Miliony z EU míří do Brna

08. srpna 2011, 17:15 - Profit, TZ
08. srpna 2011, 17:15

Dotace v hodnotě 220 milionů z EU podporuje společný výzkum kliniky Mayo a České republiky využívající přístupu typu „Vesmírná stanice“.

Foto: Mayo

Klinika Mayo obdrží 10 milionů dolarů dotace Evropské unie (EU) na výzkum v rámci 220 milionového dolarového grantu, který získala její spolupracující instituce, Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně, v České republice. Celá dotace bude využita na podporu klinického výzkumu a vzdělávání Mezinárodního centra klinického výzkumů (ICRC) Fakultní nemocnice u Svaté Anny, které budou od počátku zaměřeny na kardiovaskulární a neurologický výzkum. Podíl na dotaci určený pro kliniku Mayo bude udělen na podporu spolupráce s pracovištěm ve Spojených státech (tj. na podporu těch projektů či jejich části, které budou primárně realizovány na Mayo Clinic, a to za přímé účasti zejména mladých vědců z ČR a dalších zemí EU). Předpokládá se, že nová koncepce výzkumu centra přispěje k rozvoji lékařského výzkumu a vzdělávání  a  péče o pacienty v Evropě i ve světě.

Společná žádost FN u svaté Anny-ICRC a kliniky Mayo o evropské prostředky dostala nejvyšší hodnocení vědecké kvality ze všech přihlášených projektů a stala se pravděpodobně vůbec prvním případem, kdy byl v rámci daného programu významný podíl důležité dotace z evropských fondů na podporu lékařského výzkumu přidělen americké výzkumné instituci, říká Virend Somers, M.D., Ph.D., který je za Mayo Clinic hlavním řešitelem projektu ICRC,  má na starosti koordinaci spolupráce s českým centrem, a pracuje současně  jako mezinárodní vědecký ředitel ICRC.

Jedná se o výsledek dlouhodobé spolupráce mezi námi a našimi českými kolegy, a jsme velmi rádi, že se mu dostalo tak významné podpory,“ říká Dr. Somers. „Výše a rozsah tohoto grantu naznačuje, že Evropská unie uznává Brno a Českou republiku jako jednu z budoucích špiček inovativního lékařského výzkumu v Evropě.

Část dotace bude určena na rozšíření brněnského centra o nová pracoviště, která se nyní staví v areálu Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně, druhém největším městě České republiky. Dotace také podpoří výzkumnou spolupráci s dalšími centry medicínského výzkumu v Evropě. „Centrum ICRC bude fungovat podobně jako Mezinárodní vesmírná stanice,” vysvětluje Doc. MUDr. Tomáš Kára, , Ph.D., vedoucí lékař centra ICRC a hlavní řešitel grantu z Brna, který dlouhodobě působí i na klinice Mayo Clinic. „Přijedou kolegové výzkumníci z jiných zemí, abychom společně v novém centru řešili problémy, které trápí pacienty a lékaře na celém světě. Tento přístup  ( a zcela nová logistika vědecké spolupráce, vyvinutá specielně pro projekt ICRC) zkrátí proces výzkumu na polovinu.”  V rámci své spolupráce centrum ICRC a klinika Mayo již navázaly kontakt s výzkumníky v Bruselu, ve španělské Barceloně; v polském Gdaňsku; v Londýně a v Miláně a  Univerzitou v Minnesotě.

Spolupráce kliniky Mayo a centra ICRC v Brně a žádost o grant jsou výsledkem desetileté velmi intenzivní vědecké spolupráce mezi odborníky obou institucí.  Vedoucí odborníci projektu ICRC a rovněž leadeři projektu the Minnesota Partnership for Biotechnology and Medical Genomics (jeden největších biotechnologických clusterů na světě), který vznikl jako program partnerské spolupráce Univerzity Minnesota a kliniky Mayo v  oblasti biotechnologie a lékařské genomiky, několikrát osobně navštívili Českou republiku, aby se setkali s představiteli vlády České republiky a diskutovali s nimi  spolupráci na projektu ICRC, který v rámci mezinárodních výzkumných iniciativ kliniky Mayo patří k významným prioritám.

Toto je výborná zpráva jako pro Českou republiku, tak pro Minnesotu,” říká Eric Wieben, Ph.D., ředitel projektu Minnesota Partnership for Biotechnology and Medical Genomics, děkan pro výzkum Lékařské fakulty Mayo Clinic. „Lékařský výzkum nezná hranic. Těším se na dlouhodobou  a produktivní spolupráci.

 „Doufáme, že integrovaný přístup k výzkumu a klinické medicíně v centru ICRC a jeho schopnost rychlého přenosu posledních poznatků výzkumu do klinické praxe povede k trvalému procesu zlepšování a zvyšování kvality péče, kterou poskytujeme našim pacientům,“ říká Petr Koška, ředitel Fakultní nemocnice u Svaté Anny.

Šedesát procent 220 milionového dolarového grantu je poskytováno  EU a 40 procent ze státního rozpočtu České republiky, rozpočtu Jihomoravského kraje a Fakultní nemocnice u Svaté Anny, kde v roce 1848 pracoval Gregor Mendel, otec genetiky. Centrum bude uvedeno do plného provozu na podzim 2012 a je umístěno pouhých 200 metrů od místa, kde Mendel pracoval na svém celoživotním výzkumu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít