Mladý Rus vybudoval v Česku byznys na nejistotě. Globální, ruské i ukrajinské

21. prosince 2014, 13:48 - Hana Boříková, Euro
21. prosince 2014, 13:48

Viktor Lekhman (27) je v realitní branži známý jako „ten Rus“, který dokázal rozprodat žižkovský projekt Central Park Praha s pěti stovkami luxusních bytů. Na komplexu s jedenácti atypickými věžemi a trochu divokou historií si přitom vylámaly zuby největší tuzemské realitní kanceláře.

Co na tom, že z projektu, který měl být původně symbolem úspěchu tuzemské a západní smetánky, udělal místo New Yorku malou Moskvu. Pro financující banky, které na začátku krize projekt převzaly – a už se jim nikdy nepodařilo zkaženou reputaci napravit –, byl snaživý mladík požehnáním.

Muž původem z Murmansku s dobrou češtinou je sympatický už tím, že se vypracoval sám bez kapitálu rodičů nebo odéru privatizačního smrádku. Byznys u nás začínal přespáváním ve frontě na víza především pro studenty z Východu. Dnes se jim snaží prodávat byty a nově i komerční nemovitosti.

Paradoxně už po druhé mu v rozjezdu nového byznysu pomáhá krize. Nejprve dokázal sehnat developerům klienty v době, kdy se ti domácí vyděsili globální krizí a přestali byty nakupovat. Teď pomáhá svým krajanům vystrašeným ze sankcí, uvadajícího rublu a vývoje na Ukrajině uložit peníze do našich realit.

Start: Spaní ve frontě

K žižkovskému Central Parku, který byl milníkem v jeho kariéře, se Lekhman dostal vlastně náhodou. Jel okolo a zajímalo ho, co je uvnitř. „Ten projekt vypadal jinak než ostatní. Nejen tím, že byl nový. Napadlo nás, že by se Rusům líbil,“ vzpomíná. Tehdy byl komplex prázdný.

Exkluzivitu, o kterou si drze řekl, sice nedostal, ale alespoň ho dvakrát tak staří profesionálové nevyhodili rovnou ze dveří. „Když přivedete pět klientů, tak to zkusíme,“ uslyšel. O rok později už prodával 95 procent bytů a podepsal smlouvu přímo s majitelem. První klienty našel mezi těmi, kteří jeho služeb využili v minulosti. Vystál jim frontu na víza, zařídil administrativu a formality nebo pronajal byt.

Měli jsme velkou marketingovou kampaň, byli jsme levní, féroví a kvalitní. Klienti si přes nás koupili i pojištění, překlady, zkrátka nabídli jsme kompletní servis, což oceňovali. Za rok už jsme měli 970 zákazníků

Když si šel Viktor Lekhman v roce 2007 jako student pražské University of New York prodlužovat vízum, čekal ve frontě dva dny. Byl dost nervózní – zbýval mu poslední den, a kdyby se mu nepodařilo razítko získat, rukoval by v Rusku do armády. S kamarádem se tedy střídali a před úřadem spali.

„Řekl jsem si, kolik je takových lidí, kteří tam nechtějí stát nebo spát. Založili jsme firmu Lekvi a vyřizovali jsme pro cizince z Východu nejen víza, ale i administrativu spojenou například s finančním úřadem. Měli jsme velkou marketingovou kampaň, byli jsme levní, féroví a kvalitní. Klienti si přes nás koupili i pojištění, překlady, zkrátka nabídli jsme kompletní servis, což oceňovali. Za rok už jsme měli 970 zákazníků,“ vypráví Lekhman.

Obraceli se na něj hlavně studenti a těch tu ze zemí bývalého Sovětského svazu bylo a je dost. „Zaplatí si deset tisíc eur za přípravné kurzy na Karlově univerzitě a naučí se česky, což je lehké. Pak už mají vzdělání zadarmo,“ vysvětluje Lekhman. Karlova univerzita má prý v Rusku dobrý zvuk, Vysoká škola ekonomická už tolik ne, ale absolvent dostane evropský diplom, se kterým může jet dál do Evropy.

České pivo ve Vietnamu

Lekhman ovšem brzy zacílil i na rodiče svých vízových klientů. Ti začali dětem v Praze proDíky najímat a kupovat byty. Tak se dostal k nemovitostem. V roce 2010 založil s kamarádem realitní divizi Lekvi & Partners a pro Rusy objevil zmiňovaný Central Park. V tomto roce měla firma Lekvi obrat tři miliony eur, v roce 2013 už 31 milionů eur.

„Viktora si pamatuju jako agilního kluka, který se opravdu snažil. Už pět let pro nás shání ruské klienty. Dokáže jim nabídnout i další servis – vyřídí výhodné hypotéky, všechny formality, pomůže s adaptací v Česku. Nám pomáhá i s marketingem, který je v Rusku odlišný. Oni se dívají na byty trochu jinou optikou,“ říká Leoš Anderle, obchodní ředitel společnosti Sekyra Group, pro kterou prodává Lekhman Rezidenci Korunní na Vinohradech nebo viladomy v Dolních Počernicích. Postupně začal spolupracovat i s dalšími tuzemskými developery a realitními kancelářemi.

Cesta Lekhmana do Čech ovšem nevedla přímo. Vzal to oklikou přes Vietnam, kam jeho rodiče odjeli z rodného Murmansku. Ve Vietnamu zašel do české hospody, kde měli vyhlášené pivo. „Tehdy jsem o vás věděl jen to, že hrajete dobře hokej. Tamní hospodský propagoval Českou republiku líp než CzechTourism. Říkal mi, že u vás stojí pivo dolar a v Americe, kam jsem chtěl jet studovat, tři. Přijel jsem k vám jako turista a už jsem zůstal,“ vykládá Lekhman. V Murmansku prý byla hrozná zima, ve Vietnamu zase horko. Česko má pro něj v té správné míře oboje. Jako pro jeho zákazníky.


Čtěte také:

Fondy České spořitelny udělaly čistku v Central Parku

Východní krize dopadá na pražský trh s byty

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít