Miliardy na ekologii zaplatí podnikatelé

30. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
30. června 2003, 00:00

Ani stamiliardové investice, které Česká republika doposud investovala do životního prostředí, nestačí. Máme-li vyhovět směrnicím EU, budeme muset do roku 2010 investovat do ekologie dalších 285 miliard korun. Kdo je zaplatí?Zlepšení životního prostředí v České republice na sobě může pocítit každý občan.

Ani stamiliardové investice, které Česká republika doposud investovala do životního prostředí, nestačí. Máme-li vyhovět směrnicím EU, budeme muset do roku 2010 investovat do ekologie dalších 285 miliard korun. Kdo je zaplatí?

Zlepšení životního prostředí v České republice na sobě může pocítit každý občan. Snížil se výskyt inverzí, ubylo škodlivých emisí, do řek se vrátily druhy ryb, které byly na vymření. To vše ale něco stojí. Investice do životního prostředí mnohé podnikatele i obce finančně vysály. Není divu. Vždyť od roku 1990 museli, anebo ještě budou muset investovat částky, na které měly členské země EU čas od druhé světové války. Má to však i své výhody - vzhledem k tomu, že investice do ekologie se v ČR uskutečňují až v poslední době, může mít řada firem technologický náskok před svými západními konkurenty. Ne ale všechny firmy. Teprve vstup do EU ukáže, zda jsou schopny konkurence i ekologicky nejnáročnější odvětví, jako je chemický průmysl či zemědělství. Investice do ekologie jsou střednědobé až dlouhodobé. I když se časem vyplatí (jedna ze studií EU hovoří o tom, že jejich výnos v budoucnosti bude přes sedm tisíc korun na českého občana), na sbírání smetany si budeme muset ještě počkat. Zvláště, když stát podnikatelům příliš situaci neulehčuje. Na jedné straně se sice snaží pomáhat nejrůznějšími subvencemi a programy, na straně druhé ale nesnížil daně z příjmů právnických osob dostatečně, nemluvě již o snižování povinných odvodů. Navíc bude zrušena zvýhodněná sazba DPH pro ekologické výrobky. Zátěž, kterou musí na svých bedrech nést podnikatelé, aby vyhověli ekologickým normám, stát nekompenzuje. Jako už tolikrát, budou se proto muset podnikatelé spolehnout sami na sebe. Nic jiného jim totiž nezbývá, chtějí-li se svými výrobky uspět i na náročných evropských trzích. Od roku 1990 se zvýšily investice do životního prostředí ze šesti miliard korun (cca 1 % HDP) na 35-40 miliard (2,0-2,5 % HDP) v letech 1992-1997. Objem envirommentálních investic tak byl za Klausových vlád vyšší než v členských zemích EU. Investice na ochranu životního prostředí tvořily významný podíl ve vyjádření jak k HDP, tak k celkovým investicím. V roce 1998 dochází k poklesu výdajů na životní prostředí z 2,4 % HDP na dvě procenta. Pokles pokračoval i v dalších letech Zemanova kabinetu.

Více na straně 4-5

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít