Article, show

Místo uhlí topte biomasou, je to levnější

02. května 2009, 00:00 - Jiří Němeček
02. května 2009, 00:00

Díky dotacím na ochranu životního prostředí je možné ušetřit za vytápění nebo horkou vodu. Mohli se o tom přesvědčit starostové minulý týden na Stavebních veletrzích Brno na příkladu Mikroregionu Telčsko. Za rok provozu nového vytápění tam totiž ušetřili přes 200 tisíc korun.

Autor: ČEZ

Operačního programu životního prostředí z fondů Evropské unie mají obce šanci nejen zlepšit kvalitu ovzduší ve svém regionu, ale také třeba ušetřit za vytápění škol nebo obecních úřadů. Pilotní projekt zaměřený na obce, který předpokládá vytváření uzavřených a soběstačných systémů využívání obnovitelných zdrojů energie, už déle než dva roky využívá biomasu na Telčsku. Akce je spolufinancována z fondu Phare CBC a Státního fondu životního prostředí ČR. Celý projekt inicioval a zaštítil Mikroregion Telčsko. Kamna, krby a kotle na biomasu dodala společnost Enbra.

Telčsko už vyzkoušelo, že to jde

Západní část Mikroregionu Telčsko nebyla pro pilotní projekt vybrána náhodou. Převažoval tam totiž systém vytápění fosilními palivy, přitom hlavně hnědé uhlí je podstatný zdroj znečištění ovzduší na Vysočině. Za hlavní topivo byla nově vybrána biopaliva (dřevo, pelety, obilí) z místních zdrojů zemědělství a lesnictví. Pěstování a zpracování biopaliv vzhledem k typickému krajinnému rázu řeší několik problémů najednou: nadprodukci potravinářské výroby, zpracování odpadů ze zemědělské výroby i z těžby dřeva, snížení nezaměstnanosti či zlepšení údržby krajiny.

Telčský projekt zahrnul výměnu zastaralých zdrojů vytápění v objektech, které jsou veřejnosti přístupné (obecní úřady, školky, školy, obchody, kulturní domy) v celkem 43 obcích. Vesměs jde o lokální nebo centrální kotle, v nichž bylo palivem hnědé uhlí. Staré kotle byly účinné zhruba ze 60 procent. Zjištěné výkony se pohybovaly od pěti (u lokálních kamen) do 125,5 kilowattu u kapacitního kotle VSB-1 v Základní škole v Mrákotíně. Původní zastaralé systémy vytápění nahradily nové s využitím biomasy jako paliva a solárními panely. Účinnost nových zdrojů vytápění se pohybuje v rozmezí 78 až 81 procent.

Mezi hlavní přínosy výměny kotlů pak starostové počítají roční úsporu nákladů na energie ve výši 201 950 korun a snížení emisí oxidu uhličitého o 1131 tun za rok. Vyšší úsporu pak v průměru přinášejí automatické kotle, lépe se také ovládají.

Devadesát procent zaplatí Unie Letošní Stavební veletrhy Brno 2009 pružně zareagovaly na aktuální vývoj v možnostech dotačního financování bytové výstavby. Kromě tradičních výstav jednotlivých stavebních firem, postupů či materiálů se tak v Brně zájemcům nově představily i komplexní poradenské služby. Ty starostům umožnily alespoň zhruba spočítat nutné investice a odhadovanou dobu návratnosti. Jako základní bariéra se často jeví právě financování bytové výstavby. Peníze ale mohou zájemci získat z Operačního programu životního prostředí. Ten podporuje zlepšování kvality ovzduší, snižování emisí a udržitelné využívání zdrojů energie pro subjekty státní správy – školy, obecní nemovitosti a neziskové organizace. Dotace mohou dosáhnout až 90 procent nákladů. V rámci veletrhu tak probíhala jednání úředníků a firem se starosty obcí zaměřená právě na představení dotačních programů pro podporu ekologického vytápění. Jako zdroj sloužily zejména zkušenosti s již uskutečněným projektem Podpora rozvoje využití biomasy na Telčsku. Aktuálnost problematiky dokládá i zájem vystavujících velkých stavebních firem, které do výzkumu obnovitelných zdrojů energie investují peníze i čas. „Vyvinuli jsme a nabízíme dva systémy – rekonstrukci výtopen na teplárny s paralelním spalováním plynu a biomasy a bioplynovou stanici s vysokým elektrickým výkonem. Vypočítali jsme, že jejich nasazení v Česku by do roku 2020 mohlo přinést až celou polovinu ze spotřeby obnovitelných zdrojů požadované Evropskou komisí,“ říká Rafael Moreno, ředitel závodu, který má obnovitelné zdroje energie na starosti ve společnosti Skanska. Zbavte se kotlů na uhlí**

Operační program životního prostředí klade důraz na využití nových, šetrných způsobů výroby energie včetně obnovitelných zdrojů. Jeho dlouhodobým cílem je zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie při výrobě tepla a ohřevu teplé vody.

K dotacím se mohou zájemci dostat hlavně v regionech, kde se doposud používají kotle na uhlí nebo zastaralé kotle a kamna na dřevo s nízkou účinností. Lze do něj zahrnout výměnu starých zdrojů vytápění a ohřevu vody za ekologické automatické kotle na pelety, biomasu, zplyňovací kotle na dřevo, kamna (respektive krby) s vysokou účinností, solární systémy pro ohřev vody a podporu vytápění i tepelná čerpadla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít