Mobilní data táhnou

09. února 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. února 2004, 00:00

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000.

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.

Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000. To je téměř stejný počet zákazníků, jakým disponuje největší poskytovatel internetu přes kabelovou televizi UPC. Podle nezávislého měření návštěvnosti českého internetu iAudit je Eurotel devátým největším tuzemským poskytovatelem internetu. Mobilní operátoři navíc svou nabídku podpořili dočasným snížením cen - za 699 Kč bez daně lze z mobilu neomezeně celý měsíc surfovat po síti nebo stahovat e-maily. Pro využití této nižší ceny je ale potřeba ji aktivovat nejpozději do konce března s tím, že do 30. června se bude surfovat za 699 Kč a poté za 999 Kč bez daně. S daní cena činí 852,78 Kč, resp. 1021 Kč. Je však pravděpodobné, že operátoři nabídku prodlouží. Už tak učinili jednou, původně byla totiž platná jen do začátku ledna. Pokud se tak opravdu stane, operátoři o tom budou informovat v průběhu března. Operátor Oskar datové tarify výrazně zlevnil, ovšem neomezený přístup nenabízí. Kladem internetu přes mobilní technologii GPRS je i rychlost - ta se třeba u T-Mobile pohybuje kolem 80 kbps a při ideálních podmínkách stoupá i vysoko nad 100 kbps. U Eurotelu jsou data o něco pomalejší. Přesto pořád dosahuje vyšší rychlosti než například vytáčený internet přes telefonní linku (dialup), jehož rychlost nepřekročí 56 kbps. Podobně digitální linka ISDN dosáhne při běžném použití 64 kbps. S ISDN se dá surfovat i rychlostí 128 kbps, ale takové brouzdání vyjde dvojnásobně draho. Příjemná je určitě i mobilita, kdy se dá k internetu připojit prakticky odkudkoliv na rozdíl od fixního připojení. Neomezený přístup se vztahuje i na používání wapu - zjednodušeného internetu, který je dnes k dispozici téměř v každém mobilním telefonu. a druhou stranu mobilní přenos trpí jistou nespolehlivostí - čím více lidí surfuje z mobilu najednou, tím pomalejší je datový přenos.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít