Miliardáři? Různorodá skupina

03. března 2010, 14:51 - Eva Jarešová
03. března 2010, 14:51

Bohatí Češi začínají pomalu koncepčně řešit, co s nashromážděným majetkem

Lidé, kteří po revoluci dosáhli na velké majetky, za uplynulých dvacet let zestárli a dnes přemýšlejí, jak je přesunout na další generace. Tuzemští právníci proto pomalu začínají řešit novou agendu. A to i pomocí zahraničních právních řádů, protože české právo na složitosti, které s sebou miliardové jmění nese, často nestačí. Jaroslav Havel, zakladatel a partner advokátní kanceláře Havel & Holásek, tvrdí, že uvažování jeho klientely zásadně ovlivnila také stále aktuální finanční krize. Spekulativní a často absurdně riskantní investice nahradila sázka na konzervativní, několikaprocentní výnos. „Lidé si uvědomili, že o vydělané peníze se dá přijít opravdu rychle,“ říká Havel.

EURO: Jak často radíte svým movitým klientům, jak nejlépe převést majetek na potomky nebo další osoby? HAVEL: Ročně je to zhruba několik desítek lidí. Narážíme na tuto záležitost v několika situacích. Jednak u stálých klientů, jimž trvale spravujeme majetek a jejich firmy, jednak u „transakčních“ klientů, kteří chtějí svou společnost prodat či restrukturalizovat. Řešíme to, zda tito lidé chtějí svou firmu opravdu prodat, nebo spíše převést na děti, jak jejich potomky zapojit do managementu a podobně. Často to souvisí i s daňovými optimalizacemi, kdy naši klienti podnikají ve více zemích. My jim přitom doporučujeme, aby se dívali nejen na svůj podnikatelský, ale i soukromý majetek.

EURO: Kdo je váš „typický“ klient? HAVEL: Odpovídá oněm dvaceti letům, které uplynuly od revoluce. Je mu zhruba mezi 45 a 60 lety a jeho majetek se pohybuje od sto milionů do pěti miliard korun. Typicky budoval buď jednu firmu, nebo i víc zároveň, a postupnými akvizicemi vytvořil podnikatelské uskupení. Dlouhou dobu drtivou většinu prostředků investoval zpět do podnikání. A teď, kdy už mu vyrostly vlastní děti, začíná řešit, co dál. Samozřejmě máme i část klientů, kteří se ke stamilionům a miliardám dostali na základě jednorázové transakce. Všichni tito lidé dnes ale chtějí část svého majetku konzervativně uložit.

EURO: Každý případ je individuální, dá se přesto říct, jaká právní řešení doporučujete nejčastěji? HAVEL: U klientů, kteří podnikají či obchodují ve více zemích, se snažíme aplikovat nejen instituty českého práva, ale využít i možnosti poskytnuté jurisdikcemi zahraničními, převážně samozřejmě v rámci EU. Ze zahraničních jurisdikcí se nejčastěji využívá Nizozemsko, Lucembursko, Kypr, Malta, Švýcarsko, někdy i Velká Británie nebo některý ze států USA. V minulosti to bylo i Lichtenštejnsko, ale po oné anabázi s daty a vyšetřování německých finančních orgánů (z lichtenštejnské banky LGT unikly předloni údaje o klientech, což v řadě zemí vyvolalo vyšetřování daňových úniků – pozn. red.) není Lichtenštejnsko našimi klienty preferováno.

EURO: Jsou bohatí Češi v něčem specifičtí než jejich západní kolegové? HAVEL: Nemyslím si. Pracujeme pro zhruba čtvrtinu nejbohatších lidí v Česku a podle mých zkušeností jsou to velmi různorodí lidé. Od těch, kteří velké peníze vydělali zdařilými finančními operacemi, často velmi odvážnými spekulacemi, až po ty, kteří léta řídili jednu výrobní firmu a přes to, že ji řídili například z malé vesnice na Moravě, dokázali vybudovat světově známé firmy či obchodní značky a přijít ke značnému majetku. Někdy jsou to i lidé extrémně skromní – třeba jeden náš klient, jehož obchodní uskupení má mnohamiliardovou hodnotu, jezdí stále ve starším modelu škodovky a neutrácí s výjimkou dobročinných projektů skoro nic. Naopak najdou se i tací, co dávají své bohatství na odiv a utrácejí pro běžného občana jen těžko uvěřitelným způsobem. Někteří jsou lokální patrioti, známí pouze v několika okresech, za jejichž hranicemi o nich téměř nikdo neví a z médií se o nich nedozvíte. Jiní jsou celosvětově proslulí, protože se zapojili do globální podnikatelské komunity.

EURO: Pokud jde o bohatství, platí podle vás, že Češi jsou mimořádně závistivý národ, nebo jde o tradovanou pověru? HAVEL: To, že závist je podle všeho charakteristickou českou vlastností, podle mě určitě platí. Ale to jistě není problém, kterému by čelili jen miliardáři. Ve vyspělých zemích je zvykem hledat v jednání bohatých lidí, kteří si peníze vydělali čestnou cestou, inspiraci. Lidé rádi čtou jejich životopisy, často jsou to bestsellery. U nás je to odlišné zejména ze dvou důvodů. Prvním je již zmíněná závist, která vede k tomu, že pro některé klienty hledáme způsoby maximální anonymizace vlastnictví, a to čistě z „bezpečnostních“ důvodů. Druhou věcí je skutečnost, že se po revoluci vytvořily obrovské majetky v rekordně krátké době. Často spíše než na schopnostech a pracovním nasazení záleželo na tom, kdo měl v danou dobu jaké informace, což umožnilo na přerozdělení majetku v devadesátých letech významně participovat řadě prominentů předchozího režimu. Ale další oddělování těch úspěšných od méně úspěšných bezesporu přinese a už přináší probíhající celosvětová hospodářská krize.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít