Mirek Topolánek: Energetika a základy stability

14. srpna 2012, 12:38 - Mirek Topolánek
14. srpna 2012, 12:38

Lidová moudrost praví, že méně je někdy více. Návrh aktualizace Státní energetické koncepce přináší řadu rozumných cílů budoucího směřování, rozvoje a modernizace české energetiky. Bohužel tak činí na pětaosmdesáti stranách celkem 24 759 slovy s využitím termínů a zkratek, kterým často rozumí jen hrstka profesionálů.

Pro srovnání, Spojeným státům kdysi stačilo k vyhlášení nezávislosti 1136 slov a celá jejich ústava s 27 dodatky jich má dnes necelých osm tisíc, tedy zhruba třetinu rozsahu české energetické koncepce. Několikastránkový souhrn, o němž by bylo možné vést přiměřeně efektivní veřejnou debatu, by koncepci i jejímu pochopení a obecnému přijetí nesmírně prospěl.

Povinné varování

Dlouhodobý výhled často svádí k interpretaci koncepce jako oficiálně uznané věštby energetické budoucnosti země. Tou samozřejmě není a ani by neměla mít podobné ambice. Věta „V oblasti dlouhodobého plánování nemá smysl se zabývat bilancí na desítky let dopředu, která není známa, je obtížně odhadnutelná a je mnohdy účelově zneužívána pro prosazování partikulárních zájmů“ není sice v návrhu nijak zdůrazněna.

Měla by však být povinně uváděna tučně na první stránce všech energetických koncepcí a jejich aktualizací podobně jako upozornění na škodlivost kouření na krabičkách cigaret. Autorům slouží ke cti, že k „porcování energetického medvěda“ přistoupili obezřetně a vesměs se dokázali ošidných predikcí budoucnosti vystříhat.

Stabilita prostředí

Základních kamenů, které je pro stabilitu základů české energetiky potřeba položit, zase není tolik. Jsem přesvědčen, že s výjimkou velmi hlasité, ale významem marginální skupinky ekologistů se na nich dokáže shodnout většina občanů i politických stran.

Energetická koncepce, o níž bychom měli důvod se domnívat, že bude zpochybněna a od základu přepsána v příštím volebním období, by neměla žádný smysl. Na to mají investice do energetiky příliš dlouhou dobu přípravy, o návratnosti ani nemluvě. V prostředí obrovské nestability a neustálých intervencí z Bruselu by měla alespoň částečná stabilita investičního prostředí v Česku obrovskou hodnotu. A koncepce by k ní měla v rámci možností co nejvíce přispět.

Kromě rozvoje jaderné energetiky, celkové modernizace a obnovy zdrojů i energetických sítí včetně tepláren a zvýšení účinnosti v celém energetickém řetězci je zásadním úkolem modernizace horního práva.

Těžba jako zločin

Ve skutečnosti je hlavní překážkou obecného přijetí rozumného využívání domácího nerostného bohatství přetrvávající privatizace zisků a socializace nákladů těžby. Není možné, aby těžební společnost dosahovala z hospodaření na státním majetku jinde nevídané návratnosti kapitálu, z těženého uhlí odváděla směšný poplatek a ještě mohla tlačit své odběratele do kouta hrozbami omezení dodávek.


Čtěte také:

Padesátník před důchodem

Stát zvažuje zákaz skládek, přibylo by spaloven odpadu

Teplo má příští rok opět zdražit. Kvůli povolenkám a uhlí


Stát musí zcela nově nastavit pravidla v oblasti dobývání strategických surovin a jejich efektivního využití v domácí ekonomice. Zrušit nesystémové berličky limitů těžby bude překvapivě snadné, až na ni veřejnost přestane pohlížet jako na organizovaný zločin. Kdyby se jen v této jediné oblasti podařilo pokročit vpřed, nebyla by koncepce zbytečná.

Autor je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít