Milionová lyžovačka

25. února 2011, 13:28 - Adam Junek
25. února 2011, 13:28

Drobný karambol na sjezdovce může vyjít na tisíce eur

Dovolená za všechny prachy. V to se může zvrtnout lyžování například v Alpách, kam ročně jezdí až 450 tisíc Čechů. Občas se totiž stávají „kasičkou“ pro cizince, kteří za drobným střetem na sjezdovce či u vleku cítí možnost milionových náhrad škody.
„V Itálii klientka srazila tamní lyžařku. Vše se odehrálo ve velmi malé rychlosti, takže došlo jen k odření lyží. Vyměnily si kontakty, aby si Italka mohla škodu nárokovat. Italská lyžařka se pak ještě týž den zastavila na středisku horské služby a nahlásila nejen poškození lyží, ale také nově podezření na zranění. Po měsíci klientce přišel překvapivý účet na šestnáct tisíc eur za ošetření a pracovní neschopnost,“ popisuje jeden takový případ Jolana Ackermannová z oddělení komunikace České asociace pojišťoven (ČAP).

Strkanec za tři mega

A účet může být ještě vyšší. Své o tom ví Evropská cestovní pojišťovna (ECP). Její 38letá klientka v Rakousku ve frontě na vlek lehce strčila do vedle stojícího lyžaře, který ji ihned požádal o kontaktní údaje. Do měsíce přišel dopis od jeho právníků s účtem tři miliony korun za operaci menisku, nutnou rehabilitaci a ztrátu výdělku.
„Doložili výpovědi svědků, lékařskou zprávu, účty za operaci… Lze se sice oprávněně domnívat, že vše bylo zinscenováno jako náhradní řešení nutné operace menisku, ale je to tak dobře zorganizováno, že nezbývá než pojistnou událost plně uhradit,“ říká Ondřej Rušikvas, obchodní a marketingový ředitel ECP.
„K těmto případům dochází, a to nejen ze strany cizinců, ale také stále častěji Čechů,“ potvrzuje Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz. „Je velmi dobré obrátit se v podobných případech na asistenční službu. V případě, že se klient necítí vinen, měl by také trvat na příjezdu policie. Také je důležité nepodepisovat protokoly, pakliže jim nerozumíte, a doplnit do nich svou verzi v češtině,“ radí dále.
„V zahraničí je stále více lidí, kteří chtějí touto cestou získat zajímavé finanční prostředky. Česká republika a její občané již nejsou vnímáni jako lidé z postkomunistické země, kde není povědomí o nutnosti pojištění při cestách do zahraničí. Díky tomu již cizinci vědí, že se svých nároků domohou,“ míní Rušikvas.
Ostatně právě ECP letos zaznamenala markantní nárůst pojistných událostí na sjezdovkách. Jen za první tři měsíce aktuální lyžařské sezony bylo touto firmou na pojistném vyplaceno přes dvanáct milionů korun. To představuje meziroční navýšení o plných 23 procent.

Pomalu, ale jistě vzhůru

Další významní hráči na trhu mluví o mírnějších nárůstech. Bálek ze společnosti Allianz odhaduje, že výplata roste zhruba stejným tempem jako zájem o cestovní pojistky a pojištění odpovědnosti za škodu. „V loňském roce došlo k nárůstu zhruba o sedm procent u vybraného pojistného,“ uvádí.
Podobná situace je u dvojky českého pojistného trhu, společnosti Kooperativa. „Meziroční nárůst přijatého pojistného je zhruba pět procent. Lyžařská sezona zatím nekončí, ale výraznější navýšení výplat škod jsme zatím nezaznamenali,“ tvrdí její mluvčí Milan Káňa.
„Růst vybraného pojistného, a tedy i počtu uzavřených smluv kopíruje trend, kdy se zvyšuje počet lidí, kteří jezdí na zimní dovolenou do zahraničí, a je v posledních letech stabilní,“ doplňuje Jan Marek z odboru komunikace České pojišťovny. „V době vrcholící lyžařské sezony zaznamenáváme vzrůstající počet úrazů oproti předcházejícím měsícům až o 35 procent,“ dodává.
Ačkoli stále zhruba více než polovina Čechů podle informací z pojišťoven jezdí lyžovat bez pojištění, Česká asociace pojišťoven podle svých statistik uvádí, že „zodpovědnost“ Čechů se v tomto směru zvyšuje. „Zájem o specializované produkty pojištění odpovědnosti roste přibližně o 4,5 procenta. Navíc za posledních pět let celkově stoupl průměrný počet dní, na něž se lidé pojišťují, o 1,5 dne na celkem 13,5 dne,“ vypočítává Ackermannová z ČAP.
A pojistit se zřejmě vyplatí. „Průměrná výše škody na zdraví se pohybuje mezi 800 tisíci až dvěma miliony. U pojištění odpovědnosti je vyčíslení složitější, protože se řeší později a také déle, pokud dojde na soudní procesy o výši náhrady,“ uzavírá Ackermannová. Týden pojištění přitom vyjde na několik stokorun. Například Allianz vyčísluje průměrnou pojistku na 600 korun. Pětidenní základní pojištění u ECP přijde ani ne na tři stovky.
Mimochodem příběh s italskou lyžařkou měl šťastný konec. Češka sice pozdě, tedy až po dopise italských právníků, ale přece kontaktovala asistenční službu. Ta po asi stovce hovorů a dalších organizačních úkonů vyřešila pojistnou událost ve prospěch klientky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít