Mise přinesla smršť kontraktů

28. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
28. května 2007, 00:00

OBCHODNÍ DELEGACE V dubnu se do Ruské federace vypravila jedna z největších českých obchodní misí novodobé historie. Lesk jí dávala účast prezidenta Václava Klause a byznysmenů letělo tolik, že musela být vypravena hned dvě speciální letadla. V Moskvě a v Tatarstánu je pak čekala smršť obchodních zakázek.

OBCHODNÍ DELEGACE V dubnu se do Ruské federace vypravila jedna z největších českých obchodní misí novodobé historie. Lesk jí dávala účast prezidenta Václava Klause a byznysmenů letělo tolik, že musela být vypravena hned dvě speciální letadla. V Moskvě a v Tatarstánu je pak čekala smršť obchodních zakázek.

Dubnová obchodní delegace, která doprovázela prezidenta Václava Klause při návštěvě Ruské federace, se proměnila v žeň uzavřených obchodů.Členy byli zástupci snad všech průmyslových odvětví, obchodníci z oblasti zemědělství a také několik bankéřů. První kolo jednání se konalo v Moskvě. Obchodní a průmyslová komora Ruské federace tam připravila česko-ruské byznys fórum.

OD MLÉČNÉ FARMY PO JADERNÉ TECHNOLOGIE

Při podpisu kontraktů se v Moskvě spotřebovalo hodně inkoustu. Šéf České exportní banky Josef Tauber především signoval důležitou rámcovou smlouvu o spolupráci s Vněšekonombankou a První česko-ruskou bankou. Dohoda zaručí pomoc při financování společných investičních projektů obou zemí.

Těch se na fóru posvětilo hned několik. Skupina českých firem podepsala dohodu o výstavbě komplexu zemědělských farem pro chov mléčného skotu v Samarské oblasti. Firma Genoservis Olomouc stvrdila výstavbu agrobiokombinátu a mléčné farmy v Moskevské oblasti. Společnost Alta Brno zase získala zakázku na výstavbu výrobny bioetanolu v Omské oblasti. S firmou Atomstrojexport Moskva se také dohodla na založení společného podniku na dodávky technologií pro jaderné elektrárny ve střední Evropě.

STARÁ GARDA STÁLE V ČELE

Kromě dobrých obchodů ale delegace zaznamenala i určité rozpaky. V čele ruského byznysu prý někdy stále stojí lidé starého ražení. Například předseda Obchodní a průmyslové komory Ruské federace, jímž je bývalý premiér a ministr zahraničních věcí Jevgenij Primakov.

„Svým vzezřením i vystupováním připomíná »starou gardu« z dob před Jelcinem a Gorbačovem a dovolím si tvrdit, že komoře vládne železnou rukou. Pro ilustraci - když jsme se snažili přesvědčit naše ruské kolegy, aby zachovali předem dohodnuté pořadí vystupujících, nedařilo se nám najít podporu ani u něj. Pan Primakov rozhodl, že to bude tak, jak chce on,“ vypráví Dagmar Kuchtová, ředitelka vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Po skončení podnikatelského fóra byly uzavřeny přímo v Kremlu za přítomnosti prezidentů Vladimíra Putina i Václava Klause další obří obchody. Brněnská Alta a ruský státní podnik Uralvagonzavod se dohodly na komplexní modernizaci hutních, slévárenských a energetických provozů. Hodnota tohoto kontraktu byla navýšena z původních 300 milionů na jednu miliardu eur.

Česká exportní banka, firma Mat Minerals České Budějovice a Republika Baškortostán podepsaly smlouvu o výstavbě vápenky a cementárny. Hodnota první etapy projektu je 340 milionů eur.

V TATARSTÁNU POSTAVÍME NEMOCNICI NA KLÍČ

Česká delegace se však neomezila pouze na Moskvu. Další její cesta vedla do Kazaně, metropole Republiky Tatarstán. Čtyřmilionový Tatarstán patří mezi nejbohatší republiky Ruské federace. Roční růst HDP tam v současnosti dosahuje zhruba sedmiprocentní úrovně. S Ruskou federací podepsala svazovou smlouvu až dodatečně, za příslib větší hospodářské samostatnosti.

Ve struktuře její ekonomiky má významný podíl ropný a těžební průmysl. Ročně se těží asi 30 milionů tun ropy. V Tatarstánu se také vyrábějí nákladní automobily Kamaz, civilní letadla Tupolev 214, vrtulníky Mi-17 a nadzvukové bombardéry Tu-22 Backfire.

„Tatarstán je zajímavý tím, že je to jeden z nejbohatších ruských regionů. Po Moskvě a Petrohradu je zde třetí nejvyšší životní úroveň. Je tady také dobrá kupní síla,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle něj jsou rezervy ve spolupráci ještě značné. „Pokud jde o zbožní obrat, je co zlepšovat. Zatímco celková úroveň ve vztahu s Ruskem je 7,5 miliardy dolarů, obrat s Tatarstánem je 360 milionů dolarů,“ zdůraznil ministr.

Návštěva v Kazani se to ale pokusila změnit. A úspěšně. Na podnikatelském fóru tam společnosti ČKD Nové Energo a Tatněfť Takaral podepsaly rámcovou smlouvu o výstavbě kogenerační jednotky v hodnotě 45 milionů eur. Další smluvenou zakázkou je objednávka přímo od města Kazaň. Společnost Favea mu na klíč postaví nemocnici první lékařské pomoci v hodnotě 85 milionů eur.

MORAVSKÝ VÝZKUMÁK ZA RUSKÉ PENÍZE?

Mise tedy vykreslila před českými podnikateli lákavý horizont miliardových ruských zakázek. Spolupráce ale negraduje jen na úrovni soukromého byznysu. Další velkorysý projekt spadá na pole aplikované vědy. Na severní Moravě by totiž mohlo vzniknout velké výzkumné centrum financované ruskou stranou. „Centrum by se zaměřilo především na metalurgii, později možná i na další vědní obory. Vzniklo by v těsném sousedství areálu společnosti Vítkovice,“ vysvětluje Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory.

Celá věc je ale zatím ve fázi projektu a podpora pro realizaci se teprve získává. Dubnová mise však každopádně ukázala, že obchodní objetí ruského medvěda a českého lva začíná být stále těsnější.

TATARSTÁN JE MAGNETEM NA INVESTICE

Rating republiky Tatarstán je vysoký i v oblasti investic. V zemi se vyrábějí osobní automobily podle licence Fiatu, je zde i korejský výrobce a chystá se výstavba čínské automobilky. Nedávno zemi navštívil čínský prezident Chu Ťin-tchao. V červnu bude v metropoli Kazani pro změnu Národní česká výstava, která by měla přivést do země další investice od českých firem.

TŘIKRÁT VĚTŠÍ OBCHODY

Mise se uskutečnila v době, kdy vzájemný obchod mezi Českou republikou a Ruskou federací dynamicky roste. Za posledních pět let se jeho objem zvýšil třikrát. V roce 2006 činil už 7,5 miliardy dolarů. Zejména kvůli dovozu strategických surovin je ale obchodní bilance pro Českou republiku samozřejmě záporná. Ruská ekonomika přitom roste velmi dynamicky. Loni téměř sedmiprocentním tempem, letos se očekává šestiprocentní růst.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít