Ministr Kocourek odstartoval výstavbu plynovodu Gazela

14. října 2010, 17:57 - TZ, Ministerstvo průmyslu a obchodu
14. října 2010, 17:57

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v Brandově nedaleko Hory svaté Kateřiny slavnostním poklepáním na základní kámen odstartoval stavbu nového plynovodu GAZELA. Ten Českou republiku napojí na plánovaný severský plynovod Nord Stream. Stavbu plynovodu má na starosti společnost NET4GAS. Ta do něj investuje na 400 mil. eur.

Díky plynovodu Gazela se České republice otevře další alternativní přístup ke strategickým surovinám, což je naprosto klíčové pro zajištění naší energetické bezpečnosti,“ zdůraznil ministr Kocourek. „Právě otevírání dalších propojek s našimi sousedy bylo také jedním z doporučení, která nám dal nedávný audit české energetické politiky od Mezinárodní energetické agentury.

Dnes tak začala stavba nové hraniční předávací stanice Brandov. Přes ní do České republiky poteče plyn z Německa. Spolu se stavbou předávací stanice začalo i pokládání prvních 300 metrů plynovodu, které přivedou plyn od německých hranic do Brandova. Celková délka plynovodu GAZELA bude 169 kilometrů.

Trasa GAZELY povede převážně podél už fungujících českých plynovodů. Úplně nově se bude stavět jen mezi Mladoticemi a Chomutovem. Budoucí plynovod ale povede daleko od měst a obydleného území,“ dodává ministr Kocourek.

Plynovod GAZELA bude součástí cesty, která po Evropě rozvede plyn ze zatím málo využívaných nalezišť na severovýchodě kontinentu. Prodlouží trasu plynovodů Nord Stream a OPAL. V České republice povede od Brandova do předávací stanice Rozvadov/Waidhaus. Na stávající síť českých plynovodů se připojí na čtyřech místech – v Jirkově, Sviňomazech, na Přimdě a v Brandově. V Rozvadově se plynovod napojí na tranzitní soustavu MEGAL, která plyn dopraví dál do jižního Německa a do Francie.

Dnešního slavnostního položení základního kamene se vedle ministra Kocourka zúčastnila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartuška. Plyn by měl plynovodem GAZELA začít proudit už na konci roku 2012. Znamená to, že stavaři postaví jeden metr plynovodu v průměru za 2 minuty 54 sekund. GAZELA by měla fungovat až sto let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít