Ministerstvo chce zpřísnit zákon kvůli obchodům se zvířaty

21. října 2014, 13:43 - Petr Weikert/Euro
21. října 2014, 13:43

Založit zoologickou zahradu už nebude tak jednoduché jako dosud. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o tom, že zpřísní zákon, podle nějž zahrady dostávají licence. V Česku je jich celkem čtyřiadvacet a vedle těch velkých mezi ně patří i malé, kde pracují lidé s minulostí pašeráků zvířat. V aktuálním vydání na to upozornil týdeník Euro.

„Současný zákon o zoologických zahradách je v určitém smyslu mírný, ač sám je přísnější než směrnice Rady EU. Budeme se znovu zabývat systémem udělování licencí a případnou změnou zákona,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Zákon se nelíbí ani odborníkům. „Osobně si myslím, že zákon o zoologických zahradách ve stávající podobě není vyhovující,“ říká šéf unie a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

O co jde? Spolu s licencí dostávají zoo jedinečnou možnost zapojit se do sítě výměny zvířat nebo obchodu s nimi. Hranice komerčního využívání získané licence je pak velmi blízká. Obzvláště v případech, kdy v zoo pracují lidé, o něž se v minulosti kvůli nelegálnímu obchodu zajímala policie.

Od celníků po zoo

Třeba před deseti lety zadrželi celníci na pražském ruzyňském letišti Antonína Hnízdila. Našli u něj více než stovku plazů, které vezl z Indonésie. Hnízdil dnes stojí v pozadí Terária Praha, státem oficiálně uznané zoo. Ředitelem Zoo Chleby je zase René Franěk. I on měl v devadesátých letech s celníky stejné potíže.

Ministerstvo ještě nezná přesný způsob, jak zákon upravit. Obchodování se zvířaty je pro zoo součást běžné práce. „Udělit podmínku pro vydání licence zákazem obchodování se zatím nejeví jako schůdné, neboť nemožnost obchodu by znemožnila i zapojení do záchranných programů,“ říká mluvčí Petra Roubíčková.

Samotný obchod s chráněnými zvířaty pak upravují mezinárodní směrnice CITES. I ty jsou ale poměrně mírné, pokud zvířata nepocházejí z volné přírody. Podle statistik ministerstva se z Česka vyváží nejčastěji chameleoni. Ročně jde zhruba o deset tisíc kusů.


Čtěte také:

Praha nechce spalovnu zvířat na Zličíně

Pražskou zoo lze uchránit před stoletou vodou, ukázala analýza

Záchranná stanice pro divoká zvířata má hlavní sezónuMohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít