Ministr Kocourek odvolal ústřední ředitelku ČOI Příhodovou

05. listopadu 2010, 15:00 - Hamřík Miloslav, ČTK
05. listopadu 2010, 15:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s platností od pondělí 8. listopadu odvolal z funkce ústřední ředitelku České obchodní inspekce (ČOI) Janu Příhodovou.

Foto: ČOI

Vedením ČOI dočasně pověří Jana Štěpánka, ředitele inspektorátu ČOI pro Středočeský kraj a hlavní město Prahu. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček. Sama Příhodová byla ze svého odvolání velmi překvapená (viz. reakce níže).

Ředitelku ČOI Příhodovou jsem se rozhodl odvolat na základě skutečností, které se negativně podepisují jak na samotné kontrolní činnosti, tak na hospodaření inspekce. ČOI je zmítána vnitřními a vnějšími spory a dokonce musí čelit soudním žalobám. Ústřední inspektorát vedle toho dlouhodobě neplnil správní lhůty, panují pochybnosti o zadávání zakázek a množí se stížnosti na jeho vedení,“ uvedl Kocourek.

Ministr dodal, že také nebyl spokojen s komunikací dosavadní ředitelky jak s veřejností, tak s ministerstvem průmyslu a obchodu jako řídícím orgánem ČOI. ČOI dlouhodobě kritizují nevládní organizace za to, že nezveřejňuje jména čerpacích stanic, u kterých zjistila nekvalitní pohonné hmoty. ČOI se hájila tím, že jí to neumožňuje legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravilo novelu, díky které by se veřejnost jména čerpacích stanic měla dozvědět.

Společnost SGS nedávno napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže výběrové řízení na nového dodavatele rozboru vzorků pohonných hmot, které ČOI vypsala letos na jaře. SGS tvrdí, že výběrové řízení na čtyřletý kontrakt v hodnotě několika milionů korun má špatnou zadávací dokumentaci. Právníci ČOI pochybení odmítli a stojí si za tím, že výběrové řízení je v souladu se zákony.

Státu kvůli chybnému výroku ČOI podle televize Nova hrozí, že bude platit firmě OFO-CZ odškodné více než 57 milionů korun. ČOI totiž před dvěma lety označila za nebezpečnou napařovací žehličku, kterou společnost OFO-CZ distribuovala na českém trhu. Obchodníci pak žehličku stáhli z prodeje. Podle dovozce je však žehlička v pořádku a firma nyní žaluje ministerstvo průmyslu a obchodu a požaduje odškodné.

Příhodová v dubnu 2007 ve funkci ústředního ředitele ČOI vystřídala Jiřího Pěkného, kterého tehdy odvolal ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Příhodová se ke svému odvolání vyjádřila na webu ČOI

ČOI jsem převzala v roce 2007 ve velmi nepřehledném stavu – od organizace po hospodaření, což prokázaly i pořízené audity. Dosáhla jsem optimalizací organizační struktury a důrazným řízením inspektorátů zefektivnění kontrolních činnosti, dodržování lhůt i výrazných úspor v hospodaření a zvýšila tak důvěru občanů v kontrolní systémy státu. Důsledkem vyžadování pracovního režimu a plnění pracovních povinností zpravidla bývá odpor těch „postižených“, ale v případě ČOI se jedná o jednotlivce, nikoli o „zmítání vnitřními problémy“. Rovněž stížnosti na vedení je na úrovni anonymů. Jediným aktuálním problémem bylo odvolání Ing. Jana Štěpánka z funkce ředitele Inspektorátu pro Prahu a Střední Čechy pro dlouhodobé opakované neplnění úkolů vyplývajících z porad, překračování personálních pravomocí a dlouhodobou obtížnou komunikaci s vedením ČOI. Právě na tomto inspektorátu jsem vnímala napjatou pracovní situaci a byla jsem nucena ji řešit. Nyní je Ing. J. Štěpánek 5. týden v pracovní neschopnosti. Oblast veřejných zakázek byla několikrát podrobena kontrole bez jakýchkoli závažných zjištění, poslední byla např. kontrola finanční. Co se týká mé komunikace s MPO, zasílala jsem všechny potřebné podklady a informace, včetně výroční zprávy a zpracované nové koncepce řešící optimalizaci kontrolních činností na úrovni spojení předmětu činnosti několika státních orgánů tak, aby bylo dosaženo úspor v intencích programového prohlášení vlády včetně zeštíhlení institucí v personální oblasti. Rovněž byla zpracována a MPO zaslána dlouhodobá koncepce ČOI. Bohužel se mi od jmenování ministra Kocourka nepodařilo sejít se s ním osobně, nicméně jsem byla v pracovním styku s příslušnými řediteli MPO, resp. náměstky. Způsob odvolání a následná medializace se mě dotýká natolik, že budu reagovat otevřeným dopisem panu ministrovi. RNDr. Jana Příhodová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít