Mirovský (SZ): Cítím se na stejné úrovni Čechem i Evropanem

21. dubna 2010, 11:26 - Zeleni.cz, <a target="_blank" href="http://www.parlamentnilisty.cz">ParlamentníListy.cz</a>
21. dubna 2010, 11:26

Nadcházející volby jsou obdobím zvýšené aktivity kandidátů do Poslanecké sněmovny a Strana zelených není výjimkou. Jedním z pražských kandidátů Strany zelených Ondřejem Mirovským společně s jeho patronkou, uznávanou spisovatelkou a režisérkou Olgou Sommerovou, byl veden následující rozhovor.

Ondřej Mirovský

Autor: ondrejmirovsky.cz

Kde jste se vy dva poznali?

Olga: S Ondřejem Mirovským jsem se seznámila během kampaně Zachraňme Letnou, která prostřednictvím petice protestovala proti znehodnocení této čtvrti výstavbou obřího Národního fotbalového stadionu na Spartě a zbudováním oceanária pro žraloky na místě Stalinova pomníku. Pomáhala jsem sbírat petiční podpisy, nakonec jsme je v počtu 7 400 odvezli v dětské tatrovce na magistrát a předali primátorovi. Hrozbu znehodnocení Letné se nám podařilo odvrátit a je třeba říct, že Ondřej byl hlavním hybatelem této úspěšné občanské iniciativy.

Ondřej: S Olgou jsme se poprvé setkali na akcích kampaně Zachraňme Letnou, kdy se Olga aktivně zapojila do naší podpory a pomohla nám zachránit Letenskou pláň a sady před šílenými stavebními záměry oceanária a rozšiřování fotbalového stadionu.

Jaro je tady, co pro vás znamená zelená?

Olga: V politickém spektru je zelená moje nejoblíbenější barva. Je také většinovou barvou přírody, ke které se utíkám čím dál víc. Když mě popadne malomyslnost z šarvátek mezi lidmi, z věčných bojů mezi politiky a občany, mezi politiky navzájem, mezi závistivými výpady kolegů ve všech profesích i přes sousedské ploty, je pro mě bytí v přírodě záchrannou vidinou.

Ondřej: I vědci se shodli na tom, že zelená je prospěšná pro duši i tělo lidí (lidé co se léčí v nemocnici s výhledem na park se léčí rychleji). Mám prostě už od dětství slabost pro zelenou, je to možná i tím, že jsem po dlouhých výletech přírodou s mým tatínkem rád upíjel z jeho skleničky se zelenou…

Jakou vlastnost obdivujete na ženách/mužích?

Olga: Ženy obdivuju už navždy pro jejich talent ke smysluplnému bytí. Jsou krásné, silné, statečné, obětavé a moudré. Je mi ale líto žen, pro něž jsou ostatní ženy soupeřkami, zatímco spolupráce mezi nimi by všem přinesla netušené hodnoty. Muže obdivuju pro jejich něhu a ochranářské schopnosti. Naopak je mi líto, když jsou tvrdí a lhostejní.

Ondřej: Ženy umí multitasking a to velmi obdivuji neb neznám žádného muže, co dokáže řešit více věci zároveň. Ženy jsou také oddanější cílům práce a nedělají věci jen pro svůj osobní prospěch. Muži se často vezou na problémech jen pro svůj kariérní růst.

Kdy a proč jste se rozhodli vstoupit do politiky?

Olga: Zájem o politiku je součástí mé profese dokumentaristky. Zelené jsem už volila dvakrát proto, že zelený program považuju pro naši zemi i planetu za nejdůležitější. K aktivní podpoře Zelených jsem se rozhodla po velkém rozčarování ze stavu zdejšího veřejného života a pokleslé úrovně současné politiky velkých stran. Program Strany zelených považuju za jediný, který mohu akceptovat, tím spíš, že kromě ochrany životního prostředí klade důraz na vzdělání, kulturu a podporu občanské společnosti.

Ondřej: Vstoupil jsem do Strany zelených v roce 2005 po ukončení studia v zahraničí, neboť jsem chtěl co nejefektivněji začít prosazovat témata, která jsem se naučil a pokládám za důležitá. Okolí to myslím moc nepřekvapilo, neb jsem byl vždy aktivní směrem k veřejným záležitostem. Je to neustálá výzva se svými přáteli diskutovat o politice Strany zelených.

Jak vnímáte typického Čecha.

Olga: Typického Čecha a Češku neumím popsat, aniž bych se dopouštěla klišé. Jako každý národ máme velikány i průměrné lidi. Jen se mi zdá, že ti velcí, šlechetní a moudří odcházejí a nové úctyhodné osobnosti nedorůstají. Ondřej: Typický Čech si myslí, že z celé střední Evropy je Česko ta nejlepší země. Rád jí těžká jídla se smetanovými omáčkami a ročně spotřebuje nejvíce piva na osobu na světě. Mladý Čech má rád Němce, neb se jim dobře prodává naše zboží (hlavně auta). Starší Čech má pořád v hlavě okupaci a vše co nám Němci provedli. Souhlasíte s tím, že každý národ má takové politiky, jaké si zaslouží? Olga: S tím absolutně souhlasím, zvlášť v demokratickém režimu. A nejde jen o to, že většina volí odpudivé politické strany, které mají na svědomí stovky korupčních skandálů. Jde také o to, že občanská společnost je málo aktivní a proti těmto zkorumpovaným politikům důrazně nevystoupí. Ondřej: Vlastně ano, současný stav politiky v ČR je i obrazem laxnosti a pohodlnosti lidí se veřejně angažovat. Je to ale začarovaný kruh, neb jejich nezájem pramení jistě z otrávenosti. Co pro vás znamená být zelený/á? Olga: Nabízejí nezkorumpovanou pověst. Nejsou ziskuchtiví a kariérističtí, jde jim o veřejný prospěch, o náš domov a budoucnost. Proto podporují vzdělání a šetrný vztah k životnímu prostředí. Leží jim na srdci morálně zdravá společnost, jsou na straně občanů na rozdíl od politiků velkých stran, kteří svými rozhodnutími vykořisťují bohatství této země i lidský potenciál. Ondřej:** Určitě nabízíme záruku nezávislosti našeho rozhodování na vnějších finančních či mocenských tlacích. Rozhodujeme na základě argumentů a faktů. Zároveň nabízíme otevřený, nedogmatický přístup k věcem.

Více na ParlamentníListy.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít