MIROSLAV ŘIHÁK, VÍTĚZ SOUTĚŽE: Na velkou zakázku se slétáme jako supi

29. listopadu 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
29. listopadu 2004, 00:00

Jeho firma Anect se zaměřuje hlavně na zavádění nových výjimečných technologií. Ve svém oboru dokáže porazit i mnohem větší společnosti. * Na základě činnosti vaší firmy v posledních třech letech jste se stal Podnikatelem roku. Jak to vnímáte?

Jeho firma Anect se zaměřuje hlavně na zavádění nových výjimečných technologií. Ve svém oboru dokáže porazit i mnohem větší společnosti. * Na základě činnosti vaší firmy v posledních třech letech jste se stal Podnikatelem roku. Jak to vnímáte? Je to především výsledek práce lidí ve firmě. Poslední tři roky bych charakterizoval jako završení jedné etapy budování firmy. * Dosahovali jste mimořádných výsledků v obratu, zaměstnanosti a podobně?

Uvědomujeme si, že tato čísla znamenají na venek hodně. Pro nás interně ale tržby „nic neznamenají“. Naše práce je předávání know how, s nímž prodáváme určité množství zboží, zařízení. Je to také činnost pro naše dlouhodobé zákazníky, kterým pomáháme rozvíjet systémy. Jednou za rok za dva přijde nějaký velký projekt, na který se seběhnou všichni potenciální dodavatelé z České republiky jako supi. Ten projekt buď vyhrajeme, nebo ne, což se odrazí v tržbách. Tak je tomu například letos. Vloni se nám podařilo získat jednu z prvních zakázek pro DHL, která se realizovala letos a významně zahýbala s našimi tržbami.

* Jaká je vaše pozice na českém trhu?

To vám přesně neřeknu. Jsme hodně úzce specializovaní a jedineční. Naše konkurence - například IBM nebo Hewlett Packard - má moc široké portfolio. Jen na naši skupinu produktů ani neexistují statistiky. Určitě máme na trhu významné místo.

* I na Slovensku? Na Slovensko jsme vstoupili ještě později než na český trh a vzhledem k tamní situaci byly začátky velmi pomalé. Ještě se nám tam nepodařilo překročit prvotní rozvojový impulz, který očekáváme během příštího roku. * Byly tamní začátky složitější než v Čechách? Vzhledem k naší strategii bylo složitější prokazovat se referencemi, které jsme v počátku neměli. Nyní tam máme zajímavé zakázky a velmi dobré reference. Podle mne je to jen otázka času, kdy tam nastane posun stejně jako v Česku. * Kancelář ale v Bratislavě máte už několik let. Dceřinou společnost jsme na Slovensku založili s cílem poskytnout podporu našemu českému zákazníkovi, který tam měl filiálky. Podnikání jsme ale rozjeli až v posledních třech letech. Strategie rozvíjet tam firmu byla od počátku závislá na personálním obsazení. Dali jsme si velkou práci najít kvalitní schopné lidi. Spousta českých firem na Slovensku si docela zkomplikovala situaci tím, že nenašla vhodné zaměstnance. Trh pracovních sil je na Slovensku znatelně složitější než v ČR. * V čem? Říká se, že ten, kdo v oboru chce něco dokázat, jde do Prahy. * Je obtížné shánět pracovní sílu ve vašem oboru i v Česku?

Není to jednoduché. Všichni hráči v našem oboru si stěžují, že není dostatek kvalifikovaných pracovníků. Pro nás se situace relativně zlepšuje. Čím jsme známější, děláme zajímavé projekty, vyhráváme zakázky s opticky většími soupeři, tím jsme zajímavější pro lidi, pro které je osobní růst prioritou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít