Miloš a stojednička

26. června 2013, 11:21 - Pavel Páral
26. června 2013, 11:21

Máme nového premiéra a politici vládní koalice dostali na první pohled pořádně za vyučenou. Jenže málokdo si všímá, že prezident Miloš Zeman svým rozhodnutím vykročil po laně hodně vysoko nad zemí.

Proti Zemanovi stojí poslanecká stojednička pravicové koalice. O té si sice ulice může myslet a myslí jen to nejhorší, je však zcela nezpochybnitelné, že z ústavy má právo vládnout. A pokud vydrží pohromadě, tak také vládnout až do řádných voleb nakonec bude.

Zeman má samozřejmě ústavní právo jmenovat premiérem kohokoli. Nicméně předpokládá se, že to bude někdo, kdo je schopen získat důvěru sněmovny, protože vláda se zodpovídá sněmovně. Prezident má na to dva pokusy a jeden již vyčerpal. Zatím se zdá naprosto nepředstavitelné, že by Jiří Rusnok důvěru získal. Pokud se tak nestane, nebo nedojde k inovativnímu kroku, o němž se zrovna dnes začalo hovořit – tedy že stojednička vysloví nedůvěru vládě hned po jejím jmenování – bude muset Zeman vyčerpat svůj druhý pokus.

Hrozí ústavní žaloba

Pakliže podruhé opět vybere někoho jiného než Němcovou, nebo bude schválně otálet a prodlužovat funkčnost Rusnokovy vlády déle než pár dní, ocitne se mimo ústavní rámec a je velmi vysoká pravděpodobnost, že na něj poslanci podají ústavní žalobu. To jim novela ústavy umožňuje a důvodem může být kromě vlastizrady i narušení ústavního pořádku. Tento trestný čin se dostal do ústavy kvůli vzdorovitosti Václava Klause, který například odmítl jmenovat soudce, které mu dodal ministr spravedlnosti. Také vyvinul zvláštní postup nepodepisování zákonů, s nimiž nesouhlasil, ale nechtěl je vetovat a znepříjemňovat tak vládě život.

Je ale naprosto jisté, že Václav Klaus by se poslanecké většině takovým způsobem nepostavil, protože je bytostným demokratem, pro něhož je parlamentní demokracie něčím nedotknutelným. Miloš Zeman, jakkoli je obratným politikem schopným se v parlamentním prostředí excelentně pohybovat, je především populistou milujícím potlesk ulice a odřeniny na tváři české demokracie ho nechávají klidným. Není ale rozhodně hlupákem, který dožene svou populistickou exhibici až před ústavní soud. Takže pokud se mu nepodaří rozlomit stojedničku a přinutit poslance k předčasným volbám, bude muset zkousnout dost potupnou porážku. A ještě ke všemu od křehké ženy Mirky Němcové.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Dobré špatné zprávy

O kachnách a hrdličkách

Opencard na dráze


Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít