MMR chce podpořit hypotéky

03. listopadu 2003, 00:00 - (tj/pb)
03. listopadu 2003, 00:00

ZÁSADNÍ ZMĚNU SYSTÉMU STÁTNÍ PODPORY HYPOTÉK CHYSTÁ MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PRO JEJÍ ZÍSKÁNÍ BY - NA ROZDÍL OD SOUČASNÉHO STAVU - NEMĚL BÝT ROZHODUJÍCÍ ANI VĚK ŽADATELE, ANI STÁŘÍ KUPOVANÉ NEMOVITOSTI. OTÁZKOU OVŠEM JE, ZDA SE TYTO ZMĚNY PODAŘÍ NASTARTOVAT K 1. 1. PŘÍŠTÍHO ROKU.

Se státní podporou si lidé letos do konce září na hypotéku pořídili přibližně pět tisíc bytů, na které banky poskytly hypoteční úvěry za 6,8 miliardy korun - ve stejném období loni to bylo 5400 bytů a hypoték za 5,9 miliardy korun. Přitom stát stavebníkům přispěl nikoli závratnou sumou 410,1 mil. Kč. Také proto na MMR doufají, že ministerstvo financí plánované změny podpoří. „V porovnání se stavebním spořením, kam za první pololetí směřovalo 13,3 miliardy korun, jde vlastně o malou částku. Navíc jsme přesvědčeni, že tato podpora bytovou výstavbu skutečně akceleruje,“ komentuje problematiku státních podpor hypoték mluvčí MMR Petr Dimun. Dohoda s MF je prvním nutným krokem, souhlas vlády druhým. „Záležet také bude na tom, kdy skončí výběrové řízení na banky, které budou podporu poskytovat,“ informoval mluvčí MMR Petr Dimun. Konečným výsledkem by mělo být vládní nařízení, podle kterého by se od počátku příštího roku podpora přiznávala.

PODPORA PRO VŠECHNY

Vzhledem k poklesu úročení hypoték lze dnes čerpat státní podporu jen na koupi staršího bytu, navíc o ni mohou žádat jen osoby mladší 36 let. Tato omezení by v novém systému měla padnout. Ten bude vycházet ze zásady, že každý má právo čerpat podporu hypoték na své první bydlení. Zájemce musí pouze doložit, že za posledních pět let nebyl vlastníkem nemovitosti určené k bydlení. „Je nesmysl, aby byla podpora omezená věkem, protože ten, kdo se rozhodne pořídit si byt později, cítí se oprávněně tímto omezením diskriminován,“ řekl ministr Němec. Kromě toho podpora a její výše nebude závislá na úrovni úročení hypoték - podle návrhu Němcova ministerstva bude pevně stanovená měsíční podpora činit 0,088 % z celkové hodnoty hypotečního úvěru. Zároveň ovšem bude tato podpora limitována hned dvojím způsobem: poskytovat se bude maximálně 15 let (což nevylučuje, aby byla hypotéka sjednána na 20 let), a to na maximální výši úvěru 1,5 mil. Kč - opět to neznamená, že hypoteční úvěr nemůže být vyšší. Při milionovém úvěru bude tedy měsíční výše příspěvku činit 880 korun k běžné splátce, při úvěru 1,5 milionu už půjde o 1320 korun. „Pokud by však tržní úroková míra hypotečních úvěrů klesla pod tři procenta, státní podpora se přestane vyplácet úplně,“ zdůraznil ministr Němec.

NA TRHU JE DOST MÍSTA

Hypoteční trh se dnes rozvíjí velmi dynamicky: ke konci roku 2000 hypoték využilo 29,5 tis. fyzických osob, tentýž ukazatel v letošním pololetí dosahoval už 78,5 tisíce, což představovalo úvěry ve výši 81,7 mld. Kč. Tato čísla dobře ilustrují stále rostoucí zájem o hypoteční úvěrování, které by nový systém státních podpor mohl ještě dále akcelerovat, protože za stávajících poměrů značná část populace na hypotéku ještě stálo „nedosáhne“ - při hypotečním úvěru ve výši 1,5 mil. Kč na 15 let měsíční splátka činí přibližně 11-12 tis. Kč, průměrná mzda dosahuje úrovně 17 tis. Kč. Není proto divu, že zdaleka největší počet hypoték teritoriálně spadá do Prahy, kde jsou (kromě Mladoboleslavska) nejvyšší platy. „Tržní ceny bytových jednotek jsou u nás vzhledem k průměrným příjmům stále příliš vysoké. V Británii lze za průměrný měsíční plat pořídit kolem tří metrů bytové plochy, v Německu zhruba metr a půl, u nás to zdaleka není ani metr,“ komentuje finanční poměry na trhu s byty Dimun. Značný prostor pro širší využívání hypoték dokumentují i makroekonomická data. Zatímco relace objemu hypoték k HDP v EU průměrně činí 33 %, u nás je 3,2 %, tedy takřka desetina této úrovně. Skutečností ale je, že v tomto ohledu existují značné rozdíly - zatímco v Dánsku je to 70 %, v Německu 52 %, ve Francii tento ukazatel dosahuje jen 20 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít