Mnohé horské hotely a penziony jsou před zimní sezónou na prodej

07. listopadu 2011, 18:39 - Profit, TZ
07. listopadu 2011, 18:39

Horských penzionů a hotelů, které jsou na prodej, v České republice stále přibývá a současnou situaci označují odborníci za výprodej.  Mnozí vlastníci těchto nemovitostí jsou nejaktivnější právě nyní, kdy je takřka přede dveřmi zimní sezóna. 

Foto: Profimedia.cz

Podle zkušeností společnosti Naxos, je o tato ubytovací zařízení přes rozsáhlou nabídku na trhu zájem. Svědčí o tom mimo jiné nedávné úspěšné dražby, v nichž Naxos zpeněžil hotel Bon v Tanvaldu v Jizerských horách, penzion Švestka v Janských lázních v Orlických horách, jejichž majitelé se ocitli v insolvenci, a v konkursu se nacházející hotel Křížový vrch v Jiřetíně pod Jedlovou v Lužických horách.

Majitelé mají zájem prodávat takové nemovitosti po celý rok, ale nyní před blížící se zimou cítí větší šanci na úspěch. Proto finišují, jejich snaha o prodej je intenzivnější a jsou také ochotni nabídnout svá ubytovací zařízení za výhodnou cenu,“ říká obchodní ředitel Naxosu a renomovaný odborník na realitní trh Libor Nevšímal. Tento trend bude podle jeho slov pokračovat až do zahájení lyžařské sezóny.  „Důvody jsou dva. Nový nabyvatel chce stihnout ještě alespoň část hlavní sezóny a současný majitel by se rád vyhnul nákladům spojeným s nadcházející zimou,“ dodává.

O penzion se živě licitovalo   

Přestože se poměrně často objevuje názor, že o horská ubytovací zařízení je malý zájem a že se prodávají nesnadno, podle Libora Nevšímala lze při pečlivé profesionální přípravě transakce zájemce najít. „O penzion Švestka v Janských Lázních se v dražbě utkalo sedm potenciálních investorů, licitace byla velmi živá a vítěz za ni zaplatil 7 300 000 korun, zatímco nejnižší podání bylo 5 200 000 Kč,“ uvádí. Hotel Bon v Tanvaldu s kapacitou 25 pokojů se Naxosu podařilo zpeněžit v dražbě, jíž se zúčastnili čtyři zájemci, za 3 150 000 Kč. Atraktivní byl mimo jiné díky svým dvěma bowlingovým dráhám, blízké sjezdovce ale i tomu, že nedaleko je i velký motokrosový areál. „V databázi nám přibývají i další zájemci, kteří se zatím nestali vítězi některé z dražeb a rádi by horskou nemovitost získali,“ uvádí Nevšímal.

Silvestr – nejlepší start pro nové majitele

Investoři většinou kupují penziony a hotely na horách proto, aby je dále provozovali. Podle Libora Nevšímala je mnohem výhodnější takovou nemovitost koupit než stavět novou, což by vyšlo podstatně dráž, nehledě na to, že kvůli striktním územním limitům jsou možnosti nové výstavby velmi omezené. „Když si někdo nyní pořídí penzion či hotel v dobrém stavu, má šanci, že ještě část sezóny stihne. Čím dříve začne, tím lépe. Zvlášť když se mu to podaří ještě před Silvestrem, který pro něj znamená jistotu dobrého zisku. Přelom roku mu může vynést tolik, co jindy vydělá za měsíc,“ říká a dodává, že lidé v současné době navštěvují české hory pravděpodobně méně často než dříve a návštěvník si může vybírat ze široké nabídky ubytování i o jarních prázdninách, což bylo dříve nemyslitelné. Přesto může být podle jeho slov třeba takový pension ziskový, pokud není náročný na vytápění i na další náklady spojené s provozem a pokud se provozovateli podaří vytvořit si klientelu.

Zpeněžení tak čeká další horská ubytovací zařízení. Naxos mimo jiné chystá na 7. prosince dražbu penzionu Vysocká bouda ve Vysokém nad Jizerou, jehož nejnižší podání bude tři miliony korun, a prodává také horskou chalupu v oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách.   

Předmětem přímého prodeje se stane komplexně zrekonstruovaný hotel Vydra v Srní na Šumavě s ubytovací kapacitou 65 lůžek, jehož cena činí 32 100 000 korun, a také na Šumavě je to penzion Jiskra v centru Železné Rudy s ubytováním v 18 pokojích za 8,5 milionu Kč. Naxos realizuje rovněž zpeněžení luxusního sportovního centra s restaurací v Harrachově postavené v roce 2007. Jeho cena představuje 13 900 000 Kč. Prodávají se také horská ubytovací zařízení v Moravskoslezských Beskydech. Jedním z nich je penzion Beskydy za více než 25 milionů korun nacházející se na úpatí Lysé hory v obci Krásná - Visalaje, který nabízí komfortní ubytování až pro 60 osob ve 22 pokojích.  

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít