Mistr Dvořák

06. prosince 2007, 18:13 - Petra Pelantová
06. prosince 2007, 18:13

Přimět úřady ke shovívavosti se povede málokomu

Jak lze legálně neplatit daně? Jednoduše, stačí mít známé na tom správném místě. Čechy o tom letos přesvědčil hoteliér a dlouholetý známý šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Vlastimil Dvořák. Bohuslav Sobotka mu totiž ještě coby ministr financí loni v létě, těsně předtím, než odešel z úřadu, odpustil daň včetně vyměřeného penále ve výši 26 milionů korun. Sobotka se ale brání jakýmkoli nařčením, že by využil své funkce a pomohl příteli Jiřího Paroubka. Tvrdí, že k odpuštění byly důvody. Jaké, to ale nechce říct s tím, že je vázán mlčenlivostí a že stejně jen potvrdil stanovisko komise, která měla posouzení žádosti na starost.

Prominout daň? Jen výjimečně.

Úplně odpustit daň lze jen z jediného důvodu, který uvádí zákon o správě daní a poplatků. A to tehdy, pokud je nesrovnalost v zákoně. Penále pak ministerstvo může odpustit z důvodu tvrdosti. Pokud jde o nedoplatky, ty lze prominout, jen „byla-li by jeho vymáháním vážně ohrožena výživa daňového dlužníka nebo osob na jeho výživu odkázaných“. Kromě zákonných důvodů může promíjet daně ministerstvo financí formou vyhlášky, a to ve výjimečných situacích, kterými jsou třeba živelní pohromy.
Samotná Dvořákova daň činila 12,5 milionu korun, zbylých téměř čtrnáct milionů bylo penále. Přímo k ministrovi se dostanou jenom žádosti o daňovou amnestii, které se týkají částky nad sedm milionů korun. Nižší odpustky posuzuje náměstek, případně vrchní ředitel daňové správy. „Žádostí o odpuštění částek nad deset milionů bylo, odhaduji, patnáct dvacet do měsíce,“ vzpomíná Dana Trezziová, která v minulosti působila jako Sobotkova náměstkyně pro daně. „Případu odpuštěných daní bylo hodně málo,“ říká Trezziová, ale Sobotku brání, „ministr jen stvrzuje rozhodnutí komise. Právě na ní je posoudit, zda je k odpuštění důvod. Téměř si nepamatuji případ, že bychom ministr nebo já rozhodli jinak než komise.“

Odpustky a dotace.

Úředníci dokonce nechtějí zveřejnit ani údaje, kolik se ročně v Česku odpustí na daních. I na to se vztahuje mlčenlivost, říkají. O co tedy v Dvořákově případu šlo, se lze jen dohadovat. Novináři zjistili, že sporná daň se týká rekonstrukce jednoho z jeho hotelů. Dvořák totiž v daňovém přiznání uvedl, že šlo o opravu. Tu lze zahrnout do nákladů, čímž se sníží základ daně. Jenže úředníci to považovali za technické zhodnocení, které ale do nákladů dát nelze, a zpětně Dvořákovi spočetli daň. Hoteliér nelenil a vynaložil veškeré úsilí, aby úředníky přesvědčil, že šlo o opravu. Přesvědčil o tom i Sobotku. Nešlo přitom o jediný Dvořákův úspěch. Podařilo se mu na ministerstvu pro místní rozvoj získat milionové dotace na podporu svého podnikání.

Mistr daní.

Reakce daňových poradců vystihuje názor daňové kanceláře, která ale nechtěla uvést své jméno. „Léta se pro klienty snažíme, aby jim odpustili alespoň penále. Nikdy se nám ale nepodařilo nikoho přesvědčit a neodpustili nám ani haléř. A to si myslíme, že jsme měli v řadě případů neprůstřelné důkazy,“ tvrdí šéf kanceláře. „Pan Dvořák je mistr, že se mu to podařilo,“ dodal.
Za Sobotku se postavil i současný ministr financí Miroslav Kalousek, který si prý celý případ nastudoval. „Kdybych byl na jeho místě, určitě bych rozhodl úplně stejně,“ uvedl Kalousek. Ani on ale nechce uvést detaily.
O kauze, na kterou jako první upozornil časopis Týden, se nechce mluvit ani Jiřímu Paroubkovi. Dvořák prý není jeho přítel, ale „jen“ známý. Jejich těsné vztahy jsou však veřejně známé. Minulý měsíc uspořádal Dvořák pro šéfa ČSSD ve svém hotelu Esplanade svatbu s tlumočnicí Petrou Kováčovou. Hoteliér rovněž poskytl prostory pro křest Paroubkovy knihy Minuty s Jiřím Paroubkem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít