Mírná zima poškodila všechny

02. dubna 2007, 00:00 - (dš)
02. dubna 2007, 00:00

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY :Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra.

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY : Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?

Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra. Letošní průběh zimy tedy narušil jak chod města, protože samo provozuje sedačkovou dráhu a vlek na Pancíř, tak hlavně místní podnikatelské prostředí.

Ovlivní průběh počasí plány města i například, pokud jde o investiční záměry, třeba oblast infrastruktury?

V delším časovém horizontu by se podle mne neměl tento negativní vliv projevit. I v mnoha předcházejících letech byly zimy, kdy napadlo méně sněhu, ale letos to bylo opravdu mimořádné. Proto se krátkodobě určitě projeví výpadek tržeb místních podnikatelů, a to snížením daňových odvodů. Kuriózně se alespoň průběh zimy neprojevil na vyšší nezaměstnanosti, protože úbytek pracovních sil, který vznikl propouštěním v lyžařských střediscích, byl vstřebán při řešení kalamitní situace v lesních porostech, kterou způsobil orkán Kyrill.

Zdejší podnikatelé se shodují v tom, že je nutné rozšiřovat aktivity i mimo hlavní sezonu. Narážejí ale na požadavky ochranářů. Hodláte se v této diskuzi nějak angažovat? To je nepochybně mou povinností, protože rozvoj podnikatelské sféry - zvláště malého a středního podnikání, protože zde není žádný jeden velký zaměstnavatel - je alfou a omegou rozvoje celé oblasti. Názory ochranářů jsou limitující, a proto musíme najít taková stanoviska, která by neomezovala rozvoj podnikatelských aktivit. Samozřejmě, že nikdo nechce přírodě škodit, ale jde o to, aby byla natolik přístupná, aby se zvyšovala návštěvnost, a s ní i atraktivita pro stávající podnikatele, případně další investory. Měla by být obec sama investorem?

Už jsem hovořil o tom, že provozujeme sedačkovou lanovku, která by měla projít výraznou modernizací, ale i další aktivity, ať už jako přímí provozovatelé, nebo majitelé zařízení, které pronajímáme soukromníkům. Je třeba si ale uvědomit, že obec Železná Ruda je poměrně rozsáhlé katastrální území, na němž musíme udržovat i rozsáhlou síť komunikací, veřejného osvětlení a dalších veřejných zařízení, která navíc vzhledem k drsném podnebí mají úplně jinou životnost než někde jinde. Přitom se ale jedná o území s roztroušenou zástavbou a s pouhými dvěma tisíci stálých obyvatel. Udržování a rozvoj obce je proto úzce svázán s výnosem z místních daní a poplatků. Bez rozvoje infrastruktury ovšem nezískáme více návštěvníků, a tím pádem ani větší výnos z těchto daní. Je to prostě začarovaný kruh.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít