Article, show

Miniaturní banka odolává počítačům

19. července 2004, 00:00 - (čtk/pb)
19. července 2004, 00:00

KURIOZITA Obec Gammesfeld na jihozápadě Německa v Bádensku-Württembersku má 530 obyvatel a stejně tolik krav. Má jeden kostel - a především také jednu banku. Jde bezesporu o nejmenší banku v celé zemi, která navíc funguje bez počítačů a zůstává hluchá k výzvám ke spojení s nějakou větší finanční institucí.

Fritz Vogt stále používá telefon s kruhovou číselnicí  

KURIOZITA Obec Gammesfeld na jihozápadě Německa v Bádensku-Württembersku má 530 obyvatel a stejně tolik krav. Má jeden kostel - a především také jednu banku.**

Jde bezesporu o nejmenší banku v celé zemi, která navíc funguje bez počítačů a zůstává hluchá k výzvám ke spojení s nějakou větší finanční institucí. Takové výzvy jsou v Německu vzhledem k značně roztříštěnému bankovnímu sektoru poměrně časté. Jako každá jiná banka i gammesfeldská Raiffeisenbank (s velkobankou téhož jména má společné právě jen jméno) někomu patří a někdo v ní pracuje. Tady je ovšem majitel, pracovník na přepážce, sekretář a účetní jedna a ta samá osoba. Je jí čtyřiasedmdesátiletý Fritz Vogt, jehož dědeček v roce 1890 banku založil. „Počítač je zbytečný luxus,“ říká pan Vogt, jehož ústav má 240 zákazníků a akcionářů. Jejich 15 milionů eur spravuje za pomoci psacího stroje neurčitého věku a kalkulačky. To ovšem bance nebrání v poskytování velmi výhodných úroků: z depozit to jsou tři procenta a za půjčky bere pan Vogt pouhá čtyři procenta. Tyto výhody jsou ovšem vyhrazeny jen obyvatelům čisťoučké vesnice, kteří investují 300 eur do vlastních fondů banky a stávají se tak jejími akcionáři. Na druhou stranu se musejí spokojit s některými nevýhodami: žádné internetové účetnictví a úvěr nejvýše 300 tisíc eur (zhruba 10 mil. Kč). Bankovní kartu ovšem mít mohou. O udělování půjček rozhoduje správní rada složená z osmi lidí, kteří v obci všechny lidi znají. „Kdybych se svěřenými penězi něco provedl, bylo by pro mě nebezpečné vyjít na ulici,“ směje se pan Vogt. Systém je dobře zaběhnutý a banka v posledních letech vykazuje roční růst ve výši deset procent. Způsob fungování je podobný jako u záložen, které vznikaly v polovině minulého století na podporu drobných podnikatelů. Pan Vogt nechce fúzovat s žádným silnějším partnerem, ačkoli prý takové návrhy dostává pravidelně. Banka v Gammesfeldu se tedy až dosud vyhýbala tendenci ke spojování bank v Německu, kde z více než 8000 ústavů v 70. letech dosud zůstalo na 1400 (ty dohromady kontrolují čtvrtinu domácího bankovního trhu). Německá státní instituce pro dohled nad bankovním sektorem BaFin nechala malou gammesfeldskou banku počátkem 80. let zavřít. Nelíbilo se jí, že všechny pravomoci jsou soustředěny do rukou Fritze Vogta. Tomu ale dal nakonec za pravdu soud. Nicméně už teď se před originálním bankéřem rýsuje další proces - odmítá totiž platit povinný příspěvek na činnost BaFinu, který považuje za příliš vysoký. Soudní spory ale nejsou hlavním problémem F. Vogta. Více ho znepokojuje budoucnost. Všechny jeho čtyři děti totiž odmítají kráčet v jeho šlépějích a bance hrozí, že v dohledné době bude bez majitele, manažerů i pracovníků - Vogtovi je už 74 let a brzy začne pomýšlet na důchod. Jeho Raiffeisenbanka už začala hledat náhradu, ale je jasné, že to nebude snadné. I přes nabízenou slušnou mzdu (48 000 eur hrubého ročně) bude těžké někoho přitáhnout do malé, od světa odloučené vesnice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít