Miliardy, ke komu půjdete?

26. dubna 2004, 00:00 - JANA DULÍKOVÁ
26. dubna 2004, 00:00

DODÁVAT PRO ERÁR BYLO LUKRATIVNÍ JIŽ ZA RAKOUSKA-UHERSKA. DODAVATEL SE NESTRACHOVAL O VLOŽENÉ INVESTICE - ARMÁDA ODEBÍRALA ZBOŽÍ PRAVIDELNĚ A TAKÉ PRAVIDELNĚ PLATILA. DNES OD NÍ LZE NAVÍC ZÍSKAT NEMOVITOSTI I MOVITOSTI, KTERÉ NALEZNOU UPLATNĚNÍ PŘI PODNIKÁNÍ.

Armáda se zbavuje majetku, který může sloužit nejen obcím, ale také podnikatelům

DODÁVAT PRO ERÁR BYLO LUKRATIVNÍ JIŽ ZA RAKOUSKA-UHERSKA. DODAVATEL SE NESTRACHOVAL O VLOŽENÉ INVESTICE - ARMÁDA ODEBÍRALA ZBOŽÍ PRAVIDELNĚ A TAKÉ PRAVIDELNĚ PLATILA. DNES OD NÍ LZE NAVÍC ZÍSKAT NEMOVITOSTI I MOVITOSTI, KTERÉ NALEZNOU UPLATNĚNÍ PŘI PODNIKÁNÍ.

Reformu Armády ČR lze rozdělit do několika etap. Nejdůležitějšími momenty celého procesu bylo redukování počtu jejích stavů a následně rozhodnutí o její profesionalizaci. Celý tento proces znamená jedno - postupně je méně vojáků a méně vojenských objektů.

ZEŠTÍHLENÁ ARMÁDA ŽIVNOSTNÍKY NEUŽIVÍ

Daňový poplatník může jásat: Kluci už nebudou muset chodit na vojnu a státní pokladna ušetří. Méně vojáků bude přece méně stát. Což ovšem může být dojem mylný, protože profesionály je třeba nejen dobře zaplatit, ale také jim dát odpovídající techniku, a k tomu v rámci členství v Severoatlantické alianci máme nějaké závazky, které počítají s určitou úrovní výdajů na armádu. Podnikatelé a představitelé některých obcí však na rozdíl od řadového daňového poplatníka mají spíše důvod ke smutku. Vždyť se zeštíhlením armády se zeštíhlují i dodávky pro ni. K tomu vojáci v místě jednotlivých posádek také utráceli peníze. A ty pomáhaly živit například menší obchodníky a živnostníky, rodiny vojáků z povolání potřebovaly řadu běžných služeb… Tito zákazníci dnes z části začínají mizet. A někteří menší podnikatelé, především ve sféře obchodu a služeb, začínají mít problémy se samotnou podnikatelskou existencí. Pro města a další obce, z nichž vojáci odcházejí, se vynořují také problémy. Růst nezaměstnanosti a potřeba stimulovat vytváření nových pracovních míst, menší příjmy do obecní pokladny a mnohdy také otázka, co s kasárnami či jinými objekty, které ve městě po armádě zůstávají opuštěné.

ARMÁDNÍ MAJETEK - PŘÍLEŽITOST NA PÁR LET

Zeštíhlování armády má ale také druhou stranu mince, která může mít pro některé podnikatele (a také obce) přívětivější tvář. Protože menší armáda potřebuje méně majetku. Toho nadbytečného se začíná zbavovat. A ceny nemusí být nezajímavé. Část nemovitostí byla nebo bude převedena na obce. Tyto převody vždy řeší příslušné legislativní opatření, které přesně vyjmenovává, jaká nemovitost a komu bude bezúplatně převedena. Většinou se jedná o objekty, které mohou obce využít a které by většinou neměly sloužit výlučně komerčním účelům. Pokud tento nemovitý majetek nebude ležet ladem a postupem let chátrat, měl by přinést i určité pracovní příležitostí. Nebude jich asi závratný počet, ale pozitivní přínos to nesporně je. Další nemovitý i movitý majetek se ale bude prodávat nejen obcím, ale i soukromníkům. A podnikatelé zde mohou nalézt příležitost, jak za poměrně slušnou cenu získat třeba objekt vhodný pro jejich výrobu nebo pro poskytování služeb, využít budou moci i třeba nabídky na prodej některé techniky nebo výstroje. Armáda vždy odprodávala vyřazené věci - především výstrojní části či některou techniku. V současnosti je ale v souvislosti s postupnou profesionalizací armády uvolňováno mnohem větší množství movitých i nemovitých věcí. Tato pestrá a poměrně velká nabídka, představující účetní hodnotu snad až několika miliard korun, však nebude trvat věčně. Reforma armády bude k určitému datu ukončena a my budeme mít profesionální armádu. Pak se nabídka armády výrazně sníží. Zhruba lze říct, že „období žní“, kdy bude pro civilní sektor k mání poměrně značné množství armádního majetku, potrvá do roku 2007. Do té doby se může vyplatit pravidelně sledovat, co armáda k prodeji nabízí, za jakých podmínek a kde a jakým způsobem se o tento majetek lze ucházet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít