Mít tak tolik času jako úředníci

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční

rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

„Lze říci, že dnes došlo k dalšímu pokroku při vyjednávání NSRR tak, aby jednání mohla být ve velmi krátkém časovém horizontu ukončena,“ zmrazil ale úsměv na rtech nedočkavých žadatelů ministr po ukončení jednání. Podnikatelé, zástupci krajů i neziskových organizací tak mohou své projekty opět zastrčit do šuplíků, plné čerpání fondů se odkládá minimálně o měsíc. Řada z nich se tak už reálně začíná obávat toho, že je ubíhající čas donutí zafinancovat si projekty z vlastní kapsy.

Na vině jsou kromě příliš složitého systému 24 operačních programů také problémy s Integrovaným operačním programem IOP. Ten je nezdvořile řečeno jakýmsi „pomníčkem“ Čunkova ministerstva a vytvořen byl hlavně proto, aby i tamní úředníci a politici měli svůj díl evropských peněz k rozhodování.

Není proto zaměřen nějakým specifickým směrem a spíše nahodile řeší směsku různých problémů. Což pochopitelně Brusel příliš rád nevidí. „Česká strana byla Evropskou komisí kvůli vícecílovosti IOP atakována,“ přiznala Lumíra Kafková, vrchní ředitelka sekce pro evropské záležitosti ministerstva. „Zpoždění odnese například Operační program Doprava, kde měly být výzvy vyhlášené od 1. července. Přitom zrovna toto je program, u kterého je velmi nutné otevřít jej co nejdříve s ohledem na výrazně delší dobu realizace projektů na budování dopravní infrastruktury a protože část projektů již čeká pouze na možnost podat žádost. Obdobně je tomu u Regionálních operačních programů a jejich prioritních os zaměřených na dopravu.

Naopak třeba na rychlé vyhlášení výzev v oblasti cestovního ruchu už takový tlak zřejmě nebude, ty se možná posunou i do roku 2008,“ uvádí některé z dopadů problematické situace Martin Krištof ze společnosti Raven Consulting. „V současné době je stěžejní to, jak bude náš vyjednávací tým fungovat, jak se do potřebných úprav opře. Je třeba si uvědomit, že v létě má většina unijních úřadů prázdniny, schválení dokumentů by tak mělo být co nejrychlejší,“ upozorňuje Krištof.

Podle prohlášení ministerstva pro místní rozvoj by nejzazším datem pro uzavření NSRR měl být konec června. V rychlém sledu by pak měly následovat Operační programy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít