Ministerstvo financí chce být lepší

16. srpna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
16. srpna 2004, 00:00

REFORMA ÚŘADU Ministerstvo financí jako neprůhledný a nepřátelský moloch, před nímž se třesou podnikatelé a všichni plátci daní? Tak to už prý dnes neplatí. Podle tiskového mluvčího ministerstva financí Marka Zemana se ministerstvo snaží co nejvíce se otevírat občanům a působit jako servis pro daňové poplatníky.

REFORMA ÚŘADU Ministerstvo financí jako neprůhledný a nepřátelský moloch, před nímž se třesou podnikatelé a všichni plátci daní? Tak to už prý dnes neplatí. Podle tiskového mluvčího ministerstva financí Marka Zemana se ministerstvo snaží co nejvíce se otevírat občanům a působit jako servis pro daňové poplatníky. V intencích tohoto prohlášení ministerstvo připravilo řadu aktivit, které skutečně mají pomáhat jak běžným občanům, tak podnikatelům. DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ E-MAILEM K již tradičním akcím (dá-li se tak říci druhému ročníku) patří slavnostní vyhlášení TOP 20, tedy právnických osob, které nejvíce přispěly daňovými odvody k naplnění státní kasy. Do žebříčku jsou zahrnovány firmy, které na dani z příjmu právnických osob zaplatily více než sto milionů korun. K nejnovějším možnostem, jak ulehčit administrativní náročnosti a především osobní angažovanosti, patří možnost elektronického daňového přiznání. Od 22. června 2004 je umožněno podnikatelům-plátcům DPH podávat daňové přiznání elektronicky. Současně je možné elektronicky podávat i přiznání k dani z příjmu fyzických osob typu A iB a v některých případech mohou podávat podnikatelé i daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Podnikatelům by měla ulehčit i další aktivita ministerstva financí, která jde ruku v ruce s aktivitami MPO. Ty mají za cíl soustředit na jednom místě všechny potřebné administrativní úkony související s podnikáním. Cílem je vytvořit po České republice místa, kde by si mohl podnikatel vyřídit veškeré papírování, a tedy i daňové povinnosti. V ideálním stavu by pak nemusel obíhat jednotlivé úřady (VZP, sociálku, berňák) a další sám, ale z místa by putovaly místo něj potřebné doklady. INFORMACE PO DRÁTĚ

S daňovou problematikou jsou spojeny i další nabídky ministerstva financí, především informační telefonní línky pro dotazy k novému zákonu o DPH, který byl přijat koncem dubna. Telefonní linky tak doplnily webové stránky MF, na nichž je zřízena sekce Aktuální informace k DPH. O tom, že se sekce k DPH vyplatila, svědčí i počet návštěvníků - v průměru osm tisíc denně. Informační telefonní linky, které byly zavedeny 5. dubna, se specializují na dvě oblasti dotazů. K první patří všechny dotazy, týkající se dopadů nového zákona na obchodní výměnu se zahraničím, s přihlédnutím k EU, jako změna struktury DIČ, souhrnná hlášení včetně pravidel pro intra-komunitární dodání a pořízení zboží. V druhé oblasti jsou pak dopady zákona na konkrétní aktivity, zařazení služeb a zboží, uplatňování daně u přepravních služeb, u vratných obalů a při pořízení dopravních prostředků. Jenom v dubnu vyřídili pracovníci odboru DPH MF zhruba 6500 dotazů, pracovníci mezinárodních daňových vztahů od ledna do dubna 1500 dotazů. Jaký právní význam mají informace získané na těchto linkách a nakolik jsou závazné? „Ministerstvo nemůže dávat jakýsi generální pardon, pokud podnikatel nějakým způsobem zákon splete. N emůže ani dávat závazný výklad, kdy může finanční úřad upustit od penále či doměření daně,“ vysvětluje mluvčí informační možnosti ministerstva. Přesto by podle jeho slov neměl podnikatel narazit, pokud se bude striktně držet rad získaných na informační lince. Připustil však, že stále platí ujištění ministerstva, že v případě nezaviněných chyb bude MF jako nejvyšší odvolací orgán postupovat benevolentně. Pomoci v daňové orientaci by měla itzv. daňová kalkulačka. Ta vychází ze záměru vlády zavést společné zdanění manželů. Od 20. května tak existuje na webových stránkách MF aplikace, která po zadání potřebných údajů orientačně vyčíslí daňový dopad nové úpravy ve srovnání se současným stavem. Rodiny si tak budou moci ověřit, zda je pro ně společné zdanění manželů výhodné či nikoli. Model je určen pro rodinu nebo samoživitele s alespoň jedním dítětem. Z nezdanitelných částí základu daně model počítá se základní nezdanitelnou částkou, s nezdanitelnou částí na vyživované dítě a nezdanitelnou částí na manželku (manžela). Ze speciálních linek, které nedávno zřídilo ministerstvo financí, stojí za to jmenovat i protikorupční linku, o níž jsme informovali v minulém čísle. „Na lince mohou občané hlásit případy korupce, s nimiž se setkali na ministerstvu financí, finančních úřadech a ředitelstvích, ale i u celní správy, České konsolidační agentury, Fondu národního majetku a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ vypočítává působnost protikorupční linky Zeman. Vedle telefonní linky je zřízena i e-mailová adresa.

**DO VLASTNÍCH ŘAD

Ministerstvo financí, které je gestorem reformy veřejných financí, chce jít příkladem i v otázce zeštíhlení státní správy. K tomu by měl sloužit organizační, funkční, procesní a informační audit. Jedná se o pilotní projekt, jehož hlavními cíli jsou zvýšení efektivity činnosti ministerstva, odstranění duplicitních činností, snížení počtu systemizovaných míst, zlepšení odměňování podle výsledků činností a zjednodušení organizační struktury. Do listopadu by mělo proběhnout výběrové řízení na auditorskou firmu, přičemž závěry auditu by měly být známy do května příštího roku. Podle zkušeností zahraničních orgánů, konkrétně slovenského ministerstva financí, které projekt realizovalo jako první, lze na základě podobného auditu ušetřit až třetinu personálních a dalších nákladů. MF sice nemůže poroučet ostatním rezortům, aby si nechaly podobný audit rovněž udělat, ale v případě úspěšnosti je jim ochotno audit také nabídnout.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít