Ministerstvo nechce připomínky firem

09. května 2005, 00:00 - PhDr. Ludmila Kleinová, Csc., prezidentka Komory BOZP a PO ČR
09. května 2005, 00:00

Hlasy čtenářůMinisterstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter.

Hlasy čtenářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter. Jako přímá účastnice jejich projednávání mám následující zkušenost:

20. dubna byla projednávána část návrhu věnovaná odměňování. V úvodu JUDr. Šimerka, 1. náměstek ministra, seznámil účastníky s rozhodnutím ministerstva, že návrh novely musí být nejpozději do 31. května letošního roku předložen vládě ke schválení, a to i za cenu, že se nepodaří všechny připomínky zapracovat (!!!). Jednání se zúčastnili zástupci ministerstev, odborů a zaměstnavatelů. Poslední jmenovaní byli zastoupeni Svazem průmyslu a dopravy ČR, Svazem obchodu a cestovního ruchu, Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Shodně konstatovali, že novela zákoníku práce obsahuje tolik chyb, že by měla být zcela přepracována a uvedena do souladu s již připravovaným zcela novým občanským zákoníkem.

25. dubna pak byla projednávána další část návrhu, věnovaná bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. V úvodu JUDr. Šimerka opakoval termín odevzdání novely - včetně poznámky o nemožnosti zapracovat všechny došlé připomínky, tedy „co se stačí, to se stačí, termín musí být dodržen“. Zároveň uvedl, že se ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo neprojednávat žádné připomínky od zaměstnavatelů, protože zaměstnavatelé odmítli návrh zákoníku jako celek. Pan Šimerka citoval například výrok pana Míla ze Svazu průmyslu a dopravy, že „než takový zákoník práce, tak raději žádný“. Podle ministerstva je přitom v současné době nereálné dopracovat nový občanský zákoník a uvést oba zákony do souladu. V následujících hodinách proto byly projednávány připomínky pouze zástupců ministerstev a odborových organizací.

Pokud budou zástupci ministerstva práce a sociálních věcí i nadále odmítat jakékoliv připomínky k zákoníku práce od zaměstnavatelů, jde o diskriminaci třetího „pilíře“ takzvané tripartity. Nespokojenost zaměstnavatelů na sebe nedá jistě dlouho čekat. Jakou má tímto způsobem „přepracovaný“ zákoník práce naději na přijetí Poslaneckou sněmovnou nebo Senátem?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít