Miloš a stojednička

26. června 2013, 11:21 - Pavel Páral
26. června 2013, 11:21

Máme nového premiéra a politici vládní koalice dostali na první pohled pořádně za vyučenou. Jenže málokdo si všímá, že prezident Miloš Zeman svým rozhodnutím vykročil po laně hodně vysoko nad zemí.

Proti Zemanovi stojí poslanecká stojednička pravicové koalice. O té si sice ulice může myslet a myslí jen to nejhorší, je však zcela nezpochybnitelné, že z ústavy má právo vládnout. A pokud vydrží pohromadě, tak také vládnout až do řádných voleb nakonec bude.

Zeman má samozřejmě ústavní právo jmenovat premiérem kohokoli. Nicméně předpokládá se, že to bude někdo, kdo je schopen získat důvěru sněmovny, protože vláda se zodpovídá sněmovně. Prezident má na to dva pokusy a jeden již vyčerpal. Zatím se zdá naprosto nepředstavitelné, že by Jiří Rusnok důvěru získal. Pokud se tak nestane, nebo nedojde k inovativnímu kroku, o němž se zrovna dnes začalo hovořit – tedy že stojednička vysloví nedůvěru vládě hned po jejím jmenování – bude muset Zeman vyčerpat svůj druhý pokus.

Hrozí ústavní žaloba

Pakliže podruhé opět vybere někoho jiného než Němcovou, nebo bude schválně otálet a prodlužovat funkčnost Rusnokovy vlády déle než pár dní, ocitne se mimo ústavní rámec a je velmi vysoká pravděpodobnost, že na něj poslanci podají ústavní žalobu. To jim novela ústavy umožňuje a důvodem může být kromě vlastizrady i narušení ústavního pořádku. Tento trestný čin se dostal do ústavy kvůli vzdorovitosti Václava Klause, který například odmítl jmenovat soudce, které mu dodal ministr spravedlnosti. Také vyvinul zvláštní postup nepodepisování zákonů, s nimiž nesouhlasil, ale nechtěl je vetovat a znepříjemňovat tak vládě život.

Je ale naprosto jisté, že Václav Klaus by se poslanecké většině takovým způsobem nepostavil, protože je bytostným demokratem, pro něhož je parlamentní demokracie něčím nedotknutelným. Miloš Zeman, jakkoli je obratným politikem schopným se v parlamentním prostředí excelentně pohybovat, je především populistou milujícím potlesk ulice a odřeniny na tváři české demokracie ho nechávají klidným. Není ale rozhodně hlupákem, který dožene svou populistickou exhibici až před ústavní soud. Takže pokud se mu nepodaří rozlomit stojedničku a přinutit poslance k předčasným volbám, bude muset zkousnout dost potupnou porážku. A ještě ke všemu od křehké ženy Mirky Němcové.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Dobré špatné zprávy

O kachnách a hrdličkách

Opencard na dráze


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít