Mission possible

26. listopadu 2010, 13:16 - Jan Hrbáček
26. listopadu 2010, 13:16

Aktivity Mirka Topolánka

Cestující v business class mají v poslední době možnost potkávat na svých cestách expremiéra Mirka Topolánka. Ministerstvo zahraničních věcí s ním totiž prodloužilo smlouvu o provedení práce, o které týdeník EURO před časem informoval (EURO 43/2010). Někdejší ministerský předseda, kandidát na post výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA) a čilý lobbista, měl původně dohodu o provedení práce za jednu korunu do konce října, jeho honorář se už ale „vyšplhal“ na korun 350.
„Dohoda byla prodloužena 1. listopadu do 31. prosince, další prodloužení neočekáváme. Ministerstvo dosud zaplatilo v souvislosti s nominací Mirka Topolánka deset tisíc korun s tím, že další čerpání ve výši cca 120 tisíc korun očekáváme v souvislosti s jeho cestou do USA. Jednání tam proběhla na ministerstvu pro energetiku a ministerstvu zahraničí. Prezentace se uskutečnila také v Brookings Institute,“ odpověděl na dotazy týdeníku EURO, jak to vypadá s Topolánkovým angažmá, Černínský palác. Původně však měly náklady na americkou cestu činit 33 tisíc korun.
Mirek Topolánek se ke svému pracovnímu poměru k ministerstvu zahraničí nechce vyjadřovat, týdeníku EURO v SMS vzkázal, že s novináři nekomunikuje, neb není instituce ani veřejná osoba. Institucí sice není, ale veřejnou osobou ano – s přihlédnutím na jeho kandidaturu do Mezinárodní energetické agentury. Výhod diplomatického pasu, který má do konce roku mít, může využívat i při svých privátních aktivitách. Topolánek už připustil, že pracuje pro společnost VAE Controls, pro kterou zařizuje zakázky především na východ od českých hranic. Kromě toho lobbuje v Kazachstánu za slovenskou firmu CTY Group. Informace, které se před časem pokoušel týdeník EURO ověřit, potvrdila MF Dnes. Deník napsal, že společnosti slovenských miliardářů Juraje Kamaráse a Ladislava Krajňáka pomáhá k zakázkám v ropném průmyslu. „Hodí se nám jeho kontakty a styky,“ přiznal Kamarás. A asi nejen styky, ale i možnost jednání na nejvyšší úrovni, kterou Topolánkovi umožňuje držení diplomatického pasu.
CTY Group vešla v Česku ve známost především tím, že je spolumajitelem pozemků pod stadionem pražských Bohemians. Do skupiny patří i Modřanská potrubní, jež dodává zařízení pro uhelné i jaderné elektrárny, TOS Čelákovice, CTY Development a Barvy a laky. O místo výkonného ředitele v Mezinárodní energetické agentuře, na které Mirek Topolánek aspiruje, má zájem i nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít