Miliardový poker

19. dubna 2011, 04:55 - Dalibor Dostál
19. dubna 2011, 04:55

Korupce má negativní vliv na fungování každé země a každé ekonomiky. Pokud však chceme najít stát, kde jsou její dopady naprosto zničující, stěží najdeme vhodnějšího kandidáta než Česko.

Foto: Profimedia.cz

To, co se v současnosti děje v tuzemské politice, totiž není možné vysvětlit obyčejnými mocenskými střety, které běžně známe z jiných demokracií. Destruktivní výpady a předem vykonstruované kauzy, tak nevypadá boj o poslanecký plat ve výši několika desítek tisíc korun, dokonce ani o plat předsedy vlády. Současná ruská ruleta, kdy jsou všechny komory nabité a s každou z obětí krvácí především důvěra v tuzemské demokratické instituce, se hraje o částky o mnoho řádů vyšší.

V Profitu jsme již psali o tom, že v Česku se jen za loňský rok rozsah korupce odhaduje na více než 600 miliard korun. Kolik se dá pro stranickou pokladnu a politiky z té správné strany „vyvařit“ na jedné jediné veřejné zakázce, nám velmi názorně ukázala loňská kauza Drobil. Zakázka na pražskou čističku předražená o tři miliardy, z toho půl miliardy pro pražskou ODS a zbývající dvě a půl miliardy bůhví kam. Podobných, větších i menších zakázek přitom stát, obce a kraje realizují stovky.

Jaký má toto prostředí vliv na politiky a jejich charakter, o tom nejlépe vypovídá způsob, jakým se v Česku vládne. Všechny vlády, které samy sebe označovaly za reformní, vládly za posledních 15 let jen díky podpoře přeběhlíků. Rovněž poslední politická kauza měla přes všechny konstrukce a mlžení, které ji provázelo, za cíl vytvořit dostatečný počet přeběhlíků pro „pohodlnější“ vládnutí. Nejde jen o to, že podobná praxe zcela diskredituje slovo reforma a znehodnocuje výsledky voleb a rozhodování voličů. Snahy o její opakované aplikování především ukazují, jak hluboko korupce v Česku sahá a jak beznadějné jsou veškeré úvahy o tom, že by s ní mohla (nejenom) současná vláda něco udělat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít