Miliardová investice na Chomutovsku

19. května 2003, 00:00 - (dr)
19. května 2003, 00:00

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovatChomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei.

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovat

Chomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.

Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei. Společnost počítá také s výstavbou haly na výrobu těsnících komponentů z gumy pro automobilový průmysl.

Japonci jedním z největších zaměstnavatelů

Investice Toyody Gosei za 1,2 miliardy korun přinese v následujících letech přinejmenším sedm set pracovních míst. Pro chomutovský region, který trpí jednou z nejvyšších nezaměstnaností v České republice, to bude mít nejen významný ekonomický, ale i sociální přínos. „Expanzí první továrny se vytvoří tři sta nových pracovních míst. Ve druhé hale s novou výrobou pak najde zaměstnání dalších čtyři sta lidí. Toyoda Gosei se tak stane jedním z největších zaměstnavatelů v chomutovském okrese, kde je v současné době 18,6procentní nezaměstnanost a kde tedy na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 71 uchazeč,“ uvedl Bohuslav Frelich z agentury CzechInvest. Předpokládaná spolupráce s českými subdodavateli přinese podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna další nepřímo vytvořená pracovní místa v českých podnicích.

Kolínská automobilka láká subdodavatele

Japonská společnost Toyoda Gosei - jeden z největších výrobců airbagů a volantů na světě - založila s obchodní společností Toyota Tsusho Corporation v České republice společný podnik TG Safety Systems Czech. Během zkušební výroby vloni přesáhl roční objem prodeje TG Safety Systems sto milionů korun a v příštím roce by měl dosáhnout 1,1 miliardy korun. Hlavní výrobní náplní firmy jsou airbagové systémy pro japonské i další světové automobil

ky v západní Evropě. Nebude tedy zřejmě náhodné, že se firma usadila v zemi, kde japonská Toyota s francouzskými automobilkami Citroen a Peugeot staví v kolínských Ovčárech novou montážní halu. Podobnou továrnu má Toyoda Gosei ve V elké Británii. TG Safety Systems Czech získala vloni investiční pobídky v podobě slevy na dani z příjmu, kterou může čerpat až deset let. Dále příspěvek na rekvalifikaci ve výši 35 procent z celkových nákladů. Na vytvoření první stovky pracovních míst firma získala dotaci 200 tisíc korun na každé nově vytvořené místo.

Klášterecká zóna je už plná

V průmyslové zóně v Klášterci nad Ohří začal letos v březnu vyrábět osmý investor - společnost AD-TECH, která se zabývá přesnou strojírenskou výrobou a zpracováním polotovarů z oceli a barevných kovů. V současnosti má dvacet zaměstnanců, dalších šedesát tu pak najde práci po rozšíření výroby. V pololetí zahájí v zóně výrobu komponent filtračních zařízení belgická společnost Donaldson Europe N. V. Počátečních sedmdesát zaměstnanců se má postupně rozrůst až na 350. Radní z Klášterce nad Ohří chtějí průmyslovou zónu rozšířit. Nyní tu působí pět zahraničních a tři tuzemské podniky. Dohromady vytvořili 450 nových pracovních míst a do konce letošního roku by to mělo být šest set.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít