Ministerstvo práce se nesmyslně zbavuje práce

01. června 2012, 13:55 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
01. června 2012, 13:55

Ministerstvo práce a sociálních věcí by rádo předalo část otěží při vyhledávání nových míst pro nezaměstnané z úřadu práce na soukromé personální agentury. Přestože by se mohlo zdát, že státní zakázka bude pro mnohé z nich zlatým dolem, agentury nadšením nehýří. „Splnění nastavených parametrů je nereálné a vytváří velký prostor ke zneužití,“ zdůrazňuje generální ředitelka Manpower a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS) Jaroslava Rezlerová. Podíl firem sdružených v této profesní organizaci dosahuje bezmála poloviny trhu.
Agentury práce mají být vybírány ve výběrovém řízení vyhlašovaném krajskými pobočkami úřadu práce. Obsahem dohody bude i seznam uchazečů o zaměstnání, kterým bude agentura práce zprostředkovávat zaměstnání. „Agentury práce budou motivovány tak, aby se jim podařilo umístit uchazeče o zaměstnání v krátké době. Čím dříve uchazeče o zaměstnání umístí, tím dříve získá následnou bonifikaci. Hodnotit se bude celková úspěšnost umístění uchazečů na nové pracovní pozice – nejen jednotlivci, ale poměrná část ze všech svěřených klientů úřadů práce,“ uvádí mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. Za každého převzatého uchazeče mají dostat zprostředkovatelé odměnu 5000 korun, jež se navýší o 1250 korun poté, co bude umístěn. Vydrží-li na místě alespoň půl roku, získají konečnou prémii 600 korun. „Systém odměn ale nemotivuje agentury k udržení žadatele v pracovním poměru déle než šest měsíců,“ upozorňuje Luboš Rejchrt ze společnosti Grafton.
Agentury práce o konkrétních podmínkách takzvaného sdíleného zprostředkování zaměstnání s resortem jednaly od loňského února. Letos v březnu byl generálním ředitelstvím Úřadu práce vydán metodický pokyn, v němž ovšem většina kritizovaných kritérií zůstala. Z balíku uchazečů, jimž mají najít práci, jich má sedmdesát procent patřit k obtížně umístitelným. To jsou lidé, kteří jsou v evidenci pracáku déle než rok, absolventi či naopak staršího věku a osoby se zdravotním postižením. Třem pětinám všech uchazečů pak musejí agentury zajistit práci na dobu neurčitou. „To jsou absurdní podmínky, na něž jen těžko některá ze seriózních agentur přistoupí. I na solidní místa dnes lidé často dostávají kontrakt třeba jen na jeden rok,“ namítá tajemnice APPS Irena Krejzová. Jak vysvětluje, nezaměstnaní, kteří nemají nebo začali ztrácet pracovní návyky, by se lépe do procesu vraceli, kdyby mohli absolvovat několik byť kratších misí prostřednictvím agenturního zaměstnávání. To ale není povoleno. „Ve Francii během dvou let stoupla úspěšnost sdíleného zprostředkovávání o šedesát procent, když byla povolena možnost nejen vyhledávání do trvalých pracovních poměrů, ale i dočasného přidělování, a to jak na dobu neurčitou, tak určitou,“ vysvětluje Rezlerová. Ministerstvo práce ovšem na tuto zkušenost nereflektovalo. Pokud agentury uvedené podmínky nesplní, má se jim krátit úplata, a to podle smlouvy s úřadem práce.
Ještě o něco absurdnější je požadavek, aby vítězná agentura měla pobočku v každém okrese, který spadá do správního obvodu krajského úřadu práce. To nedokážou splnit ani ty největší z nich, jako je Manpower, Grafton či Adecco, které mají nanejvýš osmnáct až dvacet pracovišť po celé zemi. „Aby kvůli zakázkám nevznikaly účelově založené agentury, navrhovali jsme, aby v daném kraji měly aspoň jednu pobočku s pěti stálými zaměstnanci a aby musely prokázat, že za sebou mají jistou historii a zkušenost se zprostředkováváním zaměstnání,“ vysvětluje Krejzová. Ani tyto návrhy resort nevyslyšel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít