Ministr Urban věří, že se v Evropské unii neztratíme

20. září 2004, 00:00 - VLASTIMIL ZIMA
20. září 2004, 00:00

ČESKÉ STROJÍRENSTVÍ Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je nespokojen s domácími firmami, které mají horší výsledky než společnosti se zahraničním kapitálem. Podle nedávného prohlášení ministra Urbana je situace pro české strojírenství příznivá: "Po období konkurzů a likvidací velkých strojírenských podniků, ať již vlivem ne příliš povedené kuponové privatizace či privatizace tzv.

**ČESKÉ STROJÍRENSTVÍ

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je nespokojen s domácími firmami, které mají horší výsledky než společnosti se zahraničním kapitálem.

Podle nedávného prohlášení ministra Urbana je situace pro české strojírenství příznivá: „Po období konkurzů a likvidací velkých strojírenských podniků, ať již vlivem ne příliš povedené kuponové privatizace či privatizace tzv. českou cestou do rukou finančně slabého českého kapitálu, se výroba ve strojírenství stabilizovala. Prostřednictvím České konsolidační agentury se totiž podařilo některé významné podniky před konkurzem a následnou likvidací zachránit. Tím se zachovalo mnoho pracovních míst. V současné době mohu konstatovat, že české strojírenství se nachází v poměrně dobré situaci.“ Skutečnost, že se schodek platební bilance zahraničního obchodu každoročně snižuje, Urban oceňuje, stejně jako že se na tom významně podílí výroba strojů a dopravních prostředků. V roce 2003 tyto obory vytvořily aktivní saldo v objemu 71,3 miliardy korun. „V ýkonnost strojírenství roste stejně jako produktivita práce na jednoho pracovníka. U podniků pod zahraniční kontrolou je však podstatně vyšší. V posledních deseti letech měl vývoz i dovoz - s výjimkou roku 2002 - růstovou tendenci, po výrazném zvýšení v roce 2000 se daří každoročně snižovat pasivní saldo obchodní bilance. Věřím, že zvětšením tržního prostoru na celou Evropskou unii bude trend každoročního zvýšení obratu zahraničního obchodu pokračovat i nadále. Nejen velké firmy, ale i mnoho dalších menších aktivních společností je již několik let ve státech Evropské unie, i v nových, etablováno.“

CIZÍ KAPITÁL JE EFEKTIVNĚJŠÍ

Ministr ale připomíná, že není možné se s dosaženou výkonností spokojit. Poukazuje na podniky fungující pod zahraničním kapitálem a managementem, které přece jen dosahují lepší hospodářské výsledky. „Porovnáme-li vytvořenou přidanou hodnotu na jednoho pracovníka u společnosti pod zahraniční kontrolou s tzv. českou společností, vidíme, že u zahraniční společnosti je 1,36krát vyšší. Rezervy ve strojírenství tedy existují. Nezbytným předpokladem úspěchu je samozřejmě kvalita, spolehlivost, tedy vše co tvoří image dobrého obchodního partnera,“ uvedl Urban. České strojírenské podniky by se podle něj měly aktivně připojit k výzvě Rady Evropy a maximálně se podílet na celkovém zvýšení výkonnosti ekonomiky. To se neobejde bez vyšších investic do vědy, výzkumu a vývoje, řízeného experimentování, zlepšení spolupráce s vysokými školami a vyšší koncentrace kapitálu. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce podporovat rozvoj všech odvětví českého průmyslu. K tomu mu slouží zejména programy podpory průmyslového výzkumu a vývoje, malého a středního podnikání a účasti na zahraničních výstavách a veletrzích. Rovněž není možné opomenout systém investičních pobídek, jako jeden z národních programů veřejné podpory. V jeho návaznosti byly přijaty dva doprovodné programy - podpora subdodavatelů a podpora rozvoje průmyslových zón.

PROGRAMY PODPORY Z EVROPSKÉ UNIE

Ministerstvo průmyslu a obchodu, resp. jeho odbor strukturálních fondů, je rovněž řídicím orgánem pro Operační program Průmysl a podnikání, který je kofinancován ze strukturálních fondů Evropské unie, jmenovitě z Evropského fondu regionálního rozvoje. Tento program má podpořit rozvoj podnikatelského prostředí, podnikání v průmyslu a v průmyslových službách, zvyšování konkurenceschopnosti české průmyslové produkce, výzkum a vývoj v průmyslu a rozvoj a zvýšení efektivnosti energetiky. Pro období 2004-2006 je v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP) vyhlášeno 11 programů podpory: Prosperita, Reality, Školicí střediska, Klastry, Start, Kredit, Rozvoj, Marketing, Inovace, Úspora energie, Obnovitelné zdroje. Kompletní informace najdete na internetové adrese ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít