Ministerstvo nechce připomínky firem

09. května 2005, 00:00 - PhDr. Ludmila Kleinová, Csc., prezidentka Komory BOZP a PO ČR
09. května 2005, 00:00

Hlasy čtenářůMinisterstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter.

Hlasy čtenářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter. Jako přímá účastnice jejich projednávání mám následující zkušenost:

20. dubna byla projednávána část návrhu věnovaná odměňování. V úvodu JUDr. Šimerka, 1. náměstek ministra, seznámil účastníky s rozhodnutím ministerstva, že návrh novely musí být nejpozději do 31. května letošního roku předložen vládě ke schválení, a to i za cenu, že se nepodaří všechny připomínky zapracovat (!!!). Jednání se zúčastnili zástupci ministerstev, odborů a zaměstnavatelů. Poslední jmenovaní byli zastoupeni Svazem průmyslu a dopravy ČR, Svazem obchodu a cestovního ruchu, Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Shodně konstatovali, že novela zákoníku práce obsahuje tolik chyb, že by měla být zcela přepracována a uvedena do souladu s již připravovaným zcela novým občanským zákoníkem.

25. dubna pak byla projednávána další část návrhu, věnovaná bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. V úvodu JUDr. Šimerka opakoval termín odevzdání novely - včetně poznámky o nemožnosti zapracovat všechny došlé připomínky, tedy „co se stačí, to se stačí, termín musí být dodržen“. Zároveň uvedl, že se ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo neprojednávat žádné připomínky od zaměstnavatelů, protože zaměstnavatelé odmítli návrh zákoníku jako celek. Pan Šimerka citoval například výrok pana Míla ze Svazu průmyslu a dopravy, že „než takový zákoník práce, tak raději žádný“. Podle ministerstva je přitom v současné době nereálné dopracovat nový občanský zákoník a uvést oba zákony do souladu. V následujících hodinách proto byly projednávány připomínky pouze zástupců ministerstev a odborových organizací.

Pokud budou zástupci ministerstva práce a sociálních věcí i nadále odmítat jakékoliv připomínky k zákoníku práce od zaměstnavatelů, jde o diskriminaci třetího „pilíře“ takzvané tripartity. Nespokojenost zaměstnavatelů na sebe nedá jistě dlouho čekat. Jakou má tímto způsobem „přepracovaný“ zákoník práce naději na přijetí Poslaneckou sněmovnou nebo Senátem?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít