Miliardy na ekologii zaplatí podnikatelé

30. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
30. června 2003, 00:00

Ani stamiliardové investice, které Česká republika doposud investovala do životního prostředí, nestačí. Máme-li vyhovět směrnicím EU, budeme muset do roku 2010 investovat do ekologie dalších 285 miliard korun. Kdo je zaplatí?Zlepšení životního prostředí v České republice na sobě může pocítit každý občan.

Ani stamiliardové investice, které Česká republika doposud investovala do životního prostředí, nestačí. Máme-li vyhovět směrnicím EU, budeme muset do roku 2010 investovat do ekologie dalších 285 miliard korun. Kdo je zaplatí?

Zlepšení životního prostředí v České republice na sobě může pocítit každý občan. Snížil se výskyt inverzí, ubylo škodlivých emisí, do řek se vrátily druhy ryb, které byly na vymření. To vše ale něco stojí. Investice do životního prostředí mnohé podnikatele i obce finančně vysály. Není divu. Vždyť od roku 1990 museli, anebo ještě budou muset investovat částky, na které měly členské země EU čas od druhé světové války. Má to však i své výhody - vzhledem k tomu, že investice do ekologie se v ČR uskutečňují až v poslední době, může mít řada firem technologický náskok před svými západními konkurenty. Ne ale všechny firmy. Teprve vstup do EU ukáže, zda jsou schopny konkurence i ekologicky nejnáročnější odvětví, jako je chemický průmysl či zemědělství. Investice do ekologie jsou střednědobé až dlouhodobé. I když se časem vyplatí (jedna ze studií EU hovoří o tom, že jejich výnos v budoucnosti bude přes sedm tisíc korun na českého občana), na sbírání smetany si budeme muset ještě počkat. Zvláště, když stát podnikatelům příliš situaci neulehčuje. Na jedné straně se sice snaží pomáhat nejrůznějšími subvencemi a programy, na straně druhé ale nesnížil daně z příjmů právnických osob dostatečně, nemluvě již o snižování povinných odvodů. Navíc bude zrušena zvýhodněná sazba DPH pro ekologické výrobky. Zátěž, kterou musí na svých bedrech nést podnikatelé, aby vyhověli ekologickým normám, stát nekompenzuje. Jako už tolikrát, budou se proto muset podnikatelé spolehnout sami na sebe. Nic jiného jim totiž nezbývá, chtějí-li se svými výrobky uspět i na náročných evropských trzích. Od roku 1990 se zvýšily investice do životního prostředí ze šesti miliard korun (cca 1 % HDP) na 35-40 miliard (2,0-2,5 % HDP) v letech 1992-1997. Objem envirommentálních investic tak byl za Klausových vlád vyšší než v členských zemích EU. Investice na ochranu životního prostředí tvořily významný podíl ve vyjádření jak k HDP, tak k celkovým investicím. V roce 1998 dochází k poklesu výdajů na životní prostředí z 2,4 % HDP na dvě procenta. Pokles pokračoval i v dalších letech Zemanova kabinetu.

Více na straně 4-5

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít