Mít tak tolik času jako úředníci

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční

rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

„Lze říci, že dnes došlo k dalšímu pokroku při vyjednávání NSRR tak, aby jednání mohla být ve velmi krátkém časovém horizontu ukončena,“ zmrazil ale úsměv na rtech nedočkavých žadatelů ministr po ukončení jednání. Podnikatelé, zástupci krajů i neziskových organizací tak mohou své projekty opět zastrčit do šuplíků, plné čerpání fondů se odkládá minimálně o měsíc. Řada z nich se tak už reálně začíná obávat toho, že je ubíhající čas donutí zafinancovat si projekty z vlastní kapsy.

Na vině jsou kromě příliš složitého systému 24 operačních programů také problémy s Integrovaným operačním programem IOP. Ten je nezdvořile řečeno jakýmsi „pomníčkem“ Čunkova ministerstva a vytvořen byl hlavně proto, aby i tamní úředníci a politici měli svůj díl evropských peněz k rozhodování.

Není proto zaměřen nějakým specifickým směrem a spíše nahodile řeší směsku různých problémů. Což pochopitelně Brusel příliš rád nevidí. „Česká strana byla Evropskou komisí kvůli vícecílovosti IOP atakována,“ přiznala Lumíra Kafková, vrchní ředitelka sekce pro evropské záležitosti ministerstva. „Zpoždění odnese například Operační program Doprava, kde měly být výzvy vyhlášené od 1. července. Přitom zrovna toto je program, u kterého je velmi nutné otevřít jej co nejdříve s ohledem na výrazně delší dobu realizace projektů na budování dopravní infrastruktury a protože část projektů již čeká pouze na možnost podat žádost. Obdobně je tomu u Regionálních operačních programů a jejich prioritních os zaměřených na dopravu.

Naopak třeba na rychlé vyhlášení výzev v oblasti cestovního ruchu už takový tlak zřejmě nebude, ty se možná posunou i do roku 2008,“ uvádí některé z dopadů problematické situace Martin Krištof ze společnosti Raven Consulting. „V současné době je stěžejní to, jak bude náš vyjednávací tým fungovat, jak se do potřebných úprav opře. Je třeba si uvědomit, že v létě má většina unijních úřadů prázdniny, schválení dokumentů by tak mělo být co nejrychlejší,“ upozorňuje Krištof.

Podle prohlášení ministerstva pro místní rozvoj by nejzazším datem pro uzavření NSRR měl být konec června. V rychlém sledu by pak měly následovat Operační programy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít