Miliardy, hejbejte se

27. srpna 2010, 13:31 - Táňa Králová
27. srpna 2010, 13:31

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond

Podtitul: Přeléváním peněz se neprohlubuje deficit. Rozpočet ale před výdaji neuteče

Když ministr zemědělství potřebuje zalepit díru v resortní pokladně, jako oslík se otřese některý z podřízených fondů. Není dost peněz na dotace zemědělcům? Přispěje Pozemkový fond, který má na účtu přes tři a půl miliardy korun. Letos musel pustit miliardu a půl. Na roli oslíka si zvyká i Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Ten je však akciovou společností, která se spíše chová jako ne zcela čitelný státní fond.

Půjčená záplata Prvním krokem, jímž nový ministr zemědělství a z tohoto titulu jediný akcionář PGRLF Ivan Fuksa (ODS) zahájil své angažmá v této instituci, bylo, že si vypůjčil 1,55 miliardy korun. Nečasova vláda „rozpočtové odpovědnosti“ s tím ochotně souhlasila. „Finanční objem v resortu je zapotřebí vnímat jako jeden společný balík,“ zdůrazňuje Fuksa. Po nástupu do úřadu si položil otázku, zda jsou peníze PGRLF uloženy v bankách efektivně, nebo bude výhodnější si je půjčit. Odpověď tedy našel rychle. I fond ve výroční zprávě za loňský rok uvádí, že výnosy z vkladů u bank a z portfolia spravovaného společností Wood & Company byly nižší než v minulých letech. Zatímco loni dosáhlo zhodnocení 111 milionů korun při aktivech bezmála 5,5 miliardy, předloni to bylo 165 milionů z pětimiliardových aktiv. V roce 2006 představovalo zhodnocení při srovnatelném objemu aktiv jako vloni 186 milionů korun.
Bezúročná jedenapůlmiliardová půjčka od PGRLF a k tomu bankovní úvěr až do výše 365 milionů korun poslouží na českou spoluúčast při financování Programu rozvoje venkova. Kdyby resort do konce letošního roku chybějící peníze nepřidal, Brusel by do Česka neposlal eura, která venkovský program ze tří čtvrtin financují. Investiční chuť zemědělců a malých obcí podporovaná tímto programem byla v uplynulých letech enormní a plánovaná finanční alokace ji zdaleka nestačila uspokojit. Za ministra Petra Gandaloviče (ODS) se proto začalo s „předčerpáváním“ evropských peněz. Státní rozpočet na letošní rok však nepočítal s tím, že by měl adekvátně posílit i národní přídavek a poskytnout zálohu za peníze z EU přiznané na příští roky. „Spolufinancování je třeba zajistit za každou cenu. Byl by hřích nevyužít příděl z evropského fondu,“ říká agrární ekonom Tomáš Doucha.

Zdroje na dva roky Půjčka i úvěr budou postupně spláceny do roku 2013. „Nebudou mít žádný vliv na zvyšování deficitu vládního sektoru,“ ujišťuje Fuksovo ministerstvo. Ekonom a člen představenstva PGRLF Jan Mládek (ČSSD) však připomíná, že půjčkou se problém jen o dva roky odsouvá. „Pak se peníze stejně budou muset najít ve státním rozpočtu,“ poznamenává. Mládek už jako ministr měl problém s PGRLF jako takovým. „Zemědělcům vydatně pomáhá, ale jeho právní forma je nešťastná. Akciová společnost je k podnikání, přitom PGRLF funguje jako státní fond,“ poukazuje Mládek. Jak dodává, sám měl na transformaci málo času. PGRLF ročně vypomáhá agrárnímu odvětví zhruba miliardou korun. Podnikatelům dotuje úroky z úvěrů a poskytuje za ně záruky bankám. Ve stále větším rozsahu přispívá na zemědělské pojištění, na němž se přiživují pojišťovny. Letos má jít na tuto podporu rekordních 510 milionů korun. Už dřív PGRLF pomáhal hasit nedostatek peněz na agrární dotace půjčkou půl miliardy Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Přitom s tím, jak fond stárne, finančně vysychá. Za deset let od jeho zrodu v roce 1994 do něj stát napumpoval 23 miliard korun. Vloni mu Topolánkova vláda přiznala dvě miliardy na protikrizovou pomoc. A teď fond státu dvě třetiny z toho vrátí jako bezúročnou půjčku. Na podporu provozních úvěrů zemědělcům a zpracovatelům, což je ona protikrizová pomoc, se dosud vyčerpalo přes 1,4 miliardy. „Do konce letošního roku by se celé dvě miliardy měly využít,“ předpokládá mluvčí fondu Vladimír Suchý.
A pak zase PGRLF může natahovat ruku po státních prostředcích. Při zachování současných programů má peníze zhruba na dva roky provozu. Jenže připravuje nové podpory, na něž nemá zdroje. „V co nejkratší době chceme spustit program na povodňové půjčky. Ještě letos bychom chtěli zahájit podporu intervenčního nákupu obilí. Uvažujeme také o podpoře pojištění špatně pojistitelných rizik,“ uvádí Suchý. Jak podotýká, nejdříve je třeba zajistit financování těchto novinek.

GRAF: Vítaná výpomoc Podpory poskytované PGRLF (v milionech korun) Rok*Dotace úroků*Garance*Dotace pojištění 2005*646*975*178 2006*733*1028*249 2007*688*316*264 2008*480*1,5*331 2009*597*603*452 2010 (odhad)*495*640*510 Pramen: PGRLF

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít