Minibus už není potřeba

10. března 2008, 00:00 - Ivan Macháček
10. března 2008, 00:00

ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY - Vládní reforma zrušila od letošního ledna některá omezení, týkající se daňové uznatelnosti nákladů na dopravu do zaměstnání a zpět.

S rostoucím bojem o zaměstnance se stále rozšířenějším benefitem (mnohdy nutností) stává zajištění jejich dopravy do zaměstnání a zpět.

Pokud firma poskytuje dopravu zaměstnanci do a ze zaměstnání bezplatně a tudíž nepožaduje úhradu za poskytnutou službu, jedná se na straně zaměstnance o nepeněžní příjem ve výši ceny obvyklé, kterou by zaplatil při použití veřejné dopravy. Tento nepeněžní příjem na straně zaměstnance podléhá dani z příjmů. V měsíci, kdy firma poskytla bezplatnou dopravu, bude tato „cena obvyklá“ připočtena ke zdanitelné mzdě. Současně se tento příjem stane součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti se od letošního roku počítá z takzvané superhrubé mzdy.

Zaměstnanec je i nadále osvobozen od daně z příjmů, jestliže pobírá zvýhodnění ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob. Může jít o jízdenky jak pro zaměstnance, tak i pro jeho rodinné příslušníky.

Jezdit lze i autem

Náklady na svoz a rozvoz zaměstnanců dosud byly pro firmu daňově uznatelné jen v případě, že jej prováděla dopravním prostředkem s deseti a více místy (§ 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů účinného do 31. prosince 2007).

Nyní tento limit odpadl, od 1. ledna 2008 si tedy firma může dát do nákladů i dopravu zaměstnance osobním autem. Veškeré výdaje na poskytovanou nebo hrazenou dopravu zaměstnancům do a ze zaměstnání jsou na straně zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem (nákladem). Podmínkou však je, že toto nepeněžní nebo peněžní plnění je dohodnuto v kolektivní smlouvě, stanoveno ve vnitřním předpisu nebo přímo v pracovní či jiné smlouvě uzavřené se zaměstnancem.

Příklad první

Firma se v pracovní smlouvě dohodne se svým zaměstnancem, že mu uhradí výdaje na dopravu do a ze zaměstnání vlastním vozidlem zaměstnance (případně taxíkem). Za měsíc květen 2008 uhradí zaměstnanci na základě předložených dokladů částku 18 500 korun.

U zaměstnavatele půjde podle znění § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona o daních z příjmů o daňové výdaje.

Na straně zaměstnance se jedná o zdanitelný příjem ze závislé činnosti, který vchází do jeho vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální pojištění a na zdravotní pojištění. Při stanovení „superhrubé mzdy“ bude připočten příjem 18 500 korun k hrubé mzdě zaměstnance. Rovněž bude připočtena částka pojistného hrazeného zaměstnavatelem ze zdanitelného peněžního příjmu ve výši 35 procent z 18 500 korun, tedy 6475 korun.

Příklad druhý

Firma zajišťuje bezplatně dopravu zaměstnanců z okolních obcí do zaměstnání a následně ze zaměstnání. Doprava je zajištěna smlouvou s majitelem autobusu.

Na straně zaměstnavatele půjde o daňově uznatelné náklady. Na straně zaměstnance je však nutno zvýšit základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů o náklady na bezplatně poskytnutou dopravu, a to v ceně obvyklé (ve výši ceny jízdenky za použití veřejné dopravy). Tento nepeněžní příjem vstupuje rovněž do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod na sociální a zdravotní pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít