Mírná zima poškodila všechny

02. dubna 2007, 00:00 - (dš)
02. dubna 2007, 00:00

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY :Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra.

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY : Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?

Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra. Letošní průběh zimy tedy narušil jak chod města, protože samo provozuje sedačkovou dráhu a vlek na Pancíř, tak hlavně místní podnikatelské prostředí.

Ovlivní průběh počasí plány města i například, pokud jde o investiční záměry, třeba oblast infrastruktury?

V delším časovém horizontu by se podle mne neměl tento negativní vliv projevit. I v mnoha předcházejících letech byly zimy, kdy napadlo méně sněhu, ale letos to bylo opravdu mimořádné. Proto se krátkodobě určitě projeví výpadek tržeb místních podnikatelů, a to snížením daňových odvodů. Kuriózně se alespoň průběh zimy neprojevil na vyšší nezaměstnanosti, protože úbytek pracovních sil, který vznikl propouštěním v lyžařských střediscích, byl vstřebán při řešení kalamitní situace v lesních porostech, kterou způsobil orkán Kyrill.

Zdejší podnikatelé se shodují v tom, že je nutné rozšiřovat aktivity i mimo hlavní sezonu. Narážejí ale na požadavky ochranářů. Hodláte se v této diskuzi nějak angažovat? To je nepochybně mou povinností, protože rozvoj podnikatelské sféry - zvláště malého a středního podnikání, protože zde není žádný jeden velký zaměstnavatel - je alfou a omegou rozvoje celé oblasti. Názory ochranářů jsou limitující, a proto musíme najít taková stanoviska, která by neomezovala rozvoj podnikatelských aktivit. Samozřejmě, že nikdo nechce přírodě škodit, ale jde o to, aby byla natolik přístupná, aby se zvyšovala návštěvnost, a s ní i atraktivita pro stávající podnikatele, případně další investory. Měla by být obec sama investorem?

Už jsem hovořil o tom, že provozujeme sedačkovou lanovku, která by měla projít výraznou modernizací, ale i další aktivity, ať už jako přímí provozovatelé, nebo majitelé zařízení, které pronajímáme soukromníkům. Je třeba si ale uvědomit, že obec Železná Ruda je poměrně rozsáhlé katastrální území, na němž musíme udržovat i rozsáhlou síť komunikací, veřejného osvětlení a dalších veřejných zařízení, která navíc vzhledem k drsném podnebí mají úplně jinou životnost než někde jinde. Přitom se ale jedná o území s roztroušenou zástavbou a s pouhými dvěma tisíci stálých obyvatel. Udržování a rozvoj obce je proto úzce svázán s výnosem z místních daní a poplatků. Bez rozvoje infrastruktury ovšem nezískáme více návštěvníků, a tím pádem ani větší výnos z těchto daní. Je to prostě začarovaný kruh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít