Mobil místo parkovacího automatu

12. května 2010, 14:03 - Renata Lichtenegerová
12. května 2010, 14:03

V Pardubicích a Olomouci by se letos mohlo začít platit za parkování prostřednictvím mobilu. Města hledají firmy, které by tuto službu zajišťovaly. Podobný systém už funguje například v Hradci Králové.

Autor: Jakub Stadler, Jakub Hněvkovský

Za parkování v Pardubicích by mělo být brzy možné platit pomocí mobilního telefonu.

Magistrát města na konci dubna oznámil svůj záměr najmout si firmu, která zajistí úhradu parkovného prostřednictvím SMS.

„Má to dva důvody. Jednak ne každý nosí v kapse mince a jednak člověk, který si v Pardubicích zaplatí parkování, si může tuto dobu na dálku postupně podle potřeby prodlužovat a nemusí při tom stále běhat k autu a automatu,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Podle něj budou placení pomocí SMS využívat zřejmě hlavně lidé, kteří v Pardubicích nebydlí. Obyvatelé města žijící v placené zóně si většinou kupují celoroční parkovací karty.

Pohodlněji, ale o něco dráž

Parkovací automaty spravuje pro město Dopravní podnik města Pardubic. Zpoplatněno je stání v centru a rozsáhlých přilehlých oblastech města, podle zón se za třicet minut platí od pěti do deseti korun, za hodinu dvojnásobek. Výjimkou je historické Pernštýnské náměstí, kde se za půl hodiny platí dvacet korun, a parkoviště u nákupního centra Grand, kde řidiče tato doba stojí patnáct korun.

Město chce zhruba do měsíce připravit zadávací podmínky pro výběrové řízení na firmu, která by nový platební systém zajišťovala. Větší investice by si po radnici nevyžádal, musely by se pouze upravit software a přístroje strážníků, kteří placení parkovného na ulicích kontrolují.

Platí jen každý třetí**

Řidiči by hradili poplatek z mobilního telefonu obdobně, jako když posílají peníze na charitativní účely dárcovskými DMS. Proti placení mincemi v automatu je tato platba dražší, neboť část poplatku si strhávají operátor a provozovatel systému. „Buď by se platilo o několik korun více, nebo by se při zachování výše poplatku o něco zkrátila doba parkování,“ přibližuje ředitel městské policie Petr Kvaš.

Textovou zprávou zřejmě budou moci platit motoristé za parkování také v centru Olomouce, ve kterém funguje placená zóna. Dosud si řidiči musejí kupovat parkovací lístky v automatech či krátkodobou kartu například v prodejnách tabáku.

Primátor města Martin Novotný v březnu při představení tohoto plánu řekl, že v současné době platí za parkování v zóně jen zhruba třetina motoristů, zbylí úhradu ignorují. „Mnozí lidé to často zdůvodňují tím, že například nemohli najít automat, že je někde daleko. Tento argument po zavedení nového alternativního způsobu placení odpadne. Výnosy z poplatků se zřejmě nijak zázračně nezvýší, každopádně ale bude jasné, že takřka každý bude moci pohodlně zaplatit ještě předtím, než vystoupí z vozu,“ konstatuje primátor. Po zavedení placení parkovného textovými zprávami budou ale i nadále fungovat automaty a prodej krátkodobých parkovacích karet. Olomoucká radnice loni vybrala od řidičů za parkování v placené zóně zhruba 12,5 milionu korun. Hodina stání v zóně stojí dvacet korun.

Systém placení parkování pomocí SMS zpráv funguje od loňska v Hradci Králové. Tato možnost se rozšířila z původního historického centra i na další části města. V Česku lze platit parkovné mobilním telefonem také například v Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít