Miliardové napětí

19. září 2008, 19:53 - Martin Rychlík
19. září 2008, 19:53

Akademie věd

Silná slova typu „manipulace, polopravdy a lži“ zazněla z Akademie věd ČR (AV) na adresu vládních úředníků. „AV je nanejvýš znepokojena nedostatečnou komunikací a neprůhlednými kroky, které ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) jako řídící orgán Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) učinilo v rámci přípravy programu a výběru tzv. velkých projektů nad 50 milionů eur,“ stojí v komuniké. Vědcům se nepozdávají okolnosti kolem výběru šestice záměrů, na něž by mělo během příštích let z OP VaVpI jít až 58 miliard korun. Vyřazení projektu CESLAB (synchrotron za 7,5 miliardy) byl dle některých vědců jedním z nejlépe připravených. Přednost však dostal konkurenční brněnský CEITEC (biotechnologie a nové materiály za 10 miliard).
Akademici chtějí udržet synchrotron v procesu vyjednávání; ministra Ondřeje Lišku (Strana zelených) žádají o přezkoumání i vyvození odpovědnosti. „Sejdu se rád s kýmkoliv, i s panem předsedou Václavem Pačesem, ale nejsem si vědom žádného pochybení,“ řekl Liška v pátek týdeníku EURO. „Podařilo se nám udržet odborné garance. Kromě toho se dva jiné projekty akademie na seznamu objevují, CESLAB ostatně neměl všeobecnou podporu vědecké obce. Nepovažuji tedy za potřebné short-list jakkoliv přezkoumávat,“ doplnil Liška. Ministerstvo minulou středu oznámilo, že schvalovací proces OP VaVpI, který do ČR přivede 2,4 miliardy eur, byl úspěšně ukončen. Ministr jej 1. října v Bruselu podepíše s evropskou komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübnerovou.
„Nejde nám o jeden konkrétní projekt, vůči nikomu se nevyhraňujeme, ale chceme, aby všichni věděli, že s tím nesouhlasíme,“ prohlásil Jiří Rákosník, člen předsednictva Akademické rady. Upozornil, že s projektem synchrotronové laboratoře ztratí Česko velkou infrastrukturu, která by lákala vědce z celé EU. Dle Rákosníka, který v AV zodpovídá za finance, došlo při hodnocení k „dezinterpretaci“ anglických posudků, usnesení Rady pro výzkum a vývoj (RVV) bylo přijato bez písemných podkladů, v anonymním hodnocení dostal CESLAB za průmyslový potenciál nula bodů, zatímco CEITEC plných sedmnáct a podobně.
Deník Právo již dříve upozornil, že šéf sekce pro řízení operačních programů Jan Vitula (KDU–ČSL) pracoval v Regionální rozvojové agentuře jižní Moravy (RRAJM), jež byla jedním z hlavních partnerů upřednostněného CEITEC. Ze střetu zájmů jej proto obvinil poslanec ČSSD Ivan Ohlídal. Vitula to odmítá a hovoří o politizaci problému, proti čemuž se však zase striktně ohradila AV: „Nebylo nic snazšího, než před sjezdem Strany zelených přitlačit na zelené ministry a vynutit si zvláštní přístup. To jsme neudělali.“

BOX:
Šestice vyvolených Projekty VaVpI, které dostaly podporu MŠMT
ELITPALS (Kladno) víceúčelový laser
BIOCEV (Vestec) biotechnologie a biomedicína
CVEVL (Liberec) geotermální energie litosféry
IT4Innovations (Ostrava) počítačové centrum
Udržitelná energetika (Řež/Plzeň) energetika
CEITEC (Brno) výzkum materiálů a živé přírody
Pramen: MŠMT

Popisek: Nevznikne? Synchrotronová laboratoř CESLAB se nedostala mezi vybrané projekty MŠMT; akademici hovoří o nekompetentním rozhodování, ministr pochybení odmítá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít