Miliardová investice na Chomutovsku

19. května 2003, 00:00 - (dr)
19. května 2003, 00:00

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovatChomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei.

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovat

Chomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.

Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei. Společnost počítá také s výstavbou haly na výrobu těsnících komponentů z gumy pro automobilový průmysl.

Japonci jedním z největších zaměstnavatelů

Investice Toyody Gosei za 1,2 miliardy korun přinese v následujících letech přinejmenším sedm set pracovních míst. Pro chomutovský region, který trpí jednou z nejvyšších nezaměstnaností v České republice, to bude mít nejen významný ekonomický, ale i sociální přínos. „Expanzí první továrny se vytvoří tři sta nových pracovních míst. Ve druhé hale s novou výrobou pak najde zaměstnání dalších čtyři sta lidí. Toyoda Gosei se tak stane jedním z největších zaměstnavatelů v chomutovském okrese, kde je v současné době 18,6procentní nezaměstnanost a kde tedy na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 71 uchazeč,“ uvedl Bohuslav Frelich z agentury CzechInvest. Předpokládaná spolupráce s českými subdodavateli přinese podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna další nepřímo vytvořená pracovní místa v českých podnicích.

Kolínská automobilka láká subdodavatele

Japonská společnost Toyoda Gosei - jeden z největších výrobců airbagů a volantů na světě - založila s obchodní společností Toyota Tsusho Corporation v České republice společný podnik TG Safety Systems Czech. Během zkušební výroby vloni přesáhl roční objem prodeje TG Safety Systems sto milionů korun a v příštím roce by měl dosáhnout 1,1 miliardy korun. Hlavní výrobní náplní firmy jsou airbagové systémy pro japonské i další světové automobil

ky v západní Evropě. Nebude tedy zřejmě náhodné, že se firma usadila v zemi, kde japonská Toyota s francouzskými automobilkami Citroen a Peugeot staví v kolínských Ovčárech novou montážní halu. Podobnou továrnu má Toyoda Gosei ve V elké Británii. TG Safety Systems Czech získala vloni investiční pobídky v podobě slevy na dani z příjmu, kterou může čerpat až deset let. Dále příspěvek na rekvalifikaci ve výši 35 procent z celkových nákladů. Na vytvoření první stovky pracovních míst firma získala dotaci 200 tisíc korun na každé nově vytvořené místo.

Klášterecká zóna je už plná

V průmyslové zóně v Klášterci nad Ohří začal letos v březnu vyrábět osmý investor - společnost AD-TECH, která se zabývá přesnou strojírenskou výrobou a zpracováním polotovarů z oceli a barevných kovů. V současnosti má dvacet zaměstnanců, dalších šedesát tu pak najde práci po rozšíření výroby. V pololetí zahájí v zóně výrobu komponent filtračních zařízení belgická společnost Donaldson Europe N. V. Počátečních sedmdesát zaměstnanců se má postupně rozrůst až na 350. Radní z Klášterce nad Ohří chtějí průmyslovou zónu rozšířit. Nyní tu působí pět zahraničních a tři tuzemské podniky. Dohromady vytvořili 450 nových pracovních míst a do konce letošního roku by to mělo být šest set.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít