Mobil místo parkovacího automatu

12. května 2010, 14:03 - Renata Lichtenegerová
12. května 2010, 14:03

V Pardubicích a Olomouci by se letos mohlo začít platit za parkování prostřednictvím mobilu. Města hledají firmy, které by tuto službu zajišťovaly. Podobný systém už funguje například v Hradci Králové.

Autor: Jakub Stadler, Jakub Hněvkovský

Za parkování v Pardubicích by mělo být brzy možné platit pomocí mobilního telefonu.

Magistrát města na konci dubna oznámil svůj záměr najmout si firmu, která zajistí úhradu parkovného prostřednictvím SMS.

„Má to dva důvody. Jednak ne každý nosí v kapse mince a jednak člověk, který si v Pardubicích zaplatí parkování, si může tuto dobu na dálku postupně podle potřeby prodlužovat a nemusí při tom stále běhat k autu a automatu,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Podle něj budou placení pomocí SMS využívat zřejmě hlavně lidé, kteří v Pardubicích nebydlí. Obyvatelé města žijící v placené zóně si většinou kupují celoroční parkovací karty.

Pohodlněji, ale o něco dráž

Parkovací automaty spravuje pro město Dopravní podnik města Pardubic. Zpoplatněno je stání v centru a rozsáhlých přilehlých oblastech města, podle zón se za třicet minut platí od pěti do deseti korun, za hodinu dvojnásobek. Výjimkou je historické Pernštýnské náměstí, kde se za půl hodiny platí dvacet korun, a parkoviště u nákupního centra Grand, kde řidiče tato doba stojí patnáct korun.

Město chce zhruba do měsíce připravit zadávací podmínky pro výběrové řízení na firmu, která by nový platební systém zajišťovala. Větší investice by si po radnici nevyžádal, musely by se pouze upravit software a přístroje strážníků, kteří placení parkovného na ulicích kontrolují.

Platí jen každý třetí**

Řidiči by hradili poplatek z mobilního telefonu obdobně, jako když posílají peníze na charitativní účely dárcovskými DMS. Proti placení mincemi v automatu je tato platba dražší, neboť část poplatku si strhávají operátor a provozovatel systému. „Buď by se platilo o několik korun více, nebo by se při zachování výše poplatku o něco zkrátila doba parkování,“ přibližuje ředitel městské policie Petr Kvaš.

Textovou zprávou zřejmě budou moci platit motoristé za parkování také v centru Olomouce, ve kterém funguje placená zóna. Dosud si řidiči musejí kupovat parkovací lístky v automatech či krátkodobou kartu například v prodejnách tabáku.

Primátor města Martin Novotný v březnu při představení tohoto plánu řekl, že v současné době platí za parkování v zóně jen zhruba třetina motoristů, zbylí úhradu ignorují. „Mnozí lidé to často zdůvodňují tím, že například nemohli najít automat, že je někde daleko. Tento argument po zavedení nového alternativního způsobu placení odpadne. Výnosy z poplatků se zřejmě nijak zázračně nezvýší, každopádně ale bude jasné, že takřka každý bude moci pohodlně zaplatit ještě předtím, než vystoupí z vozu,“ konstatuje primátor. Po zavedení placení parkovného textovými zprávami budou ale i nadále fungovat automaty a prodej krátkodobých parkovacích karet. Olomoucká radnice loni vybrala od řidičů za parkování v placené zóně zhruba 12,5 milionu korun. Hodina stání v zóně stojí dvacet korun.

Systém placení parkování pomocí SMS zpráv funguje od loňska v Hradci Králové. Tato možnost se rozšířila z původního historického centra i na další části města. V Česku lze platit parkovné mobilním telefonem také například v Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít