Mírná zima poškodila všechny

02. dubna 2007, 00:00 - (dš)
02. dubna 2007, 00:00

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY :Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra.

MICHAL ŠNEBERGR, STAROSTA ŽELEZNÉ RUDY : Jak se podepsala letošní mírná zima na ekonomické situaci v Železné Rudě?

Charakter Železné Rudy je založený na tom, že město plní především funkci zimního turistického centra. Letošní průběh zimy tedy narušil jak chod města, protože samo provozuje sedačkovou dráhu a vlek na Pancíř, tak hlavně místní podnikatelské prostředí.

Ovlivní průběh počasí plány města i například, pokud jde o investiční záměry, třeba oblast infrastruktury?

V delším časovém horizontu by se podle mne neměl tento negativní vliv projevit. I v mnoha předcházejících letech byly zimy, kdy napadlo méně sněhu, ale letos to bylo opravdu mimořádné. Proto se krátkodobě určitě projeví výpadek tržeb místních podnikatelů, a to snížením daňových odvodů. Kuriózně se alespoň průběh zimy neprojevil na vyšší nezaměstnanosti, protože úbytek pracovních sil, který vznikl propouštěním v lyžařských střediscích, byl vstřebán při řešení kalamitní situace v lesních porostech, kterou způsobil orkán Kyrill.

Zdejší podnikatelé se shodují v tom, že je nutné rozšiřovat aktivity i mimo hlavní sezonu. Narážejí ale na požadavky ochranářů. Hodláte se v této diskuzi nějak angažovat? To je nepochybně mou povinností, protože rozvoj podnikatelské sféry - zvláště malého a středního podnikání, protože zde není žádný jeden velký zaměstnavatel - je alfou a omegou rozvoje celé oblasti. Názory ochranářů jsou limitující, a proto musíme najít taková stanoviska, která by neomezovala rozvoj podnikatelských aktivit. Samozřejmě, že nikdo nechce přírodě škodit, ale jde o to, aby byla natolik přístupná, aby se zvyšovala návštěvnost, a s ní i atraktivita pro stávající podnikatele, případně další investory. Měla by být obec sama investorem?

Už jsem hovořil o tom, že provozujeme sedačkovou lanovku, která by měla projít výraznou modernizací, ale i další aktivity, ať už jako přímí provozovatelé, nebo majitelé zařízení, které pronajímáme soukromníkům. Je třeba si ale uvědomit, že obec Železná Ruda je poměrně rozsáhlé katastrální území, na němž musíme udržovat i rozsáhlou síť komunikací, veřejného osvětlení a dalších veřejných zařízení, která navíc vzhledem k drsném podnebí mají úplně jinou životnost než někde jinde. Přitom se ale jedná o území s roztroušenou zástavbou a s pouhými dvěma tisíci stálých obyvatel. Udržování a rozvoj obce je proto úzce svázán s výnosem z místních daní a poplatků. Bez rozvoje infrastruktury ovšem nezískáme více návštěvníků, a tím pádem ani větší výnos z těchto daní. Je to prostě začarovaný kruh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít