Mobilmánia: ČTÚ lhal v přímém přenosu

19. října 2011, 18:38 - Miloslav Hamřík
19. října 2011, 18:38

Velmi kriticky zhodnotil včerejší vystoupení Marka Eberta z Českého telekomunikačního úřadu internetový server Mobilmánia i sami diváci pořadu Hydepark. Ebertovi věřila jen 3 procenta volajících.

Foto: Česká televize

Autor článku na serveru Mobilmania.cz, který do televizní diskuse s náměstkem šéfa Rady ČTÚ měl možnost několikrát zasáhnout, uvedl, že zástupce regulačního úřadu v televizi hájil  do roztrhání těla místo zákazníků spíše operátory. Podobný postoj přitom zaznívá z řad novinářů i občanů stále častěji.  

Zástupce ČTÚ byl během pořadu několikrát usvědčen ze lži i z neznalosti problematiky. Na dotazy totiž často odpovídal, že neví nebo nemá přesné informace. A to i v případě triviálních dotazů typu, zda zákazník platí v případě, že se nedovolá. V jiných svých odpovědích doslova lhal, když oznámil, že v ČR dosahuje pokrytí 3G signálem 60% území, přičemž skutečnost je taková, že loni dosahovalo pokrytí 4% území.

Ani tvrzení pana Eberta, že ČTÚ velmi vážně vnímá mezinárodní cenové analýzy, nelze brát seriózně. Podle tabulky, která porovnává nabídku nejnižších tarifů v evropských zemích, platí podnikatelé až desetkrát vyšší sazby, než v Rakousku a minimálně třikrát více, než zákazníci v Polsku. ČTÚ zkrátka svou regulační funkci neplní a důkazem toho je i žebříček Evropské asociace telekomunikačních operátorů (ECTA), ve kterém se ČTÚ tradičně umísťuje mezi nejhoršími regulátory již od roku 2005.

Kolik zaplatí zákazník za mobilní volání v Evropě

Zákazníkvolání (min)SMS Česká republikaRakouskoSlovensko
Student50100228 Kč122 Kč210 Kč
Matka na mateřské dovolené200100650 Kč122 Kč440 Kč
Podnikatel10005002 780 Kč215 Kč820 Kč
Ředitel firmy200010003 200 Kč244 Kč1 327 Kč
Tabulka mapuje nejnižší z nabízených tarifů.

A špatná zpráva nakonec. ČTÚ, který v současnosti jen opakuje fráze tiskových mluvčích mobilních operátorů, stál daňové poplatníky za posledních 5 let celkem 3 680 496 000 korun, což z něj činí instituci dražší než celý Senát. Více informací o tématu naleznete na serveru Mobilmania.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít