Mirovský (SZ): Cítím se na stejné úrovni Čechem i Evropanem

21. dubna 2010, 11:26 - Zeleni.cz, <a target="_blank" href="http://www.parlamentnilisty.cz">ParlamentníListy.cz</a>
21. dubna 2010, 11:26

Nadcházející volby jsou obdobím zvýšené aktivity kandidátů do Poslanecké sněmovny a Strana zelených není výjimkou. Jedním z pražských kandidátů Strany zelených Ondřejem Mirovským společně s jeho patronkou, uznávanou spisovatelkou a režisérkou Olgou Sommerovou, byl veden následující rozhovor.

Ondřej Mirovský

Autor: ondrejmirovsky.cz

Kde jste se vy dva poznali?

Olga: S Ondřejem Mirovským jsem se seznámila během kampaně Zachraňme Letnou, která prostřednictvím petice protestovala proti znehodnocení této čtvrti výstavbou obřího Národního fotbalového stadionu na Spartě a zbudováním oceanária pro žraloky na místě Stalinova pomníku. Pomáhala jsem sbírat petiční podpisy, nakonec jsme je v počtu 7 400 odvezli v dětské tatrovce na magistrát a předali primátorovi. Hrozbu znehodnocení Letné se nám podařilo odvrátit a je třeba říct, že Ondřej byl hlavním hybatelem této úspěšné občanské iniciativy.

Ondřej: S Olgou jsme se poprvé setkali na akcích kampaně Zachraňme Letnou, kdy se Olga aktivně zapojila do naší podpory a pomohla nám zachránit Letenskou pláň a sady před šílenými stavebními záměry oceanária a rozšiřování fotbalového stadionu.

Jaro je tady, co pro vás znamená zelená?

Olga: V politickém spektru je zelená moje nejoblíbenější barva. Je také většinovou barvou přírody, ke které se utíkám čím dál víc. Když mě popadne malomyslnost z šarvátek mezi lidmi, z věčných bojů mezi politiky a občany, mezi politiky navzájem, mezi závistivými výpady kolegů ve všech profesích i přes sousedské ploty, je pro mě bytí v přírodě záchrannou vidinou.

Ondřej: I vědci se shodli na tom, že zelená je prospěšná pro duši i tělo lidí (lidé co se léčí v nemocnici s výhledem na park se léčí rychleji). Mám prostě už od dětství slabost pro zelenou, je to možná i tím, že jsem po dlouhých výletech přírodou s mým tatínkem rád upíjel z jeho skleničky se zelenou…

Jakou vlastnost obdivujete na ženách/mužích?

Olga: Ženy obdivuju už navždy pro jejich talent ke smysluplnému bytí. Jsou krásné, silné, statečné, obětavé a moudré. Je mi ale líto žen, pro něž jsou ostatní ženy soupeřkami, zatímco spolupráce mezi nimi by všem přinesla netušené hodnoty. Muže obdivuju pro jejich něhu a ochranářské schopnosti. Naopak je mi líto, když jsou tvrdí a lhostejní.

Ondřej: Ženy umí multitasking a to velmi obdivuji neb neznám žádného muže, co dokáže řešit více věci zároveň. Ženy jsou také oddanější cílům práce a nedělají věci jen pro svůj osobní prospěch. Muži se často vezou na problémech jen pro svůj kariérní růst.

Kdy a proč jste se rozhodli vstoupit do politiky?

Olga: Zájem o politiku je součástí mé profese dokumentaristky. Zelené jsem už volila dvakrát proto, že zelený program považuju pro naši zemi i planetu za nejdůležitější. K aktivní podpoře Zelených jsem se rozhodla po velkém rozčarování ze stavu zdejšího veřejného života a pokleslé úrovně současné politiky velkých stran. Program Strany zelených považuju za jediný, který mohu akceptovat, tím spíš, že kromě ochrany životního prostředí klade důraz na vzdělání, kulturu a podporu občanské společnosti.

Ondřej: Vstoupil jsem do Strany zelených v roce 2005 po ukončení studia v zahraničí, neboť jsem chtěl co nejefektivněji začít prosazovat témata, která jsem se naučil a pokládám za důležitá. Okolí to myslím moc nepřekvapilo, neb jsem byl vždy aktivní směrem k veřejným záležitostem. Je to neustálá výzva se svými přáteli diskutovat o politice Strany zelených.

Jak vnímáte typického Čecha.

Olga: Typického Čecha a Češku neumím popsat, aniž bych se dopouštěla klišé. Jako každý národ máme velikány i průměrné lidi. Jen se mi zdá, že ti velcí, šlechetní a moudří odcházejí a nové úctyhodné osobnosti nedorůstají. Ondřej: Typický Čech si myslí, že z celé střední Evropy je Česko ta nejlepší země. Rád jí těžká jídla se smetanovými omáčkami a ročně spotřebuje nejvíce piva na osobu na světě. Mladý Čech má rád Němce, neb se jim dobře prodává naše zboží (hlavně auta). Starší Čech má pořád v hlavě okupaci a vše co nám Němci provedli. Souhlasíte s tím, že každý národ má takové politiky, jaké si zaslouží? Olga: S tím absolutně souhlasím, zvlášť v demokratickém režimu. A nejde jen o to, že většina volí odpudivé politické strany, které mají na svědomí stovky korupčních skandálů. Jde také o to, že občanská společnost je málo aktivní a proti těmto zkorumpovaným politikům důrazně nevystoupí. Ondřej: Vlastně ano, současný stav politiky v ČR je i obrazem laxnosti a pohodlnosti lidí se veřejně angažovat. Je to ale začarovaný kruh, neb jejich nezájem pramení jistě z otrávenosti. Co pro vás znamená být zelený/á? Olga: Nabízejí nezkorumpovanou pověst. Nejsou ziskuchtiví a kariérističtí, jde jim o veřejný prospěch, o náš domov a budoucnost. Proto podporují vzdělání a šetrný vztah k životnímu prostředí. Leží jim na srdci morálně zdravá společnost, jsou na straně občanů na rozdíl od politiků velkých stran, kteří svými rozhodnutími vykořisťují bohatství této země i lidský potenciál. Ondřej:** Určitě nabízíme záruku nezávislosti našeho rozhodování na vnějších finančních či mocenských tlacích. Rozhodujeme na základě argumentů a faktů. Zároveň nabízíme otevřený, nedogmatický přístup k věcem.

Více na ParlamentníListy.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít