Místo dávek nižší daně

10. dubna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
10. dubna 2007, 00:00

SOCIÁLNÍ REFORMAVláda chce jednou pro vždy rozbít princip automatického zvyšování sociálních výdajů. Valorizaci nahradí nominální výše dávek. Podpory a příspěvky by měly vystřídat slevy na dani, které zamezí zneužívání systému.

SOCIÁLNÍ REFORMA Vláda chce jednou pro vždy rozbít princip automatického zvyšování sociálních výdajů. Valorizaci nahradí nominální výše dávek. Podpory a příspěvky by měly vystřídat slevy na dani, které zamezí zneužívání systému.

Zrušení nemocenské pro první tři dny nemoci, zrušení pastelkovného, snížení porodného, přepracovaný systém dětských přídavků a nová podoba rodičovské dovolené. To jsou na první pohled viditelné změny, které chce prosadit vláda premiéra Mirka Topolánka v rámci reformy sociálního systému.

Co je ale podstatou reformy, která má zabránit masivnímu růstu sociálních výdajů státu? „Budou zrušena automatická valorizační schémata u všech sociálních transferů s výjimkou důchodů,“ odpovídá ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Základní krok, který musíme udělat, je zastavení tohoto vražedného principu, který vláda ČSSD prosadila prakticky u všech sociálních dávek,“ dodává.

Podle Nečase je nutné novelou zrušit automatickou valorizaci životního a existenčního minima. Tyto dávky proto budou stanoveny v nominální výši, aby na jejich případné zvýšení bylo nutné změnit zákon, a tedy získat podporu sněmovny. Jediné oblasti, které se tyto změny nedotknou, jsou důchody.

SNÍŽÍ SE PŘEROZDĚLOVÁNÍ

„Méně chceme od lidí brát, od systému podpor a dávek musíme přejít k daňovým úlevám,“ dodává Nečas. To sníží složité přerozdělování peněz a lidi bude více motivovat k práci. „Výrazně tím zvýhodníme rodiny, kde alespoň jeden člen pracuje,“ tvrdí ministr práce. Nárok na přídavky na dítě mají mít podle návrhu reformy jen rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima (dnes je to čtyřnásobek). Jeho výše bude určena pevnou sumou. Podle vládních představ má činit 500 korun do šesti let věku dítěte, 610 korun do 15 let a 700 korun měsíčně do 26 let věku dítěte.

Tyto změny podle Nečase více než kompenzují vyšší slevy na dani, které chce vláda také prosadit. Nárok na sociální příplatek mají mít nově pouze rodiny s příjmem do dvojnásobku (dnes 2,2násobek) životního minima. „Do budoucna chceme obě tyto dávky nahradit jednou univerzální, a to opět v podobě slevy na dani - tedy negativní daní,“ upozornil Nečas.

MATEŘSKÁ NA TŘI DOBY

Reforma také navrhuje nový systém „třírychlostní“ rodičovské dovolené. Ta může trvat buď dva roky, pak by měsíčně rodič dostával 11 400 korun. Celkem by mu stát vyplatil 216 tisíc korun. Tříleté volno by bylo spojeno s rodičovským příspěvkem 7600 korun. Rodič by celkem získal 235 tisíc korun. Při čtyřleté dovolené by do roku a půl dítěte měsíční přídavek činil 7600 korun, zbývajícího dva a půl roku by byl 3800 korun. Za čtyři roky by stát vyplatil 212 800 korun.

Vláda chce rovněž poněkud zredukovat předvolební balíček sociální demokracie v podobě vysokého porodného. To se má snížit z nynějších 17 760 na 15 tisíc korun za jedno dítě, za druhé a další na 13 tisíc korun.

KONEC JÍZDY NAČERNO

Podstatou sociální reformy je vytvořit efektivnější sociální systém. Ten má nyní podle Nečase dva hlavní nedostatky. V první řadě není primárně zaměřen na skutečně sociálně potřebné lidi. Peníze totiž někdy putují těm, kteří pomoc ze sociálního systému nepotřebují. Jeho černí pasažéři nejsou ničím výjimečným. Naopak i velmi komplikované sociální případy pomoc nedostanou.

Druhým jeho nedostatkem je, že do sebe stahuje lidi a činí výhodným pobyt v sociální síti. Nemotivuje k aktivnímu si hledání práce. „Cílem sociální politiky bude pomoci lidem, kteří se ocitli v nesnázích k tomu, aby se z nich na základě vlastní snahy vymanili,“ tvrdí Nečas.

Výplatu sociálních dávek chce ministerstvo práce vázat na konkrétní aktivní přístup žadatelů, na hledání zaměstnání, rekvalifikaci, na povinnou účast ve veřejně prospěšných pracích. Pro ty, kteří se budou práci soustavně vyhýbat, chce zajišťovat existenční minimum naturálními dávkami. Například prostřednictvím kuponových a šekových programů.

„Máme asi 460 tisíc nezaměstnaných, ale jen sto tisíc bere podporu v nezaměstnanosti, ostatní dostávají sociální dávky. Kromě toho máme také 90 tisíc volných pracovních míst. Vedle toho je ještě 160 tisíc pracovních míst legálně obsazeno cizími státními příslušníky,“ upozorňuje Nečas.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít