Mizející unikát

23. května 2011, 17:45 - Luis Antonio Malvido
23. května 2011, 17:45

Manažerský panel

V poslední době se ukazuje nový fenomén týkající se mobilních telefonů. Stále více lidí přichází do prodejny pro telefon, aniž by byli pevně rozhodnuti, pro jaký konkrétní model jdou. Tak jako si dříve šli pro vysněný Samsung, iPhone nebo Nokii, teď si jdou pro Android, Sedmičky nebo Symbian. Systémy chytrých telefonů dnes téměř zastínily samotné přístroje jako kus hardwaru. Podobná situace nastává i u tabletů, u kterých navíc uživatelé volí operační systém i s ohledem na bezproblémovou synchronizaci s mobilním telefonem.
Svět mobilních telefonů je jednoznačně ovlivněn systémy a dostupnými aplikacemi. Zcela se tak obrátila situace, kdy výrobci vymýšleli stále výkonnější telefony, aniž by jejich potenciál mohl být plně využit. Nyní jsou to právě systémy, které ve spojení s 3G mobilním internetem a aplikacemi ženou celý mobilní vývoj. To, co před pár lety vypadalo jako sci-fi na stolních počítačích nebo noteboocích, je dnes běžnou realitou v mobilu. Za zmínku stojí také služby založené na GPS lokaci či ovládání telefonu hlasem. Pokud byl ještě donedávna „smartphone“ definován jako telefon s přístupem na internet a přehrávač multimédií, tak dnes se jednoznačně posouvá do kategorie „multifunkční zařízení pro práci i zábavu“ s možností telefonovat.
Liší se však systémy nějak zásadně? Existuje pro specifické potřeby zákazníků specifický systém, nebo jsou si všechny podobné? Systém BlackBerry jsem ponechal stranou záměrně, neboť pokud některý mobilní operační systém dnes vystupuje z řady, je to právě on. Pokud jde o operační systémy Symbian, Windows Phone 7, Android a iOS pro zařízení Apple, u nich se důležitý odlišovací motiv hledá jen těžko. Jsou od začátku koncipovány pro všestranné použití, zákazníci si tak vybírají na základě pohodlnosti práce s daným uživatelským prostředím, podle dostupných aplikací či zkušeností a doporučení známých. Pro byznys je dobře, že se lidé při koupi svých přístrojů spoléhají více na systém a služby než na emoce spojené se vzhledem telefonů. Nostalgicky mi ale trošku chybí doba, kdy každý nový telefon byl designovým i funkčním unikátem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít