Místo uhlí topte biomasou, je to levnější

02. května 2009, 00:00 - Jiří Němeček
02. května 2009, 00:00

Díky dotacím na ochranu životního prostředí je možné ušetřit za vytápění nebo horkou vodu. Mohli se o tom přesvědčit starostové minulý týden na Stavebních veletrzích Brno na příkladu Mikroregionu Telčsko. Za rok provozu nového vytápění tam totiž ušetřili přes 200 tisíc korun.

Autor: ČEZ

Operačního programu životního prostředí z fondů Evropské unie mají obce šanci nejen zlepšit kvalitu ovzduší ve svém regionu, ale také třeba ušetřit za vytápění škol nebo obecních úřadů. Pilotní projekt zaměřený na obce, který předpokládá vytváření uzavřených a soběstačných systémů využívání obnovitelných zdrojů energie, už déle než dva roky využívá biomasu na Telčsku. Akce je spolufinancována z fondu Phare CBC a Státního fondu životního prostředí ČR. Celý projekt inicioval a zaštítil Mikroregion Telčsko. Kamna, krby a kotle na biomasu dodala společnost Enbra.

Telčsko už vyzkoušelo, že to jde

Západní část Mikroregionu Telčsko nebyla pro pilotní projekt vybrána náhodou. Převažoval tam totiž systém vytápění fosilními palivy, přitom hlavně hnědé uhlí je podstatný zdroj znečištění ovzduší na Vysočině. Za hlavní topivo byla nově vybrána biopaliva (dřevo, pelety, obilí) z místních zdrojů zemědělství a lesnictví. Pěstování a zpracování biopaliv vzhledem k typickému krajinnému rázu řeší několik problémů najednou: nadprodukci potravinářské výroby, zpracování odpadů ze zemědělské výroby i z těžby dřeva, snížení nezaměstnanosti či zlepšení údržby krajiny.

Telčský projekt zahrnul výměnu zastaralých zdrojů vytápění v objektech, které jsou veřejnosti přístupné (obecní úřady, školky, školy, obchody, kulturní domy) v celkem 43 obcích. Vesměs jde o lokální nebo centrální kotle, v nichž bylo palivem hnědé uhlí. Staré kotle byly účinné zhruba ze 60 procent. Zjištěné výkony se pohybovaly od pěti (u lokálních kamen) do 125,5 kilowattu u kapacitního kotle VSB-1 v Základní škole v Mrákotíně. Původní zastaralé systémy vytápění nahradily nové s využitím biomasy jako paliva a solárními panely. Účinnost nových zdrojů vytápění se pohybuje v rozmezí 78 až 81 procent.

Mezi hlavní přínosy výměny kotlů pak starostové počítají roční úsporu nákladů na energie ve výši 201 950 korun a snížení emisí oxidu uhličitého o 1131 tun za rok. Vyšší úsporu pak v průměru přinášejí automatické kotle, lépe se také ovládají.

Devadesát procent zaplatí Unie Letošní Stavební veletrhy Brno 2009 pružně zareagovaly na aktuální vývoj v možnostech dotačního financování bytové výstavby. Kromě tradičních výstav jednotlivých stavebních firem, postupů či materiálů se tak v Brně zájemcům nově představily i komplexní poradenské služby. Ty starostům umožnily alespoň zhruba spočítat nutné investice a odhadovanou dobu návratnosti. Jako základní bariéra se často jeví právě financování bytové výstavby. Peníze ale mohou zájemci získat z Operačního programu životního prostředí. Ten podporuje zlepšování kvality ovzduší, snižování emisí a udržitelné využívání zdrojů energie pro subjekty státní správy – školy, obecní nemovitosti a neziskové organizace. Dotace mohou dosáhnout až 90 procent nákladů. V rámci veletrhu tak probíhala jednání úředníků a firem se starosty obcí zaměřená právě na představení dotačních programů pro podporu ekologického vytápění. Jako zdroj sloužily zejména zkušenosti s již uskutečněným projektem Podpora rozvoje využití biomasy na Telčsku. Aktuálnost problematiky dokládá i zájem vystavujících velkých stavebních firem, které do výzkumu obnovitelných zdrojů energie investují peníze i čas. „Vyvinuli jsme a nabízíme dva systémy – rekonstrukci výtopen na teplárny s paralelním spalováním plynu a biomasy a bioplynovou stanici s vysokým elektrickým výkonem. Vypočítali jsme, že jejich nasazení v Česku by do roku 2020 mohlo přinést až celou polovinu ze spotřeby obnovitelných zdrojů požadované Evropskou komisí,“ říká Rafael Moreno, ředitel závodu, který má obnovitelné zdroje energie na starosti ve společnosti Skanska. Zbavte se kotlů na uhlí**

Operační program životního prostředí klade důraz na využití nových, šetrných způsobů výroby energie včetně obnovitelných zdrojů. Jeho dlouhodobým cílem je zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie při výrobě tepla a ohřevu teplé vody.

K dotacím se mohou zájemci dostat hlavně v regionech, kde se doposud používají kotle na uhlí nebo zastaralé kotle a kamna na dřevo s nízkou účinností. Lze do něj zahrnout výměnu starých zdrojů vytápění a ohřevu vody za ekologické automatické kotle na pelety, biomasu, zplyňovací kotle na dřevo, kamna (respektive krby) s vysokou účinností, solární systémy pro ohřev vody a podporu vytápění i tepelná čerpadla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít