Ministerstvo posiluje česko-rakouské hospodářské vztahy

11. dubna 2011, 16:25 - Profit, TZ
11. dubna 2011, 16:25

Hospodářská situace v České republice a v Rakousku, brzké otevření pracovního trhu nebo aktuální otázky vzájemného obchodu a investic patří mezi hlavní témata dnešní návštěvy ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka v hornorakouském Linci.

Foto: Profimedia.cz

Budoucnost vzájemné spolupráce spočívá zejména v oblasti vyspělých technologií,“ uvedl ministr Kocourek během svého dopoledního jednání s Reinhodlem Mitterlehnerem, spolkovým ministrem hospodářství, rodiny a mládeže.

Posledním dubnovým dnem také skončí přechodné období pro volný pohyb pracovních sil. “Otevření pracovního trhu prospěje konkurenceschopnosti jak České republiky tak Rakouska, protože pomůže posílit výměnu vysoce kvalifikovaných zaměstnanců,“ říká ministr Kocourek. Jednání se dotkla i otázky jaderné energetiky. Ministr Kocourek svého rakouského kolegu ujistil o tom, že pro Českou republiku je v této oblasti vždy prioritou číslo jedna bezpečnost.

Po jednání s Reinhodlem Mitterlehnerem se ministr Kocourek zúčastní Českého dne pořádaného Hospodářskou komorou Horního Rakouska. Právě do této spolkové země přitom míří zhruba čtvrtina z celého českého vývozu do Rakouska a letošní Český den navštíví rekordních 312 firem z regionu.

Hlavním tématem vystoupení ministra Kocourka bude vývoj české ekonomiky a probíhající reformy. „Směr dalšího rozvoje české ekonomiky úzce souvisí s realizací reforem, které začínáme uskutečňovat. Tyto reformy budou znamenat posílení naší konkurenceschopnosti. Z konkrétních opatření pro nové investory chceme například zefektivnit systém investičních pobídek,“ vysvětluje ministr Kocourek. Podle něj by se tak pobídky měly vedle zpracovatelského průmyslu rozšířit i na investice do výzkumu a vývoje a do služeb.

Důležitá je rovněž podpora inovací a nových technologií. Potřebujeme kvalitní infrastrukturu, efektivní trh práce, kvalifikovanou pracovní sílu, a také zdravé konkurenční prostředí. Profitovat z toho budou obě naše země,“ zmínil ministr Kocourek. Řešením pro všechny tyto oblasti se bude zabývat Strategie konkurenceschopnosti, kterou chce Ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě během letošního roku.

Odpoledne ministr Kocourek ukončí svoji jednodenní pracovní návštěvu v hlavním městě Horního Rakouska účastí na semináři a konferenci k výsledkům česko-rakouského přeshraničního projektu Technologická síť Mühlviertel - jižní Čechy (MSB-TechNet). „Již samotný název akce - Od konkurence ke spolupráci - vystihuje jedinou možnou cestu ke zvýšení konkurenceschopnosti našeho středoevropského regionu - právě vzájemnou spolupráci,“ uzavírá ministr Kocourek.

Rakousko je jedním z našich nejvýznamnějších hospodářských a obchodních partnerů. Oceňuji, že náš jižní soused je dlouhodobě třetím největším investorem do české ekonomiky,“ dodává ministr Kocourek. Kumulovaný příliv přímých rakouských investic do České republiky od roku 1993 dosáhl hodnoty 9,5 mld. euro, což představuje podíl téměř 13 % z celkové sumy přílivu zahraničních investic do České republiky za toto období.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít