Mistrovství je šance pro řadu firem

04. prosince 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
04. prosince 2006, 00:00

PREZIDENT ORGANIZAČNÍHO VÝBORU ŠAMPIONÁTU ROMAN KUMPOŠT:Během mistrovství světa v lyžování by sportoviště mělo navštívit až 400 tisíc diváků. „Zajistit pro ně servis, to může být dobrá příležitost zejména pro regionální firmy,“ říká prezident organizačního výboru šampionátu Roman Kumpošt.

PREZIDENT ORGANIZAČNÍHO VÝBORU ŠAMPIONÁTU ROMAN KUMPOŠT: Během mistrovství světa v lyžování by sportoviště mělo navštívit až 400 tisíc diváků. „Zajistit pro ně servis, to může být dobrá příležitost zejména pro regionální firmy,“ říká prezident organizačního výboru šampionátu Roman Kumpošt. Jaké možnosti skýtá šampionát a jeho příprava pro regionální firmy?

Světový šampionát bude mít nepochybně obrovský dopad nejen na město Liberec, ale celý Liberecký kraj. Jeho zásluhou se nesmírně zkvalitní sportovní zázemí pro veřejnost, ale také dopravní infrastruktura, turistické či gastronomické zázemí. Také na kulturních programech v rámci festivalu pro veřejnost se budou z rozhodující části podílet zejména regionální umělci a soubory. Počítáme s návštěvou téměř 400 tisíc diváků z České republiky i z celé Evropy. Ti všichni budou vyžadovat v mnoha oborech perfektní služby - i to je velká příležitost pro podnikatele z Liberce a koneckonců z celého kraje.

Budete ve výběrových řízeních preferovat místní firmy, nebo na regionální měřítko nebudete vůbec brát zřetel?

Ve výběrových řízeních nelze rozlišovat pouze regionální hledisko, ale vždy to, co kdo umí a jaké podmínky i možnosti nabízí. V současné době nám tak v areálech na Ještědu a ve Vesci kromě společností s celostátní působností, jako jsou Stavby silnic a železnic nebo Strabag, pracují také firmy z Liberecka: Syner, Regionální stavební, Instav, Oáza-net a další. Vybíráme ty nejlepší a v tomto trendu budeme i nadále pokračovat.

Kdy začnete hledat firmy, které zajistí služby přímo v době konání šampionátu?

Investorem výstavby veškeré infrastruktury je město Liberec, zatímco organizační výbor zůstává poradním orgánem a garantem technicko-sportovní části, respektive způsobilosti areálů. Naším největším stavebním partnerem je společnost Stavby silnic a železnic, která se stala současně prvním národním sponzorem mistrovství světa. O tom, se kterými společnostmi spolupracujeme nebo budeme spolupracovat, rozhodují zásadně výsledky výběrových řízení. To pochopitelně platí i pro firmy, které budou zajišťovat konkrétní služby v průběhu samotného mistrovství světa.

Světová lyžařská špička se do Liberce sjede za přibližně dva a půl roku. V jakém stadiu jsou nyní přípravy mistrovství?

Od června 2004, kdy byla Liberci přidělena kandidatura, až do letošního podzimu se přípravy odehrávaly především na projektové úrovni. Bylo zapotřebí vytvořit fungující organizační výbor, který začal v jednotlivých sekcích plánovat a rozpracovávat do detailů celý Projekt Liberec 2009. Počátkem letošního září jsme však už vstoupili do druhé, klíčové etapy přípravy šampionátu. Zahájení výstavby infrastruktury mistrovství světa v areálech na Ještědu a ve Vesci považujeme za zlomový moment, neboť se naše představy a vize začaly konkrétně zhmotňovat. Vše pokračuje podle schváleného harmonogramu.

Jak se vám při přípravě budoucí podoby sportovišť spolupracovalo s úředníky a hlavně s ekology? Mistrovství světa v Liberci bude největší sportovní akcí v dějinách samostatné České republiky, což vyžaduje samozřejmě dokonalou dokumentační přípravu a součinnost na všech úrovních. Je jisté, že v některých případech bychom některé termíny a lhůty nejraději zkrátili, ale většinou jsme při kontaktu s úředníky místní a regionální samosprávy i státní správy cítili podporu a vstřícnost. S ekology problémy nebyly. Když jsme opustili myšlenku, že by se běžecké disciplíny uskutečnily v Bedřichově, což se ekologům zdálo problematické, už se žádné další sporné body nevyskytly. Jak se organizačnímu výboru spolupracuje s vládním zmocněncem? Zdá se vám podpora ze strany státu dostatečná?

Vládního zmocněnce pro přípravu a uspořádání mistrovství světa jmenuje vláda a organizační výbor musí vzít tuto skutečnost na vědomí. Od 1. listopadu je zmocněncem poslanec Tomáš Hasil. Komunikace s ním je operativní a bezproblémová. Vláda schválila účast státu na přípravě a uspořádání světového šampionátu a uvolnila částku 569 milionů korun, z níž se financuje výstavba na Ještědu a ve Vesci. Tyto prostředky by měly pokrýt infrastrukturu v obou areálech v dostatečné míře.

Je na Liberecku dostatek ubytovacích a stravovacích kapacit jak pro účastníky mistrovství, tak pro diváky?

Liberec má za sebou potenciál stotisícového města, kde v nedávném období vyrostly nové hotely, penziony i restaurace. Navíc je po rychlostní komunikaci za pouhou hodinu dosažitelný z Prahy, což zvyšuje jeho atraktivitu. A přičteme-li k tomu i další přilehlá města, jako jsou třeba Mladá Boleslav nebo Jablonec nad Nisou, neobávám se, že bychom nedokázali domácí i zahraniční návštěvníky ubytovat nebo nasytit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít