Miliardová investice na Chomutovsku

19. května 2003, 00:00 - (dr)
19. května 2003, 00:00

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovatChomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei.

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovat

Chomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.

Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei. Společnost počítá také s výstavbou haly na výrobu těsnících komponentů z gumy pro automobilový průmysl.

Japonci jedním z největších zaměstnavatelů

Investice Toyody Gosei za 1,2 miliardy korun přinese v následujících letech přinejmenším sedm set pracovních míst. Pro chomutovský region, který trpí jednou z nejvyšších nezaměstnaností v České republice, to bude mít nejen významný ekonomický, ale i sociální přínos. „Expanzí první továrny se vytvoří tři sta nových pracovních míst. Ve druhé hale s novou výrobou pak najde zaměstnání dalších čtyři sta lidí. Toyoda Gosei se tak stane jedním z největších zaměstnavatelů v chomutovském okrese, kde je v současné době 18,6procentní nezaměstnanost a kde tedy na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 71 uchazeč,“ uvedl Bohuslav Frelich z agentury CzechInvest. Předpokládaná spolupráce s českými subdodavateli přinese podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna další nepřímo vytvořená pracovní místa v českých podnicích.

Kolínská automobilka láká subdodavatele

Japonská společnost Toyoda Gosei - jeden z největších výrobců airbagů a volantů na světě - založila s obchodní společností Toyota Tsusho Corporation v České republice společný podnik TG Safety Systems Czech. Během zkušební výroby vloni přesáhl roční objem prodeje TG Safety Systems sto milionů korun a v příštím roce by měl dosáhnout 1,1 miliardy korun. Hlavní výrobní náplní firmy jsou airbagové systémy pro japonské i další světové automobil

ky v západní Evropě. Nebude tedy zřejmě náhodné, že se firma usadila v zemi, kde japonská Toyota s francouzskými automobilkami Citroen a Peugeot staví v kolínských Ovčárech novou montážní halu. Podobnou továrnu má Toyoda Gosei ve V elké Británii. TG Safety Systems Czech získala vloni investiční pobídky v podobě slevy na dani z příjmu, kterou může čerpat až deset let. Dále příspěvek na rekvalifikaci ve výši 35 procent z celkových nákladů. Na vytvoření první stovky pracovních míst firma získala dotaci 200 tisíc korun na každé nově vytvořené místo.

Klášterecká zóna je už plná

V průmyslové zóně v Klášterci nad Ohří začal letos v březnu vyrábět osmý investor - společnost AD-TECH, která se zabývá přesnou strojírenskou výrobou a zpracováním polotovarů z oceli a barevných kovů. V současnosti má dvacet zaměstnanců, dalších šedesát tu pak najde práci po rozšíření výroby. V pololetí zahájí v zóně výrobu komponent filtračních zařízení belgická společnost Donaldson Europe N. V. Počátečních sedmdesát zaměstnanců se má postupně rozrůst až na 350. Radní z Klášterce nad Ohří chtějí průmyslovou zónu rozšířit. Nyní tu působí pět zahraničních a tři tuzemské podniky. Dohromady vytvořili 450 nových pracovních míst a do konce letošního roku by to mělo být šest set.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít