Miliardy, hejbejte se

27. srpna 2010, 13:31 - Táňa Králová
27. srpna 2010, 13:31

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond

Podtitul: Přeléváním peněz se neprohlubuje deficit. Rozpočet ale před výdaji neuteče

Když ministr zemědělství potřebuje zalepit díru v resortní pokladně, jako oslík se otřese některý z podřízených fondů. Není dost peněz na dotace zemědělcům? Přispěje Pozemkový fond, který má na účtu přes tři a půl miliardy korun. Letos musel pustit miliardu a půl. Na roli oslíka si zvyká i Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Ten je však akciovou společností, která se spíše chová jako ne zcela čitelný státní fond.

Půjčená záplata Prvním krokem, jímž nový ministr zemědělství a z tohoto titulu jediný akcionář PGRLF Ivan Fuksa (ODS) zahájil své angažmá v této instituci, bylo, že si vypůjčil 1,55 miliardy korun. Nečasova vláda „rozpočtové odpovědnosti“ s tím ochotně souhlasila. „Finanční objem v resortu je zapotřebí vnímat jako jeden společný balík,“ zdůrazňuje Fuksa. Po nástupu do úřadu si položil otázku, zda jsou peníze PGRLF uloženy v bankách efektivně, nebo bude výhodnější si je půjčit. Odpověď tedy našel rychle. I fond ve výroční zprávě za loňský rok uvádí, že výnosy z vkladů u bank a z portfolia spravovaného společností Wood & Company byly nižší než v minulých letech. Zatímco loni dosáhlo zhodnocení 111 milionů korun při aktivech bezmála 5,5 miliardy, předloni to bylo 165 milionů z pětimiliardových aktiv. V roce 2006 představovalo zhodnocení při srovnatelném objemu aktiv jako vloni 186 milionů korun.
Bezúročná jedenapůlmiliardová půjčka od PGRLF a k tomu bankovní úvěr až do výše 365 milionů korun poslouží na českou spoluúčast při financování Programu rozvoje venkova. Kdyby resort do konce letošního roku chybějící peníze nepřidal, Brusel by do Česka neposlal eura, která venkovský program ze tří čtvrtin financují. Investiční chuť zemědělců a malých obcí podporovaná tímto programem byla v uplynulých letech enormní a plánovaná finanční alokace ji zdaleka nestačila uspokojit. Za ministra Petra Gandaloviče (ODS) se proto začalo s „předčerpáváním“ evropských peněz. Státní rozpočet na letošní rok však nepočítal s tím, že by měl adekvátně posílit i národní přídavek a poskytnout zálohu za peníze z EU přiznané na příští roky. „Spolufinancování je třeba zajistit za každou cenu. Byl by hřích nevyužít příděl z evropského fondu,“ říká agrární ekonom Tomáš Doucha.

Zdroje na dva roky Půjčka i úvěr budou postupně spláceny do roku 2013. „Nebudou mít žádný vliv na zvyšování deficitu vládního sektoru,“ ujišťuje Fuksovo ministerstvo. Ekonom a člen představenstva PGRLF Jan Mládek (ČSSD) však připomíná, že půjčkou se problém jen o dva roky odsouvá. „Pak se peníze stejně budou muset najít ve státním rozpočtu,“ poznamenává. Mládek už jako ministr měl problém s PGRLF jako takovým. „Zemědělcům vydatně pomáhá, ale jeho právní forma je nešťastná. Akciová společnost je k podnikání, přitom PGRLF funguje jako státní fond,“ poukazuje Mládek. Jak dodává, sám měl na transformaci málo času. PGRLF ročně vypomáhá agrárnímu odvětví zhruba miliardou korun. Podnikatelům dotuje úroky z úvěrů a poskytuje za ně záruky bankám. Ve stále větším rozsahu přispívá na zemědělské pojištění, na němž se přiživují pojišťovny. Letos má jít na tuto podporu rekordních 510 milionů korun. Už dřív PGRLF pomáhal hasit nedostatek peněz na agrární dotace půjčkou půl miliardy Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Přitom s tím, jak fond stárne, finančně vysychá. Za deset let od jeho zrodu v roce 1994 do něj stát napumpoval 23 miliard korun. Vloni mu Topolánkova vláda přiznala dvě miliardy na protikrizovou pomoc. A teď fond státu dvě třetiny z toho vrátí jako bezúročnou půjčku. Na podporu provozních úvěrů zemědělcům a zpracovatelům, což je ona protikrizová pomoc, se dosud vyčerpalo přes 1,4 miliardy. „Do konce letošního roku by se celé dvě miliardy měly využít,“ předpokládá mluvčí fondu Vladimír Suchý.
A pak zase PGRLF může natahovat ruku po státních prostředcích. Při zachování současných programů má peníze zhruba na dva roky provozu. Jenže připravuje nové podpory, na něž nemá zdroje. „V co nejkratší době chceme spustit program na povodňové půjčky. Ještě letos bychom chtěli zahájit podporu intervenčního nákupu obilí. Uvažujeme také o podpoře pojištění špatně pojistitelných rizik,“ uvádí Suchý. Jak podotýká, nejdříve je třeba zajistit financování těchto novinek.

GRAF: Vítaná výpomoc Podpory poskytované PGRLF (v milionech korun) Rok*Dotace úroků*Garance*Dotace pojištění 2005*646*975*178 2006*733*1028*249 2007*688*316*264 2008*480*1,5*331 2009*597*603*452 2010 (odhad)*495*640*510 Pramen: PGRLF

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít