Ministr Kalousek nechce dotaci regionální železniční dopravy rušit, ale jen omezit

06. května 2011, 14:44 - MediaFax
06. května 2011, 14:44

Stát bude na ztrátové regionální vlakové spoje přispívat dál, ale o zřejmě méně než dosud a jen v případě aktivního přístupu krajů. Takový je závěr páteční schůzky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) s předsedou Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD).

Foto: Profimedia.cz

Je samozřejmě možné hovořit pouze o redukci, nikoli o zrušení celého dotačního titulu. Za předpokladu, že se kraje zaváží minimalizovat dopad opatření na občany,“ řekl po schůzce Kalousek. Další jednání podle něj proběhne v úterý. O kolik klesne krajům dotace, to bude podle ministra financí ještě předmětem jednání a rozhodne o něm vláda.

Teprve jsme zahájili sérii jednání o tom, zda je skutečně dobrým nápadem, aby vláda škrtla část dotace na regionální železniční dopravu. šlo tedy o úvodní debatu a pokračovat budeme příští týden v úterý,“ uvedl po jednání Hašek.

Podle něj by za chyby vlády neměli pykat občané, kteří denně potřebují dojíždět do zaměstnání: “V regionech by došlo k poklesu vlakových spojů o 40 až 60 procent.“

Ministerstvo financí má analýzy právní závaznosti memoranda hotové, jednak z vlastního legislativního odboru a také z nezávislých advokátních kanceláří, a je zjevné, že toto memorandum je neplatné,“ zmínil Kalousek a dodal: “Žádná vláda, tím méně úřednická, nemůže zavázat všechny vlády na deset let dopředu mandatorním výdajem, to může pouze Poslanecká sněmovna.

Přesto, že hejtmani mají zcela odlišný názor než ministr financí a vláda, preferuje Hašek dohodu před právním řešením. “Fungovat musí stát i kraje. V případě soudního sporu bychom však na rozhodnutí mohli čekat poměrně dlouhou dobu. Právní bitva je tedy až posledním řešením,“ dodal jihomoravský hejtman s tím, že vlaky prozatím jezdí dál a rušení spojů ze dne na den nehrozí.

Memorandum o pravidelném dotování železniční dopravy mezi státem a kraji uzavřela úřednická vláda Jana Fischera. Podle něj měly kraje dostávat do svých rozpočtů každoročně 2,6 miliardy korun, a to až do roku 2019.

Ministr financí se rozhodl zpochybnit právní závaznost memoranda, a tím i ušetřit s ním svázané prostředky v reakci na verdikt Ústavního soudu o změnách ve stavebním spoření. Na základě úspěšné stížnosti ČSSD musí ministerstvo financí vyplatit 5,25 miliardy korun jako státní příspěvek ke stavebnímu spoření, který měla původně ušetřit 50procentní daň.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít