Ministr Kocourek odstartoval výstavbu plynovodu Gazela

14. října 2010, 17:57 - TZ, Ministerstvo průmyslu a obchodu
14. října 2010, 17:57

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v Brandově nedaleko Hory svaté Kateřiny slavnostním poklepáním na základní kámen odstartoval stavbu nového plynovodu GAZELA. Ten Českou republiku napojí na plánovaný severský plynovod Nord Stream. Stavbu plynovodu má na starosti společnost NET4GAS. Ta do něj investuje na 400 mil. eur.

Díky plynovodu Gazela se České republice otevře další alternativní přístup ke strategickým surovinám, což je naprosto klíčové pro zajištění naší energetické bezpečnosti,“ zdůraznil ministr Kocourek. „Právě otevírání dalších propojek s našimi sousedy bylo také jedním z doporučení, která nám dal nedávný audit české energetické politiky od Mezinárodní energetické agentury.

Dnes tak začala stavba nové hraniční předávací stanice Brandov. Přes ní do České republiky poteče plyn z Německa. Spolu se stavbou předávací stanice začalo i pokládání prvních 300 metrů plynovodu, které přivedou plyn od německých hranic do Brandova. Celková délka plynovodu GAZELA bude 169 kilometrů.

Trasa GAZELY povede převážně podél už fungujících českých plynovodů. Úplně nově se bude stavět jen mezi Mladoticemi a Chomutovem. Budoucí plynovod ale povede daleko od měst a obydleného území,“ dodává ministr Kocourek.

Plynovod GAZELA bude součástí cesty, která po Evropě rozvede plyn ze zatím málo využívaných nalezišť na severovýchodě kontinentu. Prodlouží trasu plynovodů Nord Stream a OPAL. V České republice povede od Brandova do předávací stanice Rozvadov/Waidhaus. Na stávající síť českých plynovodů se připojí na čtyřech místech – v Jirkově, Sviňomazech, na Přimdě a v Brandově. V Rozvadově se plynovod napojí na tranzitní soustavu MEGAL, která plyn dopraví dál do jižního Německa a do Francie.

Dnešního slavnostního položení základního kamene se vedle ministra Kocourka zúčastnila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartuška. Plyn by měl plynovodem GAZELA začít proudit už na konci roku 2012. Znamená to, že stavaři postaví jeden metr plynovodu v průměru za 2 minuty 54 sekund. GAZELA by měla fungovat až sto let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít