Mít tak tolik času jako úředníci

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční

rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

„Lze říci, že dnes došlo k dalšímu pokroku při vyjednávání NSRR tak, aby jednání mohla být ve velmi krátkém časovém horizontu ukončena,“ zmrazil ale úsměv na rtech nedočkavých žadatelů ministr po ukončení jednání. Podnikatelé, zástupci krajů i neziskových organizací tak mohou své projekty opět zastrčit do šuplíků, plné čerpání fondů se odkládá minimálně o měsíc. Řada z nich se tak už reálně začíná obávat toho, že je ubíhající čas donutí zafinancovat si projekty z vlastní kapsy.

Na vině jsou kromě příliš složitého systému 24 operačních programů také problémy s Integrovaným operačním programem IOP. Ten je nezdvořile řečeno jakýmsi „pomníčkem“ Čunkova ministerstva a vytvořen byl hlavně proto, aby i tamní úředníci a politici měli svůj díl evropských peněz k rozhodování.

Není proto zaměřen nějakým specifickým směrem a spíše nahodile řeší směsku různých problémů. Což pochopitelně Brusel příliš rád nevidí. „Česká strana byla Evropskou komisí kvůli vícecílovosti IOP atakována,“ přiznala Lumíra Kafková, vrchní ředitelka sekce pro evropské záležitosti ministerstva. „Zpoždění odnese například Operační program Doprava, kde měly být výzvy vyhlášené od 1. července. Přitom zrovna toto je program, u kterého je velmi nutné otevřít jej co nejdříve s ohledem na výrazně delší dobu realizace projektů na budování dopravní infrastruktury a protože část projektů již čeká pouze na možnost podat žádost. Obdobně je tomu u Regionálních operačních programů a jejich prioritních os zaměřených na dopravu.

Naopak třeba na rychlé vyhlášení výzev v oblasti cestovního ruchu už takový tlak zřejmě nebude, ty se možná posunou i do roku 2008,“ uvádí některé z dopadů problematické situace Martin Krištof ze společnosti Raven Consulting. „V současné době je stěžejní to, jak bude náš vyjednávací tým fungovat, jak se do potřebných úprav opře. Je třeba si uvědomit, že v létě má většina unijních úřadů prázdniny, schválení dokumentů by tak mělo být co nejrychlejší,“ upozorňuje Krištof.

Podle prohlášení ministerstva pro místní rozvoj by nejzazším datem pro uzavření NSRR měl být konec června. V rychlém sledu by pak měly následovat Operační programy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít