Mistrovství bude pro Česko zloté

01. června 2012, 17:29 - Ondřej Hergesell
01. června 2012, 17:29

Částka 38 miliard eur, které Polsko a Ukrajina investovaly do příprav evropského šampionátu, se zemím nevrátí. Zato český fotbal vytěží z Eura 2012 přinejmenším čtvrtmiliardu korun

Ještě se neodehrála ani minuta z plánovaných jednatřiceti utkání fotbalového mistrovství Evropy 2012 a hostitelé šampionátu z Polska a Ukrajiny již počítají finanční ztráty. Investice, které ve dvou východoevropských zemích dosáhly téměř 38 miliard eur, tedy téměř jednoho bilionu korun, se zemím nevrátí. Buď kvůli nedostatečné infrastruktuře, nadsazeným cenám hotelů či hrozící kriminalitě, což donutilo řadu fanoušků zkrátit pobyt na minimum, případně je od návštěvy zcela odradilo, nebo kvůli vysoké míře korupce na Ukrajině. Postsovětská země si dělala zálusk na investice bohatých podnikatelů a firem ze západní Evropy, ale pár dnů před zahájením šampionátu je víceméně jasné, že se žádní noví investoři na scéně v souvislosti s fotbalovým Eurem neobjeví.

Třicetkrát navýšený rozpočet

Krátce po přidělení pořadatelství přitom ukrajinští politici předpokládali, že se investice do sportovišť a infrastruktury vrátí přinejmenším trojnásobně. Dnes je i jim jasné, že dosažení takového čísla je nereálný sen. Tamní ministerstvo obchodu předpokládá pozitivní vliv na HDP kolem 0,8 procenta, což přepočteno na peníze představuje asi 23 miliard korun. Rozpočet přípravných aktivit, týkající se čtyř ukrajinských měst, již pohltil 13,4 miliardy dolarů, tedy asi 270 miliard korun, z čehož 6,6 miliardy dolarů putovalo ze státní kasy. Vláda a pořadatelská města se přitom na financování měly podílet jen okrajově, hlavní část peněz se čekala od soukromých investorů, zejména ze západní Evropy. Diletantství Ukrajinců podtrhuje fakt, že se rozpočet nákladů navyšoval během příprav třicetkrát a oproti původním předpokladům bude téměř desetinásobný. Šampionát na Ukrajině však ještě více než ekonomické strasti hostitelů zastiňuje věznění Julije Tymošenkové. Expremiérka si odpykává sedmiletý trest za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu a momentálně se v civilní nemocnici v Charkově – kde se odehrají tři zápasy základních skupin Eura – zotavuje z hladovky a vyhřezlé ploténky. Reakce ze strany vyspělé Evropy na sebe nenechala dlouho čekat, například Evropská komise již oznámila, že na ukrajinské stadiony nepřijede žádný z jejích 27 komisařů. Ministři zahraničí unijních zemí zatím jasnou pozici ohledně případného bojkotu zápasů fotbalového šampionátu hraných na Ukrajině nedeklarovali. O takovém kroku uvažuje ale například Německo, kterému kromě jiného vadí špatné zacházení s uvězněnou expremiérkou. Pikantní na celé situaci je skutečnost, že Německo odehraje 13. června svůj zápas s Nizozemskem právě v Charkově. Celoevropský bojkot ukrajinské části šampionátu ze strany politiků se však nakonec zřejmě konat nebude. Evropa totiž musí s Ukrajinou zacházet trochu jinak než s ostatními zeměmi s podobnými prohřešky. Velkou roli hraje velikost země, a s ní související význam Ukrajiny. Když nic jiného, Evropa tuto 45milionovou zemi potřebuje pro tranzit dodávek ruského plynu.

Banditi a podvodníci

Ani Polsko nevyjde z fotbalového Eura vítězně, i kdyby domácí reprezentace šampionát třeba vyhrála. Ze zmiňovaných 38 miliard eur nákladů připadlo na projekty u našich severních sousedů asi 60 procent, tedy přibližně 600 miliard korun. Přesto Poláci nedokázali dokončit ani jednu z hlavních tepen, ať už se jedná o autostrádu mezi Německem a Ukrajinou nebo severojižní dálnici A1. Z plánované délky 568 kilometrů je v provozu třetina, často však chybí zázemí v podobě odpočívadel, benzinových pump, případně není dokončeno mimoúrovňové křižování. K nebývalé kritice se odhodlal i Michel Platini, prezident Evropské fotbalové asociace UEFA, která je oficiálním pořadatelem šampionátu. „Hoteliéři především na Ukrajině zvýšili své ceny na období mistrovství až desetinásobně. To může fanoušky odradit cestovat na zápasy. Banditi a podvodníci ohrožují úspěch ukrajinské části šampionátu,“ prohlásil Platini během inspekční cesty do Lvova. Jinak ale UEFA – na rozdíl od hostitelů z Varšavy a Kyjeva – počítá s ekonomickým úspěchem. Kromě jiného předpokládá, že všech 1,4 milionu sedaček na stadionech bude během zápasů vyprodaných a každé utkání bude v televizních přenosech sledovat až čtvrtmiliarda lidí.
Příjmy UEFA v souvislosti se šampionátem by měly dosáhnout 1,355 miliardy eur, tedy asi 35 miliard korun, což odpovídá výnosům z posledního Eura, které v roce 2008 uspořádalo Rakousko se Švýcarskem. UEFA tehdy vygenerovala čistý zisk 250 milionů eur, čtyři roky předtím, kdy se Euro uskutečnilo v Portugalsku, dosáhl profit 223 milionů. Na ekonomickém úspěchu asociace se nejvíce podílí příjmy za prodej televizních práv, z čehož UEFA letos vytěží neuvěřitelných 840 milionů eur, tedy přes 21 miliard korun (viz Fotbalový byznys). Ekonomicky zajímavým produktem asociace je i prodej VIP vstupenek na jednotlivé zápasy či balíčky utkání. Například na zápasy české reprezentace nabízí takzvaný Prestige Club UEFA vstupenky za 1450 eur do zlaté zóny, sedadlo ve čtrnáctimístném skyboxu v rámci platinové vstupenky pak stojí 2250 eur. „Do tohoto klubu bylo rezervováno necelých 60 tisíc vstupenek a v současnosti jsou naše kapacity již téměř vyprodané,“ říká Magdalena Krasnodebská, obchodní manažerka UEFA.

Český fotbal vydělá

Podobně jako pořadatelská UEFA může již nyní kalkulovat se zajímavým výnosem i Fotbalová asociace ČR (FAČR), a tedy celý český fotbal. „Jen za účast a odehrání tří zápasů v základní skupině máme od UEFA garantovaný příjem ve výši 200 milionů korun, s každou remízou, vítězstvím nebo postupem ze skupiny se suma navyšuje,“ řekl týdeníku Euro Miroslav Pelta, předseda FAČR. Další peníze bude inkasovat fotbalový svaz, respektive jeho marketingová agentura STES, od partnerů reprezentace v rámci bonusů za postup na šampionát. Vedle toho má Pelta a jeho lidé výhodnější pozici při vyjednávání o prodloužení sponzoringových kontraktů. Letos v létě totiž vyprší smlouva dlouholetému generálnímu partnerovi společnosti T-Mobile či sponzorům, jako je Česká spořitelna nebo Hyundai. „Partneři si uvědomují, že český fotbal jde znovu nahoru a my máme díky postupu slušnou vyjednávací pozici,“ soudí předseda FAČR. „Nemám žádné indicie, že by smlouvy neměly být prolongovány. Jsme se zástupci partnerských firem v závěrečné fázi vyjednávání a dolaďujeme detaily vzájemného plnění. Věřím, že se vše zdárně podaří prodloužit,“ dodává Pelta. Ať dopadne česká reprezentace v Polsku a na Ukrajině jakkoli, již nyní je jasné, že Euro bude pro český fotbal zloté.

Graf/Tab.:
Fotbalový byznys Předpokládané příjmy ME ve fotbale 2012 (v mil. eur)
Televizní a mediální práva 840
Sponzoři a prodej upomínkových předmětů 290
Prodej lístků 125
VIP vstupy (Prestige Club) 100
CELKEM 1355
pramen: UEFA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít