Mléčná válka Putina s Lukašenkem

08. července 2009, 14:49 - Martin Laryš
08. července 2009, 14:49

Hašteření o mlékárny...

celý podtitul:
Hašteření o mlékárny a plyn narušuje vztahy nerozlučných sousedů

Rusko-běloruská roztržka z počátku června týkající se mléka má svůj původ už v listopadu 2008, kdy Moskva poskytla Minsku půjčku ve výši dvou miliard dolarů na záchranu běloruské ekonomiky. Bělorusové na oplátku slíbili prodat dvanáct mléčných závodů, o něž měli zájem ruští investoři. Tři čtvrtiny půjčky si Minsk už vzal, ale ohledně mléčných závodů prezident Lukašenko prohlásil, že mléko raději nechá vylít, než by jej prodal Rusům. Ti začali bojkotovat běloruské mléčné výrobky, čímž Bělorusko přišlo asi o miliardu dolarů. A vnímá to jako sankci za neloajálnost. Šestého června byl totiž Rostrebnadzorem (ruský úřad na ochranu spotřebitele) zakázán import běloruských mléčných výrobků (prý kvůli novým pravidlům výroby mléka).

Kapalina versus plyn Lukašenko záhy začal slovně napadat Moskvu a odmítl ruský návrh, že zbytek půjčky, to jest 500 milionů dolarů, bude vyplacen v rublech. Lukašenko totiž trval na dolarech. Vzájemné spory se projevily v Lukašenkově nepřítomnosti na důležitém moskevském summitu hlav členských států Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) ze 14. května. Svou návštěvu odvolal na poslední chvíli a nepřipojil se k ostatním prezidentům, kteří podepsali smlouvu o vytvoření Kolektivních sil operativního reagování (KSOR). Běloruský prezident se evidentně rozzlobil na ruskou vládu za „ekonomickou diskriminaci“.
Mléčnou válku záhy vystřídala populární otázka zemního plynu. Požadavky Gazpromu jsou více než zvláštní. Po běloruském státním podniku Beltransgaz vyžadují přes 200 milionů dolarů za dluh, který měl vzniknout tím, že Minsk platil za plyn 150 namísto domluvených 210 dolarů za 1000 metrů krychlových. 150 dolarů byla cena dohodnutá na základě smlouvy, ale v březnu se Medveděv s Lukašenkem vzhledem k celkovému zlevnění zemního plynu dohodli na 150 dolarech. Bělorusové částku pochopitelně odmítají zaplatit. Rusko ale momentálně nepotřebuje hádky s další zemí o zemní plyn (stačí napjatá situace s Ukrajinou a spory s Turkmenistánem), a tak zřejmě celou záležitost nechá být.

Východní unie? Moskvě jde v současné době o založení Celní unie, do níž má náležet ještě Kazachstán. Situace vypadá přibližně takto: Ať Lukašenko čas od času vytváří skandály, nebo dokonce odmítá myšlenku společné měny, ať si hraje na nezaměnitelného partnera, jakmile však vstoupí do celní unie, vzdá se části suverenity a pak se ukáže. Myšlenku vybudování skutečného jednotného státu Ruska a Běloruska ovšem v posledně jmenované zemi sdílí pouze asi 20 procent obyvatel. Ruská představa, že mají „Bělorusko v kapse“ dostává vážné trhliny. Hovoří se o krizi běloruského směru ruské zahraniční politiky. Lukašenko už tradičně, jako vždy ve chvílích zhoršených vztahů Minsku a Moskvy, dělá gesta směrem k Západu. Za celou dobu nepřinesla tato taktika větší výsledky: Západ jeho režim nazýval poslední diktaturou, odehrály se špionské skandály a neúspěšné pokusy o „barevnou revoluci“. Po válce v Gruzii se situace změnila, EU přehodnotila svůj postoj k Bělorusku a přičlenila zemi k projektu Východního partnerství.
Navzdory zvýšenému napětí se žádná strana s největší pravděpodobností neuchýlí k radikálním krokům, které by podstatně omezily spolupráci a dlouhodobě poničily vzájemné vztahy. S ohledem na komplikované a neuspořádané vztahy Moskvy s dalšími postsovětskými zeměmi (Ukrajina, Gruzie, Turkmenistán) nebude Rusko vyhrocovat vztahy s dalším sousedem. Stejně tak není v eskalaci vzájemných vztahů zainteresováno Bělorusko, protože ruská ekonomická a energetická podpora je pro běloruské hospodářství životně důležitá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít