Mnoho povyku pro nic

28. listopadu 2008, 17:07 - Táňa Králová
28. listopadu 2008, 17:07

Státníci pod vlivem agrární lobby zahnali snahu o reformu

Představení nazvané v eurospeaku Health Check skončilo. Nenaplnilo ambice ozdravit společnou zemědělskou politiku Evropské unie (SZP), která ukusuje přes čtyřicet procent financí z bruselské pokladny. Běžný Evropan, který zkostnatělou politiku ze svých daní živí, těžko pochopí, k čemu její kompletní zdravotní prohlídka trvající déle než rok byla vlastně dobrá.
Štáby úředníků z unijní centrály nejprve sepsaly recepty na lepší fungování SZP, aby je pak úředníci z členských zemí rozcupovali a dle přání agrární lobby obhajovali zavedené podpory. Mezitím do hry na reformu vstoupili politici, její důležitost vygradovali nočním vyjednáváním a výslednou dohodu představili jako slušný kompromis. Ten je natolik přijatelný, že si ho pochvalují i sami zemědělci. Za francouzského předsednictví se ostatně ani nedalo čekat nic jiného než rezignace na bolestnější změny. Odvážnější zářez do bohatě dotované SZP by ovšem nejspíš nepřinesl ani příští půlrok pod taktovkou České republiky. Resortní ministr Petr Gandalovič (ODS) úspěšně bojoval za „své“ zemědělce. S odkazem na někdejší kolektivizaci vystupoval proti krácení dotací velkým farmám a nebyl ani pro radikálnější rozplétání záchranné sítě ochraňující sektor před výkyvy trhu.

Léčba se odkládá Agrární komisařka Mariann Fischer Boelová, která zdravotní kontrolu naordinovala, přitom nechtěla šetřit v celkových agrárních výdajích, jenom se pokusila pozměnit jejich tok. Zejména posílit sociální význam dotací, tedy směrovat je v neztenčené míře především k rodinám sedláků, které žijí na venkově a živí se hospodařením. Část dotací – původně až 45 procent – chtěla vzít největším podnikům, které berou ročně přes 300 tisíc eur, což je kolem sedmi a půl milionu korun. Ušetřené peníze by šly do balíku, z něhož se podporuje rozvoj venkova, neboli zlepšování životního prostředí, vytváření nových pracovních míst v nezemědělském podnikání, ale i výstavba kravínů nebo skladů na obilí. Tyto podpory ovšem nepřicházejí automaticky jako stěžejní přímé dotace svázané s obdělávanými hektary, ale žadatelé si je musí zasloužit v kvalitních projektech. Nárokové přímé platby, o jejichž krácení v reformě šlo, jsou „levné“ peníze, příjemné pro momentální situaci podniku, ovšem bez valného přínosu pro budoucnost.
„Nyní dvacet procent farmářů pobírá osmdesát procent agrárních podpor. Schválená dohoda tento poměr příliš nezmění. Prosadily se zájmy velkokapitálu v zemědělství,“ hodnotí vítězný kompromis agrární ekonom Tomáš Doucha. Jak dodává, evropští politici zřetelně ustoupili od původní snahy lépe zacílit podpory a zvýšit tím efektivnost SZP. S výsledkem nemůže být vedle Boelové spokojena ani komisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaite, která při finanční krizi vyzývá k mnohem hospodárnějšímu zacházení se zdroji. Připomíná, že právě SZP je na předním místě žádaných změn. Slibuje-li si od současného světového finančního chaosu odvahu ke smělým a neotřelým rozhodnutím, v evropském zemědělství na ni nenarazí.

SOUVISLOSTI:
Bezbolestný kompromis
Změny v agrární politice, na nichž se shodly členské země EU
 Velkofarmám s ročními dotacemi nad 300 tisíc eur se dotace od roku 2012 zkrátí o čtrnáct procent místo původně navrhovaných 45 procent (v Česku se to týká asi 850 podniků).
 Dotace nad pět tisíc eur ročně se zemědělcům (prakticky většina v ČR) budou krátit o pět procent s postupným navyšováním na deset procent v roce 2012, kdy se škrty dotknou Česka.
 Stát o tyto peníze nepřijde, převedou se do fondu rozvoje venkova. Půjde tam ovšem méně peněz, než předpokládala Evropská komise.
 Mléčné kvóty se do úplného zrušení v roce 2015 zvýší každým rokem o jedno procento.
 Pokračují intervenční nákupy obilí, nově se omezují limitem tři miliony tun, nad který se zrno bude nakupovat v tendrech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít