Mladá demokracie, charaktery a sparťan

07. října 2011, 19:51 - Petr Kolář
07. října 2011, 19:51

Politický diář

Minulý týden se nesl ve znamení oslav narozenin. Zřejmě nejvíc gratulantů blahopřálo bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, který slavil pětasedmdesátiny. K záplavě gratulantů se přidal i superguru Věcí veřejných Vít Bárta, který Havlovi doslova napsal: „…dovoluji si mu popřát hodně zdraví a životních sil. Zároveň bych mu chtěl poděkovat za život v demokracii, byť zatím tak nedokonalé – tak mladé.“ Je dobře, že si Bárta v demokracii tak libuje. A že ji průběžně pomáhá „zdokonalovat“ třeba sledováním cukráře Jiřího Štylera – politického aktivisty z Hnutí za Prahu 11, který kritizuje poměry na tamní radnici. Jak upozornila MF Dnes, Bártova bývalá bezpečnostní agentura ABL Štylera při akci s názvem „Pekař“ sledovala ještě v roce 2010, od února až do září. Téhož roku v červnu přitom aktivistu před jeho domem kdosi brutálně skolil na zem elektrickým šokem a pak ho zkopal. Policie nyní zjišťuje, zda spolu Štylerovo sledování a jeho napadení nesouvisejí. Holt demokracie je zatím zřejmě „tak nedokonalá, tak mladá“.

Jedním z pilířů demokracie je soudní systém a respektování verdiktu soudu. Tedy teoreticky. V praxi si s rozsudky politici nakládají, jak uznají za vhodné. Kmotr (dcery Jiřího Paroubka) Petr Benda z Ústeckého kraje například vyhrál u Městského soudu v Praze při s Vítem Bártou. Ten ho ještě jako ministr dopravy obvinil, že skrytě ovládá Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji a prostřednictvím těchto vazeb zajišťoval „ekonomické výhody“ pro ČSSD. Bárta na verdikt reagoval, že „žádný rozsudek nemůže změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter osobnosti pana Petra Bendy“. Benda vzápětí opáčil, že „i když se pan Bárta proti tomuto rozsudku odvolá a vyšší soudní instance rozhodne jinak, nemůže to v očích veřejnosti změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter jeho osobnosti“. Pozoruhodné. Soudní rozsudky tedy ani nejsou potřeba. Všeobecný názor veřejnosti na charaktery obou pánů je totiž zjevný i bez nich.

Pokud si exministr dopravy Aleš Řebíček chtěl svým angažmá ve fotbalové Slavii skutečně napravit pošramocenou reputaci tak, aby se jednou mohl coby zachránce a mecenáš tradičního fotbalového klubu vrátit zpět do politiky, situace se mu po najmutí „sparťanského srdcaře Franze“ Straky na post trenéra značně komplikuje. „Ze Slavie, hrdého klubu, se stává klub mafiánů, zlodějů, fízlů a v neposlední řadě sparťanů,“ komentovali Řebíčkův počin skalní fanoušci sešívaných, takzvaní ultras. Je přitom zjevné, že „mafiáni, zloději a fízlové“ jim tolik nevadí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít