Místo kyslíku čerstvý vzduch

07. května 2008, 16:31 - Ivan Pilný
07. května 2008, 16:31

Glosy postaršího technokrata

Nevím, jestli jsem jediný, kdo má znovu potíže s e-mailovou schránkou u Telefóniky O2 kvůli spamům. Než se pustím do líčení zkušeností s pokusem o nápravu, uvedu dvě zprávy, jež jsem nedávno zaznamenal. Telefónica O2 se rozhodla zaplatit T-Mobilu miliardovou částku požadovanou v soudním sporu o výši poplatků za propojení. Důvod je zřejmý. Bývalý monopol nemůže manipulovat s majetkem, včetně nemovitostí, které chce prodat. Nemůže ani vyplatit dividendy, které už neinkasuje stát, ale v drtivé většině mateřská firma. V USA známý zlobivý minoritní akcionář Carl Icahn dosáhl rozpůlení Motoroly a očistění od totálně propadající mobilní divize. Vida, i s giganty jde něco dělat.
Teď k mé poště. E-mailovou schránku mám zřízenou v rámci ADSL poskytovaným Telefónikou O2. Jsem tedy jejím zákazníkem. S ADSL i s cenou za službu jsem spokojen. Až na to, že k ní musím platit známou padesátiprocentní přirážku. Platím pevnou linku, paušál, nájem telefonního přístroje, které prakticky nevyužívám. Po změně e-mailového systému v Telefónice opět dostávám stovky nejprimitivnějších spamů denně. Pokus získat informace a nápravu v call centru skončil jako obvykle, možná hůře. Po řadě minut prokládaných stisky různých čísel a následných prodlevách mi technik sdělil, že s problémem nemůže nic dělat. Neví, jak jsou nastaveny spamové filtry, neví, zda s tím něco mohu udělat já sám. Druhý pokus byl e-mailem. Odpověď mne odkázala na návod. Zároveň mi autorka sdělila, že moje e-mailová schránka je zadarmo v rámci placeného ADSL. Díky, ocenil bych spíše zadarmo panáka denně za trpělivost při mazání spamů. Návod bohužel nepomohl, zřejmě patřím mezi ty, kteří jej nejsou schopni pochopit a zprovoznit. Uvítám radu od kohokoli, komu se povedlo spamové filtry nastavit.
Nevyprávěl bych znovu něco tak banálního a mnohokrát publikovaného jako zkušenosti se zákaznickým přístupem Telefóniky kopírujícím standardy minulého monopolního vlastníka. Jsou tu ovšem výše zmíněné zprávy. Ty mi ukázaly, že důslednost v soudních sporech a uplatňování práv minoritních vlastníků je účinná strategie. Chce to asi dost trpělivosti, ale výsledky jsou pro arogantní společnosti mnohem bolestnější než plácnutí přes ruku regulátorem. Jsem v pokušení koupit si na burze nějaké akcie a určitě se rád přidám k jakémukoli sporu, který provětrá vzduch. Možná to vyjde, stát už není vlastníkem a nemá důvod Telefóniku chránit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít