MMR chce podpořit hypotéky

03. listopadu 2003, 00:00 - (tj/pb)
03. listopadu 2003, 00:00

ZÁSADNÍ ZMĚNU SYSTÉMU STÁTNÍ PODPORY HYPOTÉK CHYSTÁ MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PRO JEJÍ ZÍSKÁNÍ BY - NA ROZDÍL OD SOUČASNÉHO STAVU - NEMĚL BÝT ROZHODUJÍCÍ ANI VĚK ŽADATELE, ANI STÁŘÍ KUPOVANÉ NEMOVITOSTI. OTÁZKOU OVŠEM JE, ZDA SE TYTO ZMĚNY PODAŘÍ NASTARTOVAT K 1. 1. PŘÍŠTÍHO ROKU.

Se státní podporou si lidé letos do konce září na hypotéku pořídili přibližně pět tisíc bytů, na které banky poskytly hypoteční úvěry za 6,8 miliardy korun - ve stejném období loni to bylo 5400 bytů a hypoték za 5,9 miliardy korun. Přitom stát stavebníkům přispěl nikoli závratnou sumou 410,1 mil. Kč. Také proto na MMR doufají, že ministerstvo financí plánované změny podpoří. „V porovnání se stavebním spořením, kam za první pololetí směřovalo 13,3 miliardy korun, jde vlastně o malou částku. Navíc jsme přesvědčeni, že tato podpora bytovou výstavbu skutečně akceleruje,“ komentuje problematiku státních podpor hypoték mluvčí MMR Petr Dimun. Dohoda s MF je prvním nutným krokem, souhlas vlády druhým. „Záležet také bude na tom, kdy skončí výběrové řízení na banky, které budou podporu poskytovat,“ informoval mluvčí MMR Petr Dimun. Konečným výsledkem by mělo být vládní nařízení, podle kterého by se od počátku příštího roku podpora přiznávala.

PODPORA PRO VŠECHNY

Vzhledem k poklesu úročení hypoték lze dnes čerpat státní podporu jen na koupi staršího bytu, navíc o ni mohou žádat jen osoby mladší 36 let. Tato omezení by v novém systému měla padnout. Ten bude vycházet ze zásady, že každý má právo čerpat podporu hypoték na své první bydlení. Zájemce musí pouze doložit, že za posledních pět let nebyl vlastníkem nemovitosti určené k bydlení. „Je nesmysl, aby byla podpora omezená věkem, protože ten, kdo se rozhodne pořídit si byt později, cítí se oprávněně tímto omezením diskriminován,“ řekl ministr Němec. Kromě toho podpora a její výše nebude závislá na úrovni úročení hypoték - podle návrhu Němcova ministerstva bude pevně stanovená měsíční podpora činit 0,088 % z celkové hodnoty hypotečního úvěru. Zároveň ovšem bude tato podpora limitována hned dvojím způsobem: poskytovat se bude maximálně 15 let (což nevylučuje, aby byla hypotéka sjednána na 20 let), a to na maximální výši úvěru 1,5 mil. Kč - opět to neznamená, že hypoteční úvěr nemůže být vyšší. Při milionovém úvěru bude tedy měsíční výše příspěvku činit 880 korun k běžné splátce, při úvěru 1,5 milionu už půjde o 1320 korun. „Pokud by však tržní úroková míra hypotečních úvěrů klesla pod tři procenta, státní podpora se přestane vyplácet úplně,“ zdůraznil ministr Němec.

NA TRHU JE DOST MÍSTA

Hypoteční trh se dnes rozvíjí velmi dynamicky: ke konci roku 2000 hypoték využilo 29,5 tis. fyzických osob, tentýž ukazatel v letošním pololetí dosahoval už 78,5 tisíce, což představovalo úvěry ve výši 81,7 mld. Kč. Tato čísla dobře ilustrují stále rostoucí zájem o hypoteční úvěrování, které by nový systém státních podpor mohl ještě dále akcelerovat, protože za stávajících poměrů značná část populace na hypotéku ještě stálo „nedosáhne“ - při hypotečním úvěru ve výši 1,5 mil. Kč na 15 let měsíční splátka činí přibližně 11-12 tis. Kč, průměrná mzda dosahuje úrovně 17 tis. Kč. Není proto divu, že zdaleka největší počet hypoték teritoriálně spadá do Prahy, kde jsou (kromě Mladoboleslavska) nejvyšší platy. „Tržní ceny bytových jednotek jsou u nás vzhledem k průměrným příjmům stále příliš vysoké. V Británii lze za průměrný měsíční plat pořídit kolem tří metrů bytové plochy, v Německu zhruba metr a půl, u nás to zdaleka není ani metr,“ komentuje finanční poměry na trhu s byty Dimun. Značný prostor pro širší využívání hypoték dokumentují i makroekonomická data. Zatímco relace objemu hypoték k HDP v EU průměrně činí 33 %, u nás je 3,2 %, tedy takřka desetina této úrovně. Skutečností ale je, že v tomto ohledu existují značné rozdíly - zatímco v Dánsku je to 70 %, v Německu 52 %, ve Francii tento ukazatel dosahuje jen 20 %.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít