Minilaptop mění hru

11. června 2008, 14:08 - Bruce Einhorn
11. června 2008, 14:08

Tchajwanská společnost Asustek vyrobila...

Celý podtitul: Tchajwanská společnost Asustek vyrobila globální hit díky zmenšení velikosti, velké výkonnosti a ceně pod tři sta dolarů

V poslední době musejí výrobci počítačů produkovat rychlejší a mnohem výkonnější laptopy. Šéfové tchajwanské společnosti Asustek Computer se však rozhodli zkusit něco jiného. Řekli si, že by někteří lidé mohli chtít jednodušší počítač. A měli pravdu. Od uvedení na trh loni v říjnu se minilaptop společnosti Asustek Eee PC v ceně pouhých tří set dolarů stal na celém světě obrovským hitem. Společnost očekává, že letos prodá pět milionů kusů. „Změnili jsme koncepci,“ říká výkonný ředitel firmy Jerry Shen.
Zároveň se změnilo přijímání Asusteku veřejností. Společnost sídlící v Tchaj-peji se dlouho pohybovala ve zvláštní situaci, která je typická pro výrobce počítačových součástek pro západní technologické lídry. Asustek si nikdy nebudoval vlastní značku podobnou jeho asijským konkurentům, jako jsou Lenovo nebo Acer. Nyní díky úspěchu malého Eee PC a dalším inovacím má Asustek šanci proniknout do vyšší technologické ligy. Společnost prodává minilaptop v USA prostřednictvím Amazon.com a Best Buy, pronikla již na šesté místo na světě mezi výrobci notebooků a v roce 2013 by se chtěla dostat do první trojky. Na prvních třech místech jsou v současnosti společností Hewlet-Packard, Dell a Acer.
Aby Asustek odlišili od ostatních tchajwanských elektrotechnických společností, zaměřili se Shen a jeho šéf, předseda společnosti Jonney Shih, na design. V lednu společnost oddělila výrobní divizi, plnící zakázky pro jiné firmy, a posílila svůj designový tým. V minulém roce učinil Shih profesora Lee Kchuo-kchuna z místní umělecké školy svým konzultantem. Ti dva se setkávali každý měsíc ve Shihově kanceláři u kávy či zeleného čaje a dlouho diskutovali o estetice, filozofii a o technologiích. „Všechno je v životě umění,“ vysvětluje Lee.
Mnoho designérů Asusteku obdivuje unikátní produkty. Společnost spolupracuje s Lamborghini na řadě efektních počítačů, které využívají materiály používané ve sportovních vozech italské automobilky. Designéři Asusteku jsou hrdí na to, že byli prvními, kdo předvedl notebooky potažené kůží. V březnu představili počítač s bambusovým vnějším povrchem, čímž přilákali „zelené“ spotřebitele. Cílem je, říká hlavní designér Jimmy Čchu, „přetvořit notebook z výrobního nástroje na mnohem osobnější produkt“.
Asustek však má před sebou ještě několik velkých výzev, než se bude moci připojit k elitě v oboru. Někteří lidé varují, že úspěch minilaptopu by mohl zhoršit ziskovost Asusteku - jeho zisk činil loni 910 milionů a prodej 24,9 miliard dolarů. Analytik Výzkumného institutu Daiwa Calvin Huang odhaduje, že marže Eee PC se pohybují mezi deseti až patnácti procenty na rozdíl od marží ve výši 21,5 procenta, jež platí pro výrobky celé společnosti. Hewlett-Packard, Acer a Dell však zamýšlejí prodávat podobné přístroje, a proto marže spíše porostou. „Eee PC je významnou inovací v počítačovém průmyslu,“ napsal Huang minulý měsíc, „ale jeho úspěch nemusí být trvalý.“
Analytici se také ptají, zda hlavní proud spotřebitelů nebude považovat výkonnost minilaptopů za příliš malou. Eee PC umožňuje uživatelům chatovat, e-mailovat a surfovat na internetu, nikoli však hrát nejnovější online hry a stahovat videa. „Může to být pouze přechodná módní vlna,“ říká analytik Bryan Ma z výzkumného centra IDC.
Shen a ostatní představitelé Asusteku tyto obavy sdílejí. Společnost má nyní představit vylepšenou verzi Eee PC se větší obrazovkou a s dalšími funkcemi. A kvůli rostoucí konkurenci tchajwanská firma plánuje využít umělecký design a technologická zlepšení, aby zůstala mezi elitou. Shen říká: „Můžeme být v čele trhu.“

Popisek s. 32:
Shih se zaměřuje na design, aby laptopy společnosti Asustek odlišil

Praporek s. 32:
Jeden z analytiků oceňuje „významné inovace“ Eee PC, ale dospívá k závěru, že „jeho úspěch nemusí být trvalý“

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít