Miroslav Frayer: Lepší vstup do nového roku

24. ledna 2013, 12:08 - Miroslav Frayer
24. ledna 2013, 12:08

V úterý zveřejněný německý ZEW index ukázal na překvapivě vysoký růst ekonomického sentimentu. Složka hodnotící očekávání na půl roku dopředu vzrostla na své 2,5leté maximum, když překonala i ten nejoptimističtější odhad na trhu. Nicméně nepatrný vzestup ukazatele se očekával vzhledem k nedávnému uvolnění napětí na finančních trzích a rostoucím akciovým burzám v Evropě. Růst složky hodnotící současnou situaci pak byl mnohem mírnější.

Ve zbytku týdne se dočkáme dalších klíčových předstihových indikátorů. Dnes půjde o indexy nákupních manažerů (PMI) a v pátek o německý Ifo index podnikatelské důvěry. Optimismus z počátku letošního roku by se měl projevit i na těchto ukazatelích.

Předstihové indikátory tak pomalu dláždí cestu k příznivějším reálným údajům v následujících týdnech, jakými jsou průmyslová výroba, tovární objednávky či zahraniční obchod. V optimističtějším duchu vyzněla i poslední tisková konference po zasedání ECB, kdy Mario Draghi poukázal na známky stabilizace.

Přestože si mnozí investoři nechtějí nechat ujet vlak, musíme mít stále na mysli, že hospodářská slabost se protáhne i do roku 2013 a ekonomická aktivita by se měla zotavovat až později v letošním roce. Ekonomika eurozóny by se měla v prvním kvartále stále nacházet v recesi, za celý letošní rok by pak měla poklesnout o 0,3 procenta.

Rizika růstu převládají jednoznačně na spodní straně. Mezi klíčové otázky budoucího úspěchu patří vyřešení dluhových problémů v Evropě i ve Spojených státech. Velký otazník visí i nad vývojem v Číně kvůli jejímu možnému „tvrdému přistání“. Záblesky světla na konci tunelu tak viditelné jsou, ale cesta k plnému rozbřesku zůstává prozatím nečitelná.


Čtěte také:

ČR má osmý nejnižší dluh v unii, ten však prudce roste

Německé ekonomice šlápla na brzdy krize

Globální ekonomika trne: Čína loni rostla nejpomaleji od roku 1999


Autor je analytikem Komerční banky

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít