Mírná zima poškodila všechny

02. dubna 2007, 00:00 - (dš)
02. dubna 2007, 00:00

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY :Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra.

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY : Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?

Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra. Letošní průběh zimy tedy narušil jak chod města, protože samo provozuje sedačkovou dráhu a vlek na Pancíř, tak hlavně místní podnikatelské prostředí.

Ovlivní průběh počasí plány města i například, pokud jde o investiční záměry, třeba oblast infrastruktury?

V delším časovém horizontu by se podle mne neměl tento negativní vliv projevit. I v mnoha předcházejících letech byly zimy, kdy napadlo méně sněhu, ale letos to bylo opravdu mimořádné. Proto se krátkodobě určitě projeví výpadek tržeb místních podnikatelů, a to snížením daňových odvodů. Kuriózně se alespoň průběh zimy neprojevil na vyšší nezaměstnanosti, protože úbytek pracovních sil, který vznikl propouštěním v lyžařských střediscích, byl vstřebán při řešení kalamitní situace v lesních porostech, kterou způsobil orkán Kyrill.

Zdejší podnikatelé se shodují v tom, že je nutné rozšiřovat aktivity i mimo hlavní sezonu. Narážejí ale na požadavky ochranářů. Hodláte se v této diskuzi nějak angažovat? To je nepochybně mou povinností, protože rozvoj podnikatelské sféry - zvláště malého a středního podnikání, protože zde není žádný jeden velký zaměstnavatel - je alfou a omegou rozvoje celé oblasti. Názory ochranářů jsou limitující, a proto musíme najít taková stanoviska, která by neomezovala rozvoj podnikatelských aktivit. Samozřejmě, že nikdo nechce přírodě škodit, ale jde o to, aby byla natolik přístupná, aby se zvyšovala návštěvnost, a s ní i atraktivita pro stávající podnikatele, případně další investory. Měla by být obec sama investorem?

Už jsem hovořil o tom, že provozujeme sedačkovou lanovku, která by měla projít výraznou modernizací, ale i další aktivity, ať už jako přímí provozovatelé, nebo majitelé zařízení, které pronajímáme soukromníkům. Je třeba si ale uvědomit, že obec Železná Ruda je poměrně rozsáhlé katastrální území, na němž musíme udržovat i rozsáhlou síť komunikací, veřejného osvětlení a dalších veřejných zařízení, která navíc vzhledem k drsném podnebí mají úplně jinou životnost než někde jinde. Přitom se ale jedná o území s roztroušenou zástavbou a s pouhými dvěma tisíci stálých obyvatel. Udržování a rozvoj obce je proto úzce svázán s výnosem z místních daní a poplatků. Bez rozvoje infrastruktury ovšem nezískáme více návštěvníků, a tím pádem ani větší výnos z těchto daní. Je to prostě začarovaný kruh.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít