Minibus už není potřeba

10. března 2008, 00:00 - Ivan Macháček
10. března 2008, 00:00

ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY - Vládní reforma zrušila od letošního ledna některá omezení, týkající se daňové uznatelnosti nákladů na dopravu do zaměstnání a zpět.

S rostoucím bojem o zaměstnance se stále rozšířenějším benefitem (mnohdy nutností) stává zajištění jejich dopravy do zaměstnání a zpět.

Pokud firma poskytuje dopravu zaměstnanci do a ze zaměstnání bezplatně a tudíž nepožaduje úhradu za poskytnutou službu, jedná se na straně zaměstnance o nepeněžní příjem ve výši ceny obvyklé, kterou by zaplatil při použití veřejné dopravy. Tento nepeněžní příjem na straně zaměstnance podléhá dani z příjmů. V měsíci, kdy firma poskytla bezplatnou dopravu, bude tato „cena obvyklá“ připočtena ke zdanitelné mzdě. Současně se tento příjem stane součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti se od letošního roku počítá z takzvané superhrubé mzdy.

Zaměstnanec je i nadále osvobozen od daně z příjmů, jestliže pobírá zvýhodnění ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob. Může jít o jízdenky jak pro zaměstnance, tak i pro jeho rodinné příslušníky.

Jezdit lze i autem

Náklady na svoz a rozvoz zaměstnanců dosud byly pro firmu daňově uznatelné jen v případě, že jej prováděla dopravním prostředkem s deseti a více místy (§ 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů účinného do 31. prosince 2007).

Nyní tento limit odpadl, od 1. ledna 2008 si tedy firma může dát do nákladů i dopravu zaměstnance osobním autem. Veškeré výdaje na poskytovanou nebo hrazenou dopravu zaměstnancům do a ze zaměstnání jsou na straně zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem (nákladem). Podmínkou však je, že toto nepeněžní nebo peněžní plnění je dohodnuto v kolektivní smlouvě, stanoveno ve vnitřním předpisu nebo přímo v pracovní či jiné smlouvě uzavřené se zaměstnancem.

Příklad první

Firma se v pracovní smlouvě dohodne se svým zaměstnancem, že mu uhradí výdaje na dopravu do a ze zaměstnání vlastním vozidlem zaměstnance (případně taxíkem). Za měsíc květen 2008 uhradí zaměstnanci na základě předložených dokladů částku 18 500 korun.

U zaměstnavatele půjde podle znění § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona o daních z příjmů o daňové výdaje.

Na straně zaměstnance se jedná o zdanitelný příjem ze závislé činnosti, který vchází do jeho vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální pojištění a na zdravotní pojištění. Při stanovení „superhrubé mzdy“ bude připočten příjem 18 500 korun k hrubé mzdě zaměstnance. Rovněž bude připočtena částka pojistného hrazeného zaměstnavatelem ze zdanitelného peněžního příjmu ve výši 35 procent z 18 500 korun, tedy 6475 korun.

Příklad druhý

Firma zajišťuje bezplatně dopravu zaměstnanců z okolních obcí do zaměstnání a následně ze zaměstnání. Doprava je zajištěna smlouvou s majitelem autobusu.

Na straně zaměstnavatele půjde o daňově uznatelné náklady. Na straně zaměstnance je však nutno zvýšit základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů o náklady na bezplatně poskytnutou dopravu, a to v ceně obvyklé (ve výši ceny jízdenky za použití veřejné dopravy). Tento nepeněžní příjem vstupuje rovněž do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod na sociální a zdravotní pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít