Miroslava Němcová: Ráda bych zpět do vedení ODS, strana si to ale nepřeje

07. ledna 2016, 16:06 - Jan Novotný
07. ledna 2016, 16:06

Někdejší místopředsedkyně ODS, předsedkyně Poslanecké sněmovny a kandidátka na premiérku Miroslava Němcová nepopírá, že uvažuje nad prezidentskou kandidaturou. Podle informací týdeníku Euro by se mohla stát dokonce stranickou kandidátkou ODS místo Jaroslava Kubery, který už kandidaturu ohlásil, ale ve straně nemá dostatečnou podporu.

Němcová svou možnou kandidaturu zatím nechce podrobněji komentovat. O post ve vedení ODS však na nadcházejícím kongresu usilovat nebude. Strana si to prý nepřeje.

„Ráda bych ve vedení znovu byla, ale respektuji rozhodnutí kongresu ODS z roku 2014, který chtěl opravdu velkou personální změnu,“ říká se znatelnou lítostí v hlase politička, která dlouhodobě patřila mezi nejpopulárnější tváře ODS. Tento ostrý řez za minulostí, který z čela někdejšího pravicového hegemona vyhnal i některé silné a důvěryhodné osobnosti, bude jedním z témat kongresu, který proběhne o víkendu 16. a 17. ledna v Ostravě.

Přemýšlela jste o kandidatuře do vedení strany?

Nepřemýšlela jsem o tom. Řekla jsem to také na našem regionálním sněmu na Vysočině.

Proč se o místo ve vedení nechcete ucházet? Jste přece dlouhodobě jedna z nejvýraznějších tváří ODS.

Já myslím, že v rámci svých možností dělám to, co umím a co si myslím, že je ku prospěchu ODS. Ráda bych ve vedení znovu byla, ale respektuji rozhodnutí kongresu ODS z roku 2014, který chtěl opravdu velkou personální změnu. Členská základna se tak rozhodla a já to tak respektuji.

Preference strany se v posledních dvou letech zvedají jen nepatrně. Je něco co vám v současné ODS chybí?

Je zejména otázkou času, kdy se podaří ODS změnit trend. Ta rána, kterou jsme dostali po pádu vlády Petra Nečase, byla opravdu dramatická. Nedá se to změnit za rok nebo za dva, to je evidentní. Znovu nabýt důvěru trvá nějakou dobu a asi to vyžaduje od všech členů ODS trpělivost.

Některým vašim členům už možná trpělivost dochází.

Chápu. Chtějí vidět ty lepší výsledky dříve. Otáčejí se k letošnímu podzimu, kdy budou krajské volby. Mají obavu, aby nás současné nízké preference nepřipravily o dosavadní pozice v krajích. Ale nevidím nějaké možnosti, jak bychom mohli dramaticky svou práci změnit. Jsme kvalifikovanou a věcnou opozicí. Že to veřejnost nevnímá tak silně, jako když někdo řekne nějaký bonmot, to je pravda. Ale je jen otázkou času, kdy bude znovu poptávka po alternativě, která bude mít obsah a nebude jen tím prázdným heslem.

Jste spokojená s tím, jak Petr Fiala vede stranu? Často je mu i uvnitř ODS vyčítáno, že je až příliš akademický a klidný.

Já vůbec nebudu kritizovat pana profesora Fialu. Všichni jsme věděli, že je akademik, že jeho pojetí politiky je takové a s tím jsme ho jako předsedu volili. Ale v tom mixu místopředsedů je vždy dobré, když tam strana má někoho, kdo v dobrém slova smyslu zvedne emoce, umí upoutat pozornost na myšlenku té strany. Takový mix je vždy žádoucí.

A vidíte v současné ODS někoho, kdo by mohl trochu víc zvednout emoce u voličů?

Toto bude jedno z témat nadcházejícího kongresu. Teď opravdu nevím, koho bych mohla jmenovat. Uvidíme, jaké návrhy na místopředsedy přijdou z regionů, kdo se jak na kongresu představí. Bude tam jistě prostor na reflektování těch uplynulých dvou let. Je možné, že tam někdo nabídne změnu. Na to si ráda ještě počkám.

ODS o vás uvažuje jako o možné kandidátce v prezidentských volbách. Hovořila jste o tom s panem předsedou Fialou?

My jsme si s panem předsedou už někdy před rokem a půl řekli, že až přijde vhodná chvíle, bude se celá ODS bavit na téma prezidentské volby. To se zatím nestalo. Tato úvaha není podložená žádným jednáním.

Měla byste zájem kandidovat za ODS v prezidentských volbách?

Já to zatím vůbec nechci komentovat. Prezidentské volby jsou za dva roky. Vůbec se nehodlám pouštět do té soutěže, že někdo vytáhne nějaké jméno z klobouku a to jméno se pak stane mediální hrátkou.


Čtěte také:

Němcová: Zeman byl u korunovačních klenotů opilý

ODS vyměnila celé vedení. Po Fialovi uspěli i starostové či europoslanci

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít