Miroslav Plojhar: Konec ploužáků, teď se hraje rock’n’roll

20. ledna 2015, 08:40 - Miroslav Plojhar
20. ledna 2015, 08:40

Plánujete lyžovačku ve Švýcarsku? Buď si to rozmyslete, nebo si pořádně naládujte peněženku. Švýcarská centrální banka (SNB) totiž bez varování opustila obranu kurzu své měny na úrovni 1,20 franku za euro. Frank skokově posílil, během pár hodin o dobrých 15 procent, a obchoduje se blízko parity s eurem.

Na tomto skoku nezapláčou jenom turisté mířící do „švajcu“, ale hlavně švýcarští exportéři. Centrální banka jim dosud suplovala zajištění proti měnovému riziku, říkává se tomu makro-hedging. Díky tomu byl kurz franku vůči euru v posledních měsících ještě línější než superlíný kurz české koruny.

Z ničeho nic si ovšem švýcarští centrální bankéři řekli, že kurz není tolik nadhodnocený a exportéři přežijí i se silnějším frankem. Banka v roce 2011 masivně intervenovala, což vedlo k obavám z budoucích ztrát z držení devizových rezerv. Minulý týden však SNB oznámila masivní zisk za loňský rok (38 miliard franků). To jí poskytuje polštář pro ztráty plynoucí ze silnější měny.

Česká koruna se franku déle než rok hodně podobala. Centrální banka ji drží nad předem vytyčenou úrovní. Podobně jako ve Švýcarsku se čeští exportéři nemusejí obávat posílení koruny. ČNB dělá zajištění za ně. Stejně jako Švýcaři si i ČNB vytvořila prostor skousnout ztráty z přecenění devizových rezerv. ČNB v úterý oznámila zisk za rok 2014 ve výši 56 miliard korun, čímž se jí podařilo vymazat ztrátu z let posilující koruny.

Česká koruna se od franku ale také liší. Zaprvé je na rozdíl od franku silně podhodnocená. To je vidět na přebytku zahraničního obchodu, který roste i přes oživení domácí poptávky. Podhodnocení dokumentují i názory exportérů. Dnešní kurz koruny je v žebříčku překážek byznysu na samém chvostu, někde vedle problémů s uklízením kanceláří.

Zadruhé česká centrální banka pracuje v obráceném modu než švýcarští kolegové. Na stole jsou úvahy o posunu intervenční úrovně, aby trefila inflační cíl, který se vzdaluje kvůli padající ceně ropy. Vykolejit hodně podhodnocenou korunu ještě stále nedává smysl, i když riziko takového kroku určitě nelze ignorovat. Vše se navíc může změnit za pár měsíců, dojde-li k obratu cen komodit. Kombinace rostoucí ekonomiky a vyšších cen komodit bude pro ČNB dobrým důvodem z intervencí vycouvat.

Když už se hýbe i frank, je nabíledni, že na devizových trzích skončily ploužáky a teď se hraje rock’n’roll. Že předpovědi neukazují na riziko velké změny kurzů, ještě neznamená, že riziko neexistuje. O tom se nedávno přesvědčili v Rusku a teď ve Švýcarsku.

Kurz koruny k euru je dnes téměř o tři koruny slabší, než by odpovídalo růstu ekonomiky a konkurenceschopnosti. Až se jednou koruna vrátí tam, kde by měla být, budou mnozí plakat na rameni guvernéra ČNB.

Autor je stratégem Erste Corporate Banking


Čtěte také:

Švýcaři zařízli hedgeový fond Everest Capital Global

Růst franku: Švýcarsku hrozí útěk bohatých turistů

Investoři loni z Ruska stáhli rekordních 152 miliard dolarů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít