Miloš, důchody, volby a my

20. března 2006, 00:00 - PETR BÝM
20. března 2006, 00:00

Četbu Zemanových memoárů lze jenom doporučit. K aktuálním hitům domácího knižního trhu nepochybně patří už druhá kniha Miloše Zemana -tentokrát má název „Vzestup a pád české sociální demokracie“. Vzhledem k vlivu, který její autor měl a ještě tak docela neztratil na naší politické scéně, pochopitelně vyvolala slušný nejen čtenářský, ale také mediální ohlas.

**Četbu Zemanových memoárů lze jenom doporučit.

K aktuálním hitům domácího knižního trhu nepochybně patří už druhá kniha Miloše Zemana -tentokrát má název „Vzestup a pád české sociální demokracie“. Vzhledem k vlivu, který její autor měl a ještě tak docela neztratil na naší politické scéně, pochopitelně vyvolala slušný nejen čtenářský, ale také mediální ohlas. Včetně takových příspěvků, podle kterých jde hlavně o předvolební pamflet a jako takový by měl být naprosto ignorován.

Přinejmenším sporné zůstává, zda-li je taková záměrná „slepota“ na místě. Předchozí Zemanovy knihy se prodaly desetitisíce kusů a dobře na odbyt jde i tato.

Jsme prostě zvědaví, co si někdejší sociálnědemokratický lídr myslí, respektive říká (byť je možná velká část poptávky inspirována zájmem o zákulisní drby a Zemanovy osobní invektivy). Navíc má Zeman v samotné sociální demokracii dodnes nemálo příznivců, pro které nepochybně je jakýmsi guru. Už jenom to představuje dobrý důvod, proč se o Zemanovy názory zajímat.

V rubrice Finance tohoto čísla se věnujeme názorům Miloše Zemana na důchody a penzijní fondy. Východiska jeho názorů nejsou nijak překvapivá -Zeman je „solidarista“, i na tomto poli preferuje stát před soukromou iniciativou. To je jistě legitimní, pozoruhodná je ovšem lehkost, se kterou velikán české levice téma pojednává v detailech. Jednou větou upozorňuje na krachy Enronu a Worldcomu, druhou horuje pro fondy zaměstnanecké - ale to právě byly ony dvě zmíněné instituce. Právem zmiňuje investiční rizika, ale přitom nejspíš netuší, že právě penzijní fondy mají na tomto poli -kvůli tomuto nebezpečí - zákonem striktně vymezené hranice. Také zapomíná na to, že dnes za každým penzijním fondem stojí velká finanční skupina - ty si jistě není třeba idealizovat, ale už z povahy věci si krach vlastního penzijního fondu těžko mohou dovolit. Snad jenom v případě nějakého všeobecného finančního kolapsu - ale ten by postihl všechny, tedy i zaměstnanecké fondy. Miloš Zeman také mluví o tučných ziscích - opět asi netuší, že ty se ve fondech rozdělují podle zákonem stanovených pravidel a jejich větší část se přesouvá na účty klientů. Na jednu krátkou pasáž je těch nepřesností a nedokonalostí docela hodně. Jistě - lze namítnout, že vrcholový politik (byť bývalý) nemůže znát podrobnosti fungování penzijních či jiných fondů. Pak se ale k takové problematice musí vyjadřovat opatrněji, anebo raději vůbec.

Četbu Zemanových memoárů lze přes to všechno jenom doporučit - čtenáři poskytují jedinečnou příležitost nahlédnout do ideového fundusu české demokratické levice. Pro leckoho budou zajímavé i „nepolitické“ pasáže. Poměrně velkou část druhého dílu Zemanových politických pamětí například tvoří stesky nad jeho vlastní personální politikou. Sázku na špatného koně pro něj představuje hlavně Vladimír Špidla, ale štěstí neměl -podle svého dnešního mínění - ani v dalších případech. Dnes Miloš Zeman vsadil na Jiřího Paroubka, s kterým bude zanedlouho z paluby oranžového double-deckeru agitovat pro sociálnědemokratické kandidáty. Bude zajímavé sledovat, jak šťastnou ruku bude mít tentokrát.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít