Mnoho povyku pro nic?

31. května 2012, 16:11 - Miroslav Zámečník
31. května 2012, 16:11

Nečekaně vysoký čínský obchodní schodek hodně překvapil. Očekává se ale návrat k přebytkům

Únorová data o vývoji čínského zahraničního obchodu vyvolala ve světě poprask, jako už dlouho ne. Není divu, když deficit obchodní bilance dosáhl v přepočtu 31,5 miliardy dolarů, po prosincovém a lednovém přebytku 16,5, respektive 27,3 miliardy dolarů. V absolutních hodnotách je to nejslabší měsíční výsledek minimálně za poslední tucet let. Neznamená to ještě, že by se čínské obchodní dynamo zadrhlo: do čínských obchodních statistik každoročně výrazně promlouvají týdenní svátky lunárního nového roku, nicméně i když sečteme data za první dva měsíce, je letošní deficit se 4,25 miliardy dolarů vyšší než loňský, který nedosáhl ani 900 milionů. Deficit byl způsoben především nečekaně vysokou dynamikou dovozů, které stouply o 39,6 procenta, kdežto exportní dynamika zůstala výrazně pod očekáváními s „pouhými“ 18,4 procenta. To lze interpretovat i tak, že se čínské firmy předzásobují nákupem dovážených surovin a komponentů a že exportní výkon v následujících měsících opět stoupne. Ministerstvo obchodu, ale i většina analytiků sledujících vývoj čínské ekonomiky jsou přesvědčeni, že i v letošním roce bude čínská obchodní bilance docela výrazně v černých číslech, byť nedosáhne loňského celoročního aktivního salda ve výši 155,1 miliardy dolarů. Ostatně i loňské saldo znamenalo meziroční pokles o 14,5 procenta. V mezinárodním srovnání je pozoruhodné, že německý obchodní přebytek byl za loňský rok s 209 miliardami dolarů téměř o 54 miliard dolarů vyšší než čínský.
Podstatně důležitější než vývoj obchodu za jeden dva měsíce je ale širší obraz čínské ekonomiky, kde většina údajů naznačuje zpomalení tempa růstu, a to jak v oblasti spotřebitelské poptávky (pokles prodejů osobních vozů o 4,4 procenta meziročně za leden až únor), tak průmyslové produkce, investiční a úvěrové aktivity. Ostatně končící čínský premiér Wen Ťia-pao před pár dny oznámil, že tempo ekonomického růstu, s nímž by vláda byla spokojena, by se mělo pohybovat kolem 7,5 procenta ročně.
Masivní fiskální stimul tentokrát – na rozdíl od roku 2009 – nepřijde, ale čínská centrální banka bude pokračovat v mírném uvolňování měnové politiky, s tím, jak inflační tlaky patrné v loňském roce oslabily. Pro vztahy zejména se Spojenými státy a Evropskou unií jsou významné signály, že čínské úřady se nyní cítí komfortněji, pokud jde o uvolňování kurzu národní měny, juanu, který od roku 2005 nominálně zpevnil asi o 30 procent (reálně vzhledem k vyšší inflaci podstatně více). To by jednak zmírnilo výhrady obchodních partnerů, kteří stále Číně připomínají, že manipuluje s kurzem, aby neférově podporovala své vývozce, ale současně by umožnil dosáhnout plné konvertibility v roce 2015 a učinit tak další krůček na cestě k juanu jako globální rezervní měně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít