Minibus už není potřeba

10. března 2008, 00:00 - Ivan Macháček
10. března 2008, 00:00

ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY - Vládní reforma zrušila od letošního ledna některá omezení, týkající se daňové uznatelnosti nákladů na dopravu do zaměstnání a zpět.

S rostoucím bojem o zaměstnance se stále rozšířenějším benefitem (mnohdy nutností) stává zajištění jejich dopravy do zaměstnání a zpět.

Pokud firma poskytuje dopravu zaměstnanci do a ze zaměstnání bezplatně a tudíž nepožaduje úhradu za poskytnutou službu, jedná se na straně zaměstnance o nepeněžní příjem ve výši ceny obvyklé, kterou by zaplatil při použití veřejné dopravy. Tento nepeněžní příjem na straně zaměstnance podléhá dani z příjmů. V měsíci, kdy firma poskytla bezplatnou dopravu, bude tato „cena obvyklá“ připočtena ke zdanitelné mzdě. Současně se tento příjem stane součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti se od letošního roku počítá z takzvané superhrubé mzdy.

Zaměstnanec je i nadále osvobozen od daně z příjmů, jestliže pobírá zvýhodnění ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob. Může jít o jízdenky jak pro zaměstnance, tak i pro jeho rodinné příslušníky.

Jezdit lze i autem

Náklady na svoz a rozvoz zaměstnanců dosud byly pro firmu daňově uznatelné jen v případě, že jej prováděla dopravním prostředkem s deseti a více místy (§ 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů účinného do 31. prosince 2007).

Nyní tento limit odpadl, od 1. ledna 2008 si tedy firma může dát do nákladů i dopravu zaměstnance osobním autem. Veškeré výdaje na poskytovanou nebo hrazenou dopravu zaměstnancům do a ze zaměstnání jsou na straně zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem (nákladem). Podmínkou však je, že toto nepeněžní nebo peněžní plnění je dohodnuto v kolektivní smlouvě, stanoveno ve vnitřním předpisu nebo přímo v pracovní či jiné smlouvě uzavřené se zaměstnancem.

Příklad první

Firma se v pracovní smlouvě dohodne se svým zaměstnancem, že mu uhradí výdaje na dopravu do a ze zaměstnání vlastním vozidlem zaměstnance (případně taxíkem). Za měsíc květen 2008 uhradí zaměstnanci na základě předložených dokladů částku 18 500 korun.

U zaměstnavatele půjde podle znění § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona o daních z příjmů o daňové výdaje.

Na straně zaměstnance se jedná o zdanitelný příjem ze závislé činnosti, který vchází do jeho vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální pojištění a na zdravotní pojištění. Při stanovení „superhrubé mzdy“ bude připočten příjem 18 500 korun k hrubé mzdě zaměstnance. Rovněž bude připočtena částka pojistného hrazeného zaměstnavatelem ze zdanitelného peněžního příjmu ve výši 35 procent z 18 500 korun, tedy 6475 korun.

Příklad druhý

Firma zajišťuje bezplatně dopravu zaměstnanců z okolních obcí do zaměstnání a následně ze zaměstnání. Doprava je zajištěna smlouvou s majitelem autobusu.

Na straně zaměstnavatele půjde o daňově uznatelné náklady. Na straně zaměstnance je však nutno zvýšit základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů o náklady na bezplatně poskytnutou dopravu, a to v ceně obvyklé (ve výši ceny jízdenky za použití veřejné dopravy). Tento nepeněžní příjem vstupuje rovněž do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod na sociální a zdravotní pojištění.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít