Mobilní data táhnou

09. února 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. února 2004, 00:00

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000.

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.

Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000. To je téměř stejný počet zákazníků, jakým disponuje největší poskytovatel internetu přes kabelovou televizi UPC. Podle nezávislého měření návštěvnosti českého internetu iAudit je Eurotel devátým největším tuzemským poskytovatelem internetu. Mobilní operátoři navíc svou nabídku podpořili dočasným snížením cen - za 699 Kč bez daně lze z mobilu neomezeně celý měsíc surfovat po síti nebo stahovat e-maily. Pro využití této nižší ceny je ale potřeba ji aktivovat nejpozději do konce března s tím, že do 30. června se bude surfovat za 699 Kč a poté za 999 Kč bez daně. S daní cena činí 852,78 Kč, resp. 1021 Kč. Je však pravděpodobné, že operátoři nabídku prodlouží. Už tak učinili jednou, původně byla totiž platná jen do začátku ledna. Pokud se tak opravdu stane, operátoři o tom budou informovat v průběhu března. Operátor Oskar datové tarify výrazně zlevnil, ovšem neomezený přístup nenabízí. Kladem internetu přes mobilní technologii GPRS je i rychlost - ta se třeba u T-Mobile pohybuje kolem 80 kbps a při ideálních podmínkách stoupá i vysoko nad 100 kbps. U Eurotelu jsou data o něco pomalejší. Přesto pořád dosahuje vyšší rychlosti než například vytáčený internet přes telefonní linku (dialup), jehož rychlost nepřekročí 56 kbps. Podobně digitální linka ISDN dosáhne při běžném použití 64 kbps. S ISDN se dá surfovat i rychlostí 128 kbps, ale takové brouzdání vyjde dvojnásobně draho. Příjemná je určitě i mobilita, kdy se dá k internetu připojit prakticky odkudkoliv na rozdíl od fixního připojení. Neomezený přístup se vztahuje i na používání wapu - zjednodušeného internetu, který je dnes k dispozici téměř v každém mobilním telefonu. a druhou stranu mobilní přenos trpí jistou nespolehlivostí - čím více lidí surfuje z mobilu najednou, tím pomalejší je datový přenos.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít